List motywacyjny fryzjer – jak napisać poprawnie?

 
List motywacyjny fryzjer – jak napisać poprawnie?

CV i list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty aplikacyjne. List nie zawsze jest wymagany, ale część pracodawców wciąż ceni sobie tę formę. Dlaczego? Po pierwsze jest mniej sztywna niż życiorys i świetnie go uzupełnia, pokazując, jakie zdaniem kandydata są jego największe atuty. Po drugie to także pewien test motywacji. Część osób, widząc w ogłoszeniu wymóg przesłania listu, nie aplikuje w ogóle, albo pomija ten dokument, co stanowi również cenną wskazówkę dla pracodawcy. Pokazuje, komu zależy na pracy jako fryzjer w salonie, a kto wysyła aplikacje hurtowo. List to dość krótki dokument, nie wymaga też szczególnych zdolności pisarskich i z pewnością każdy jest w stanie go przygotować. Jak się do tego zabrać? Jak wygląda list motywacyjny i jaką ma strukturę? Co obowiązkowo powinno się znaleźć w tym dokumencie?

 

Fryzjer – jak wygląda list motywacyjny?

 

List motywacyjny jest formalnym dokumentem – ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Na górze – jak w tradycyjnych listach – umieszcza się dane nadawcy po lewej stronie, miejscowość i datę sporządzenia pisma po prawej, poniżej dane adresata. Na środku możemy dodać też tytuł: List motywacyjny, a całość kończymy podpisem poprzedzonym zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem/ Z wyrazami szacunku) i dodajemy klauzulę RODO (identyczną jak klauzula CV).

 

W przypadku listu motywacyjnego szablon, który znaleźliśmy gdzieś w internecie, może być dla nas wzorem, wskazówką, ale nie kopiujmy gotowych zwrotów, całych zdań. List musi być oryginalny, odnosić się do naszego CV, nawiązywać do wymagań konkretnego pracodawcy.

 

W treści listu motywacyjnego fryzjera postarajmy się odpowiedzieć na pytania:

  • Dlaczego uważam, że warto mnie zatrudnić w danym salonie?
  • Jakie wartości/ umiejętności mogę wnieść do nowego miejsca pracy?
  • Kim jestem zawodowo i co uważam za moje największe zalety?
  • Czy jestem gotowy/gotowa na dalszą naukę, rozwój zawodowy?
  • Za co najbardziej cenią mnie klienci?

 

Pamiętajmy przy tym, aby nie powielać informacji z CV fryzjera, ale je rozwijać. W liście warto pochwalić się osiągnięciami, szerzej opowiedzieć o naszej specjalizacji, wspomnieć, w czym jesteśmy najlepsi, dlaczego wybraliśmy pracę fryzjera.

 

Fryzjer – jak zacząć list motywacyjny?

 

Zwykło się mówić, nie tylko w kontekście listu motywacyjnego, że najtrudniej jest zacząć. Co można umieścić na początku listu? Wystarczy, że podamy, na jakie stanowisko aplikujemy i w jakim salonie. Nie jest to jednak obligatoryjny wstęp. Możemy też zacząć np. pytaniem, na które następnie odpowiemy, np. Dlaczego sądzę, że jestem idealnym kandydatem do pracy w salonie XYZ? Wstępu nie musimy rozbudowywać. Unikajmy pustych frazesów, zdań, które nic nie wnoszą, a jedynie wypełniają stronę.

 

Fryzjer – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Na koniec warto pozostawić po sobie dobre wrażenie, upewnić czytającego, że jesteśmy żywo zainteresowani pracą, gotowi na kolejne etapy rekrutacji i dyspozycyjni.

 

Jak wspomniano wyżej, dla autora listu motywacyjnego wzory i "gotowce" powinny być wyłącznie małą pomocą w napisaniu dokumentu samodzielnie. Tylko oryginalny list ma dla pracodawcy wartość i pozwala realnie oceniać motywację kandydata do pracy.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty