Rekrutacja pracowników coraz bardziej profesjonalna. Co z tego wynika dla rekrutera i kandydata?

2019-10-07

Publikacja ogłoszenia, selekcja CV, rozmowa kwalifikacyjna i na koniec zapełnienie wakatów... poszukiwanie pracowników tylko z pozoru jest mało skomplikowane. Jak wygląda profesjonalna rekrutacja i selekcja na potrzeby współczesnej organizacji?

 

Proces rekrutacji pracowników

 

Profesjonalna rekrutacja przestaje być prostą procedurą. Ocena CV, krótka rozmowa z kandydatami i zatrudnienie tego, który wypadł najlepiej to tylko pozornie proste zadania. Bardzo często powierza się je kompetentnym konsultantom z zewnętrznych firm. Jeśli jednak za zapełnianie wakatów biorą się osoby, które z zarządzaniem zasobami ludzkimi mają niewiele wspólnego, cała rekrutacja może być dla firmy dość kosztowna. Proces rekrutacji i selekcji pracowników powinien zostać tak poprowadzony, by wyłonić nie tylko najlepszych pod kątem kompetencji. Nowa osoba musi też umieć zgrać się zresztą zespołu. Powinna identyfikować się z misją firmy, wierzyć w wartości promowane przez przedsiębiorstwo.

 

Zdobywanie informacji o potencjalnym pracodawcy, a nawet sposobie, w jaki rekrutuje, jest dziś o wiele prostsze niż kilkanaście lat temu. Internet pozwolił znacząco poszerzyć obszar zdobywanej wiedzy. Przygotowując się do rozmowy, kandydaci nie tylko dokładnie sprawdzają, czym zajmuje się firma. Mogą też zguglować rekrutera (jeśli znają jego nazwisko), sprawdzić, jak wygląda. Być może udzielał wywiadów na temat pracy w organizacji, może uprawia z sukcesami jakiś sport, jest autorem cenionych publikacji… Rekrutacja pracowników zmienia się zatem z perspektywy obu stron.

 

Profesjonalna rekrutacja pracowników

 

Profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja pozwala wyłonić te osoby, które zechcą zostać w firmie na długo. Nadmierna fluktuacja kadr to znaczący problem wielu przedsiębiorstw. Nie tylko sama rekrutacja, ale też wdrażanie nowych osób w obowiązki, są kosztowne i czasochłonne. Jeśli średni staż pracy osób w firmie jest krótki, warto sprawdzić przyczyny tej sytuacji, by w przyszłości lepiej zapobiegać problemom. Być może ich natura wynika nie z błędów w zarządzaniu zespołem, nieodpowiedniego systemu motywacji, ale właśnie z tego, że przebieg rekrutacji był pełen usterek.

 

Pomyłek można uniknąć, używając nowoczesnych narzędzi. Metody rekrutacji pracowników, takie jak background screening czy assessment centre są coraz popularniejsze. Dzięki nim łatwo zweryfikować, czy kandydat nie podkoloryzował swojego CV, czy faktycznie pracował na wskazanym stanowisku.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj