List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

 
List motywacyjny: księgowa – jak napisać?

Szukasz pracy jako księgowa? Dobra wiadomość jest taka, że zapotrzebowanie na pracowników księgowości notowane jest w całym kraju. Szanse na uzyskanie posady, na której Ci zależy, zwiększysz dzięki profesjonalnym dokumentom aplikacyjnym. Zwróć szczególną uwagę na list motywacyjny. Przykład, jak powinno wyglądać tego typu pismo, podajemy poniżej.

 

Księgowa – jak wygląda list motywacyjny?

 

Jeśli oferty pracy jako księgowa, na które zamierzasz odpowiedzieć, zawierają wytyczną przesłania listu motywacyjnego, nie lekceważ tego wymogu. Wielu rekruterów traktuje dokument jako pierwszy sprawdzian dla kandydatów i od razu odrzuca zgłoszenia, w których nie znalazły się i CV, i list motywacyjny – a jedynie sam życiorys zawodowy. Pracodawcy szukają bowiem ludzi zmotywowanych – a taką prawdopodobnie nie jest osoba, której nie chciało się poświęcić czasu na napisanie listu motywacyjnego do pracy. Wysyłając dokument, zyskujesz więc przewagę nad innymi kandydatami biorącymi udział w rekrutacji.

 

A zatem, jak przygotować list motywacyjny księgowej? Pamiętaj, że jest to dokument formalny, ma zatem ściśle określoną strukturę oraz musi być napisany odpowiednim, eleganckim językiem, uwzględniającym zwroty grzecznościowe. Oto ogólna struktura listu motywacyjnego – szablon dla księgowej:

 

Imię i nazwisko kandydata 
nr telefonu
adres e-mail

Dane adresata (imię i nazwisko rekrutera / nazwa firmy)

Szanowna Pani, / Szanowny Panie,

Treść listu, czyli:

 

Wstęp – np. krótka informacja, na jakie stanowisko aplikujesz.

 

Rozwinięcie – część, w której chcesz przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszą kandydatką do pracy księgowej. Nie powielaj danych z CV, ale możesz je rozwinąć. Posiłkuj się informacjami o doświadczeniu, pochwal SIĘ osiągnięciami, renomowanymi certyfikatami np. Towarzystwa Księgowych w Polsce.

 

Ponadto opowiedz o tym krótko, jeśli odpowiadasz za pracę działu księgowości lub mniejszego zespołu. Zaznacz, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenie możesz wykorzystać na stanowisku, na jakie aplikujesz. Dodaj także kilka słów o swoich umiejętnościach miękkich, cechach osobowości, które pomogą Ci w pracy. Warto podkreślić dobrą organizację pracy, skrupulatność, doskonałą pamięć, umiejętności komunikacyjne i inne zdolności.

 

Warto jeszcze raz podkreślić: nie powtarzaj informacji, które już znalazły się w CV! Przykładowo, jeśli w życiorysie zawodowym zaznaczyłaś, że doskonale władasz językiem niemieckim w mowie i piśmie, w liście możesz zaznaczyć, że pracowałaś z niemieckimi klientami – oczywiście, jeśli tak było.

 

Warto dodać zdanie także o swojej motywacji do pracy, np. chęci rozwoju w branży, planach rozwoju kariery zawodowej.

 

Zakończenie listu, czyli podkreślenie chęci podjęcia pracy, podziękowania za poświęcony czas itp.

 

Z poważaniem,
imię i nazwisko kandydata


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).

 

Księgowa – jak zacząć list motywacyjny?

 

Wiele osób nie może się zdecydować, jak zacząć list motywacyjny, zniechęca się i w końcu porzuca zamiar sporządzenia dokumentu. Nie bądź jedną z tych osób! Pierwsze zdanie listu motywacyjnego wcale nie jest tak decydujące jak np. pierwsze wrażenie przy spotkaniu. Przed zajrzeniem do Twojego listu, rekruter już prawdopodobnie przejrzał Twoje CV i mu się ono spodobało! W innym wypadku nie wybrałby Twojego listu spośród kilkunastu czy kilkudziesięciu innych, nadesłanych przez kandydatów. Masz zatem przewagę, dlatego odrobina konwencji na początku raczej Ci nie zaszkodzi.

List motywacyjny możesz zacząć choćby tak:

 

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie o pracę na portalu praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko księgowej.

 

Księgowa – jak zakończyć list motywacyjny?

 

Często kandydaci nie wiedzą także, jak zakończyć list motywacyjny. Panuje dość duża dowolność, pamiętaj jednak, by pozostawić dobre wrażenie. Napisz na przykład:

 

Mam nadzieję, że zainteresuje Państwa moja kandydatura i dziękuję za poświęcony mi czas.

 

Jeśli chcesz napisać więcej, możesz dodać przykładowo:

 

Chętnie opowiem więcej o swoim doświadczeniu i kwalifikacjach podczas spotkania rekrutacyjnego.

 

Listu wysłanego e-mailem czy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na praca.pl – nie musisz podpisywać odręcznie. Zrób to jednak, jeśli dostarczasz do firmy dokumenty w formie papierowej.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty