Wybrana kategoria

List motywacyjny - 3 przykłady

2018-09-27

Dla większości kandydatów najtrudniejszym elementem procesu rekrutacji jest konieczność napisania listu motywacyjnego. Teoretycznie wiadomo co w nim napisać, ale w praktyce tych kilka zdań może być naprawdę trudne do skonstruowania.

 

Aby ułatwić przygotowanie własnego listu motywacyjnego, przygotowaliśmy 3 wzory na różne stanowiska, które mogą Cię zainspirować.

 

 • List motywacyjny - sprzedawca,
 • List motywacyjny - pracownik biurowy,
 • List motywacyjny bez doświadczenia.

List motywacyjny - sprzedawca


Przy tworzeniu listu motywacyjnego na stanowisko handlowe musisz pamiętać o tym, że w tym przypadku szczególnie ważne jest to, by o swoim liście motywacyjnym myśleć jako o ofercie handlowej, która musi „sprzedać” Twoją kandydaturę.


W naszym przykładzie wykorzystaliśmy ogłoszenie o poszukiwaniu Account Managera:
https://www.praca.pl/account-manager_1918538.html

 


Account Manager z 4-letnim doświadczeniem w sprzedaży rozwiązań softwarowych dla biznesu, przyzwyczajony do pracy na planach sprzedażowych, zgłasza się w pełnej gotowości do pracy. Z ogromną przyjemnością przeczytałem Państwa ogłoszenie rekrutacyjne i jestem przekonany, że możemy wspólnie wypracować satysfakcjonującą obie strony współpracę.


Od kilku lat zajmuję się sprzedażą. Ostatnie 4 lata spędziłem w segmencie B2B pracując przy sprzedaży rozwiązań programistycznych i aplikacji dedykowanych. Praca w tym obszarze jest bardzo ciekawa, ale niekiedy skupia się w większym aspekcie na wyjaśnianiu klientowi przyczyn opóźnień i zmian w projekcie niż na samym budowaniu kontaktu i kwestiach sprzedażowych. Po 4 latach w mniejszym stopniu mogłem skupić się na pozyskiwaniu nowych klientów, gdyż nie miałem na to czasu. Chcę wrócić do sprzedaży, bo sprawia mi to satysfakcję i daje radość.


Jestem przyzwyczajony do pracy na planach sprzedażowych oraz przykładaniu dużej uwagi do analizy rynku, konkurencji i możliwości biznesowych. Przy ogromnej konkurencji jaka jest obecnie w IT to konieczne. Mam doświadczenie w przygotowywaniu ofert, prowadzeniu prezentacji, negocjacji i koordynowaniu procesu realizacji umowy. Nie pracowałem w branży HR, ale traktuję to jako wyzwanie, któremu przy Państwa pomocy, o której piszecie w ogłoszeniu, na pewno sprostam.


Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić jaką realnie wartość mogę przynieść firmie, zachęcam by zaprosić mnie na spotkanie.

 

Z wyrazami szacunku

Jan Kowalski

 

 

List motywacyjny - pracownik biurowy


Ogłoszenia o pracę na stanowiska biurowe są od siebie bardzo różne. Mimo tego, iż nazwa stanowiska jest podobna, każda firma oczekuje nieco innego i na inne aspekty pracy kładzie nacisk. Dlatego List Motywacyjny zawsze należy precyzyjnie dopasować do danej oferty.


https://www.praca.pl/pracownik-administracyjno-biurowy_1937482.html

 

W ogłoszeniu firmy z branży fitness, które wykorzystaliśmy, by stworzyć przykład listu motywacyjnego uwagę zwracają takie elementy jak:

 • nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów i informacji,
 • opracowywanie danych w Excelu według wytycznych Zarządu firmy,
 • stały kontakt z zewnętrznymi firmami windykacyjnymi,
 • dbałość o wizerunek firmy,
 • znajomości i praktycznego zastosowania ustawy o ochronie danych osobowych,
 • dobrej znajomości obsługi komputera (word, excel).

I na nich należy się skupić (pozostałe elementy oferty są dość typowe dla tego stanowiska).

 


Dbanie o właściwe funkcjonowanie sekretariatu, obieg dokumentów oraz obsługa klientów na najwyższym poziomie były w mojej poprzedniej pracy dla mnie priorytetem. Czytając Państwa ogłoszenie rekrutacyjne widzę, że są to aspekty pracy ważne również dla Państwa, dlatego z przyjemnością wysyłam swoją aplikację.


Mam doświadczenie zarówno w bezpośredniej obsłudze klienta (praca w sprzedaży w firmie X), jak i na stanowisku związanym z prowadzeniem recepcji i sekretariatu. W obu pracach dużo pracowałam w programie Excel (raporty sprzedażowe, opracowywanie danych rotacji towaru, zestawienia wydatków itd.) i uważam, że posługuję się nim na poziomie bardzo dobrym. Potrafię wykonywać wykresy, stosować zaawansowane formuły, łączyć dane z różnych tabel. Chętnie poszerzam wiedzę w tym zakresie, bo mam naturę analityka i jestem dociekliwa.


Ustawę o ochronie danych osobowych, której znajomości Państwo wymagają, stosowałam w poprzedniej firmie w ograniczonym zakresie (nie miałam kontaktu z rejestrowaniem lub zabezpieczaniem danych). Rozumiem jednak ważność znajomości przepisów RODO na tym stanowisku i jestem gotowa uzupełnić wiedzę nawet jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną.


Jestem osobą uporządkowaną, dokładną, nastawioną na konkretne działania i szybko uczącą się nowych obowiązków. Praca pod presją czasu czyni mnie bardziej efektywną.


W moich poprzednich pracach nie miałam sposobności współpracy z firmami windykacyjnym, ale byłam w stałym kontakcie z firmami zewnętrznymi takimi jak kurierzy czy firmy dostarczające wyposażenie do naszych gabinetów, dlatego jestem przekonana, że kwestie kontaktu z windykatorami również szybko opanuję.


Dodatkowym atutem dla mnie w pracy dla Państwa jest obszar, w którym działacie, a który jest zbieżny z moimi prywatnymi zainteresowaniami i hobby (czynnie uprawiam indoor cycling). Mam nadzieję na kontakt zwrotny z Państwa strony.


Z wyrazami szacunku

Anna Nowak

 

List motywacyjny bez doświadczenia


Dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia napisanie listu motywacyjnego bywa trudne. Nie mają jeszcze przecież doświadczenia zawodowego ani żadnego punktu odniesienia do poprzedniej pracy, by móc mówić o tym, co jest da nich ważne. W takiej sytuacji warto mocno wczytać się w treść ogłoszenia rekrutacyjnego i odnieść się do jego oczekiwań i wymagań.


Przy braku doświadczenia zawodowego w liście motywacyjnym warto podkreślić:

 • pełną gotowość do zaangażowania się w zadania i obowiązki,
 • posiadanie kompetencji oczekiwanych przez pracodawcę i znalezienie ich potwierdzenia w doświadczeniach pozazawodowych,
 • konkretne elementy pracy, w jakich chcesz zdobyć doświadczenie (podkreślają, że rozumiesz, na jakie stanowisko aplikujesz).

Przyjrzyjmy się następującym wymaganiom i opisowi stanowiska. Jaki list motywacyjny można napisać w odpowiedzi na taką ofertę pracy: https://www.praca.pl/stazysta-junior-account-manager_1918562.html ? Pamiętaj, że to tylko przykład – zmień informacje tak, by pasowały do Ciebie.

 

Jestem studentem III roku studiów zaocznych, który szuka możliwości zdobycia doświadczenia w obszarze związanym z obsługą klienta i e-commerce. Państwa propozycja stażu na stanowisku Junior Account Managera wydaje mi się strzałem w dziesiątkę.


Czytając Państwa ogłoszenie moją uwagę zwróciła informacja o kompleksowym opracowaniu programu stażowego. Nie posiadam jeszcze doświadczenia zawodowego, dlatego takie podejście do pracy studenta wydaje mi się być bardzo pomocne i umożliwiające zdobycie realnej wiedzy.


Chciałbym praktycznie poznać specyfikę pracy w sprzedaży i obsłudze klienta, gdyż wydaje mi się, że jest to ten obszar, w którym mógłbym się sprawdzić i odnosić sukcesy. Jestem osobą otwartą, wesołą i lubię kontakt z ludźmi, a ludzie zdają się lubić mnie (2-krotnie byłem już wybierany starostą grupy, z którym to zadaniem wiąże się zresztą niemała odpowiedzialność). Te cechy powinny mi pomóc w sprzedaży i kontakcie z Państwa klientami.


Oczekują Państwo dojrzałości i samodzielności. Te umiejętności musiałem zdobyć z chwilą wyjazdu na studia i przeprowadzki do innego miasta. Nastawienie na osiąganie celów może potwierdzić moje staranie się o to, by uzyskać stypendium naukowe, które od II roku udaje mi się zrealizować.


Wiem, że praca w obszarze sprzedaży jest mocno przyszłościowa. I to zarówno jeśli chodzi o tradycyjną sprzedaż, jak i e-commerce, o którym Państwo wspominacie w ogłoszeniu. Moim celem na ten rok, jest sprawdzenie tego, jak czuję się w takim obszarze zawodowym i czy to jest faktycznie to, co chciałbym robić w życiu. Bardzo bym chciał móc to sprawdzić w Państwa firmie.


Jestem dyspozycyjny w podanych godzinach i chętny do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcą Państwo spotkać się ze mną w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.


Z wyrazami szacunku

Jan Kowalski

 

Przeczytaj także: