Wybrana kategoria

Jak wygląda rekrutacja w czasach epidemii? Rozmowa z Agnieszką Ciećwierz z Sigmund Polska

2020-11-06

Praca.pl: Czy nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie funkcjonować, to też nowe standardy w rekrutacji? Jeśli tak, to jakie?


Agnieszka Ciećwierz: Na pewno nowa rzeczywistość była zaskoczeniem zarówno dla rekruterów, jak i kandydatów. Oczywiście istnieje wiele firm, które rekrutowało wyłącznie zdalnie i nic dla nich się nie zmieniło, ale jednak dla wielu rekruterów to spore wyzwanie i zupełnie nowe doświadczenie. Dużym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego narzędzia do zdalnych rekrutacji, jak i narzędzi wspierających (np. badających kompetencje kandydatów on-line).


Praca.pl: Jakiego wsparcia w obszarze rekrutacji pracodawcy oczekują od partnerów biznesowych (np. portali rekrutacyjnych)?


Agnieszka Ciećwierz: Możliwości podkreślenia, że rekrutacja odbywa się on-line, ponieważ wielu kandydatów boi się „klasycznej” rozmowy twarzą w twarz w obecnej sytuacji, jak i również informacji w ogłoszeniu, czy praca wykonywana jest zdalnie - dla wielu kandydatów jest to teraz karta przetargowa.


Praca.pl: Jak sprawnie rekrutować online?


Agnieszka Ciećwierz: Przede wszystkim cały czas polecam rekrutację opartą na kompetencjach, czyli taką, która skupia się na zweryfikowaniu kluczowych kompetencji kandydata potrzebnych na danym stanowisku. Teraz, w dobie rekrutacji zdalnej, można przeprowadzić ją za pomocą on-linowych testów kompetencyjnych bądź dobrze przeprowadzonego wywiadu behawioralnego. Kluczem jest zawsze jak najlepsze dopasowanie kandydata do stanowiska, a w obecnym czasie, gdzie pracodawcy chcą zminimalizować koszty, jest to szczególnie ważne, ponieważ koszt źle dopasowanego kandydata to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Praca.pl: Z jakimi problemami po stronie kandydata zderzają się najczęściej HR-owcy podczas rekrutacji online?


Agnieszka Ciećwierz: Z brakiem dobrego przygotowania. Zarówno mówię tutaj o technikaliach (brak sprawdzenia narzędzia przed rozmową), jak i przygotowania merytorycznego czy też odpowiedniego wyglądu. Mimo tego, że rozmowa odbywa się on-line, warto zadbać o odpowiedni strój i pamiętać o tym, że rekruter widzi, co robimy.


Praca.pl: Na co kandydat powinien położyć szczególny nacisk, przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej online?


Agnieszka Ciećwierz: Najważniejsze jest dobre przygotowanie merytoryczne. Polecam przejrzenie jeszcze raz oferty, na którą aplikowaliśmy, przejrzenie strony internetowej firmy (w szczególności zakładki „o nas” i „kariera”) oraz zastanowienie się jakie kompetencje, które posiadamy, będą naszą mocną stroną na tym stanowisku.


Praca.pl: TOP 3 wskazówki dla kandydata przed rozmową...


Agnieszka Ciećwierz: Przede wszystkim:

  • sprawdzić narzędzie, z jakiego będzie korzystał,
  • przygotować się merytorycznie do rozmowy,
  • zadbać o strój oraz tło, które będzie widoczne.

Praca.pl: Najczęstsze błędy podczas rozmów online?

 

Agnieszka Ciećwierz: Brak przygotowania technicznego, brak przygotowania merytorycznego, brak odpowiedniego stroju oraz wszędobylskie rozpraszacze.


Dziękujemy za rozmowę :)

 

Przeczytaj także: