Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny informatyk – jak napisać?

List motywacyjny informatyk – jak napisać?

 
List motywacyjny informatyk – jak napisać?

Szukasz pracy jako informatyk? Oferty pracy na stanowiska w IT odzwierciedlają znaną tendencję – w tej branży liczą się umiejętności, a nie dyplomy czy inne kwestie. Dlatego pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów przesłania CV, ewentualnie próbek wcześniejszych projektów i przejścia testu sprawdzającego kompetencje. Co jednak, gdy w procesie rekrutacji wymagany jest także list motywacyjny? W tym wypadku – jeśli faktycznie zależy nam na zatrudnieniu w danej firmie – nie warto tego wymagania ignorować. Aplikacje niekompletne najczęściej są bowiem z góry odrzucane. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda list motywacyjny na stanowisko informatyka.

 

Informatyk – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jeśli chodzi o dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny, wzory znajdziesz w internecie. Warto je przejrzeć, pamiętaj jednak, by w żadnym razie nie kopiować ich treści! Rekruter z dużym prawdopodobieństwem natychmiast to wyłapie i po prostu odrzuci Twoje zgłoszenie. Cały wysiłek pójdzie na marne, a Ty stracisz szansę na posadę, na jakiej Ci zależy.

 

Przygotuj list motywacyjny wg ustalonego wzoru. Na górze strony, po lewej, powinny znaleźć się Twoje dane: imię i nazwisko, telefon, e-mail – w zależności od tego, jaki kontakt preferujesz. Z kolei po prawej powinna być podana data i miejscowość.

 

Poniżej po prawej stronie wpisz dane adresata – imię i nazwisko pracownika HR bądź nazwę firmy.

 

Następnie dodaj tytuł – List motywacyjny.

 

Dokument składa się z kilku części – wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Jeśli wysyłasz go drogą elektroniczną – a tak jest w większości przypadków, nie musisz podpisywać odręcznie listu motywacyjnego. Zrób to jednak, gdy przekazujesz list w formie papierowej do placówki firmy.

 

Treść dokumentu powinna być odpowiedzią na pytania:

 • dlaczego jesteś najlepszym kandydatem / najlepszą kandydatką na stanowisko informatyka?
 • jak Twoje umiejętności i doświadczenie zdobyte na poprzednich posadach przyczynią się do sukcesu tej konkretnej firmy?
 • ewentualnie – jak chciałbyś / chciałabyś rozwijać się zawodowo w branży, w szczególności w danej firmie?

 

Nie powielaj zatem informacji podanych w życiorysie zawodowym, możesz je natomiast rozszerzyć. Po kolei opisz swoje umiejętności techniczne i doświadczenie, wspomnij o zarządzaniu zespołem. Koniecznie pochwal się sukcesami, nawet drobnymi jak wprowadzenie usprawnień w poprzedniej firmie. Możesz także wymienić, jakie posiadasz certyfikaty i dyplomy, jeśli zostały już opisane w CV.

 

Pamiętaj także, by wspomnieć o swoich umiejętnościach miękkich. Pracodawcy szukają na stanowisko informatyka osób samodzielnych, dokładnych, dociekliwych – takich, które będą potrafiły rozwiązać wszelkie problemy sprzętowe i sieciowe. Informatyk musi zarazem być komunikatywny, a także cechować się cierpliwością. Umiejętność współpracy z innymi jest bardzo ważna, ponieważ informatykowi prawdopodobnie nie raz przyjdzie tłumaczyć zasady użytkowania sprzętu i oprogramowania laikom w dziedzinie informatyki. Dlatego warto podkreślić zdolności interpersonalne przydatne w kontaktach ze współpracownikami.

 

Informatyk – jak zacząć list motywacyjny?

 

Nie musisz pisać, gdzie natknąłeś / natknęłaś się na ogłoszenie, choć podanie tej informacji nie jest błędem. Możesz zacząć np. od:

 

Z odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na portalu praca.pl, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko informatyka.

 

Informatyk – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Na końcu listu możesz poinformować rekrutera o preferowanym sposobie kontaktu z Tobą (mail, telefon). Następnie jeszcze raz podkreśl chęć pracy w danej firmie i gotowość do stawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej, np.

 

Dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z Państwa zainteresowaniem. Chętnie opowiem o sobie więcej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Nie zapomnij o zwrocie grzecznościowym: Z poważaniem / Z wyrazami szacunku. Poniżej dodaj podpis – imię i nazwisko.

 

Czytaj także: ryzyko zawodowe w pracy informatyka.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

 • JL Sp. z o.o.
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  22 godz.
  Zakres obowiązków analiza budżetów kontraktów budowlanych oraz kontrola kosztów ich realizacji i zgodności z założeniami budżetowymi; analiza odchyleń w realizacji harmonogramów rzeczowo finansowych, przygotowanie prognoz finansowych; monitorowanie i kontrola wykonanych planów;...
 • JL Sp. z o.o.
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  22 godz.
  Opis stanowiska przygotowanie wyceny ofertowej; analiza dokumentacji projektowej; opracowanie przedmiarów i samodzielna wycena robót budowlanych; pozyskiwanie ofert na materiały budowlane i usługi podwykonawcze (przygotowywanie, wysyłanie zapytań ofertowych i wybór najkorzystniejszej oferty)...
 • JL Sp. z o.o.
  kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  22 godz.
  Opis stanowiska 1. Zapewnienie kompleksowej obsługi zrealizowanych obiektów budowlanych w zakresie roszczeń reklamacyjnych w okresie gwarancji i rękojmi, 2. Bieżący kontakt z przedstawicielami Inwestora, Zarządcami i Wspólnotami Mieszkaniowymi, Klientami Indywidualnymi w zakresie...
 • JL Sp. z o.o.
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  22 godz.
  Opis stanowiska Koordynowanie inwestycji pod względem technicznym (sporządzanie obmiarów) Sporządzanie i rozliczanie zamówień materiałowych (koordynowanie zamówień materiałów, sprzętu, transportu i usług) Kontakty z podwykonawcami oraz uczestniczenie w rozliczaniu prac podwykonawców w...
 • JL Sp. z o.o.
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  23 godz.
  Zakres obowiązków weryfikacja projektów budowlanych, analiza dokumentacji technicznej i przedmiarów robót, sprawdzanie dokumentacji technicznej pod kątem kompletności; opracowanie przedmiarów, wycen i kosztorysów na podstawie otrzymanej dokumentacji projektowej oraz jej analizy;...
 • Inżynier budowy

  JL Sp. z o.o.   Łomża    praca mobilna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  1 dni
  Praca na obecnie prowadzonych budowach na terenie Polski Opis stanowiska Koordynowanie inwestycji pod względem technicznym (sporządzanie obmiarów) Sporządzanie i rozliczanie zamówień materiałowych (koordynowanie zamówień materiałów, sprzętu, transportu i usług) Kontakty z podwykonawcami...

Najnowsze artykuły

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Dzień Niewidzialnej Pracy – kiedy przypada?

Niewidzialna praca to ta na co dzień niedoceniana, często nie dość dobrze wynagradzana, ale ważna i potrzebna, mająca ogromne znaczenie dla życia wielu ludzi, zwierząt, środowiska czy lokalnej społeczności. Często pomijani bohaterowie codzienności obchodzą swoje święto – Dzień Niewidzialnej Pracy. To okazja, by podziękować im za zaangażowanie, pomoc i godną podziwu wytrwałość. Dziękujemy!

Żłobki i przedszkola przyzakładowe – najlepsze rozwiązanie dla pracujących rodziców?

Żłobki i przedszkola przyzakładowe – najlepsze rozwiązanie dla pracujących rodziców?

Niemal 36 proc. niepracujących mam deklaruje, że nie wróci do pracy, ponieważ nie stać je na opiekunkę. Walka o miejsca w żłobkach i przedszkolach trwa od lat, a wielu pracujących rodziców staje przed trudnymi wyborami dotyczącymi przyszłości zawodowej. Czy odpowiedzią na te problemy mogą być żłobki i przedszkola przyzakładowe?

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – rola komunikacji niewerbalnej

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – rola komunikacji niewerbalnej

Podczas prowadzonych rozmów rekrutacyjnych zdarzało się, że ciało kandydata dobitnie ujawniało, jak puste są jego deklaracje – przyznaje doradca zawodowy Anna D. Nowicka. Szacuje się, że aż 93% komunikacji zachodzi bez użycia słów! Rekruter zawsze intuicyjnie zaufa przede wszystkim temu, co widzi, a nie wypowiedzi. A zatem jak siedzieć, gdzie patrzeć, jak układać ręce na rozmowie o pracę?