Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Architekt Sieci

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Osoba na tym stanowisku jest jednym z niezbędnych członków każdego zespołu projektowego w branży IT. Zawodowo zajmuje się tworzeniem projektów w zakresie architektury sieci oraz nadzoruje proces ich wdrażania do praktycznego użycia.

W codziennej pracy odpowiada za rozwój i wsparcie techniczne dotyczące takich rozwiązań, jak m.in. roadmaps oraz „high level designs” oraz wprowadzenia do nich niezbędnych zmian i modyfikacji.


WYMAGANIA

 

Do pracy jako architekt sieci preferowane jest wyższe wykształcenie o profilu informatycznym poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Ten drugi czynnik jest dla niektórych firm nawet ważniejszy i uzależnia zatrudnienie kandydata na samodzielnym stanowisku.

Musi posiadać wiedzę na temat budowy baz danych i zasad bezpieczeństwa dotyczących środowiska sieciowego. Niezbędna jest także znajomość zagadnień branżowych, takich jak Network design, DMZ, Security, Network (Foundry, Cisco), Firewalls oraz umiejętność pracy w zgodzie z obowiązującymi standardami ICT.

Ważna jest również znajomość języka angielskiego, który stanowi podstawową formę komunikacji w branży. Architekt powinien być także osobą komunikatywną, pomysłową, sprawnie organizującą swoją pracę oraz potrafiącą pracować samodzielnie, jak i w zespole.


WARUNKI PRACY

 

Architekt sieci pracuje głównie przy użyciu komputera, za pomocą którego tworzy nowe rozwiązania sieciowe. Do pracy wykorzystuje także laboratoria i obiekty testowe, na których sprawdza ich funkcjonalność

Regularnie uczestniczy w spotkaniach projektowych z klientami, jak również wewnątrz swojego zespołu. Podczas nich udziela rekomendacji i porad dotyczących możliwego usprawnienia funkcjonujących sieci.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Architekt może szukać pracy w firmach posiadających działy IT i tworzących rozwiązania w zakresie sieci informatycznych na własny użytek, jak również w firmach świadczących tego typu usługi na rzecz klientów zewnętrznych. Niektórzy specjaliście pracują w oparciu o kontrakty obejmujące realizacje jednorazowych zleceń. W ostatnich latach otworzyły się przed nimi duże możliwości rozwoju ze względu na pojawianiu się w naszym kraju wielu zagranicznych firm IT oraz łatwość wyjazdu do pracy za granicę.


ZAROBKI

 

Architekci sieci są jednym z lepiej opłaconych zawodów, nawet w samej branży IT. Ze względu na duży popyt na rynku ich średnia pensja przekracza w wielu przypadkach 10 tys. zł brutto. Najlepsi potrafią zarabiać nawet 13-15 tys. zł brutto. Do samego wynagrodzenia dokładane są często bonusy pozapłacowe, a przy zmianie pracy można liczyć na tzw. premie „za przejście” i atrakcyjne pakiety relokacyjne.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Architekt Sieci

zobacz więcej ofert pracy dla Architekt Sieci