Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Konsultant ds. IT

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Konsultant ds. IT to osoba współpracująca bezpośrednio z klientami, doradzająca im jak korzystać z technologii informacyjnych w celu osiągnięcia ich celów biznesowych i jak radzić sobie z wynikłymi problemami. Działania te mają na celu poprawę struktury i efektywności systemów informatycznych w danym przedsiębiorstwie.  Osoba na stanowisku Konsultanta ds. IT zajmuje się badaniem potrzeb i wymagań klientów, opracowywanie opisów wymagań systemowych i możliwości ich wdrożenia, udzielaniem rad na temat rozwiązań informatycznych, wspomaganiem pracy zespołów zajmujących się tworzeniem ofert handlowych, planowaniem aktualizacji, rozwojem i modyfikacją systemów informatycznych zgodnie z oczekiwaniami klienta oraz wdrażaniem dedykowanych rozwiązań i aplikacji bazodanowych. Kontakt z klientem następuje zazwyczaj na drodze telefonicznej lub mailowej, jednak od czasu do czasu (w przypadku bardziej skomplikowanych zleceń) wiąże się z bezpośrednim spotkaniem, które zazwyczaj odbywa się w siedzibie firmy.


WYMAGANIA


Od kandydata na stanowisko Konsultanta ds. IT wymaga się wykształcenia wyższego, najlepiej informatycznego lub technicznego, dlatego osoby nie posiadające dyplomu ukończenia studiów wyższych mają bardzo małe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie. Kandydat musi wykazać się rozległą wiedzą z zakresu systemów operacyjnych, oprogramowania, sieci informatycznych, baz danych i innych. Ponadto powinien znać język angielski na poziomie umożliwiającym czytanie dokumentacji technicznej. Wśród cech osobowościowych wymaganych na tym stanowisku pracy znajdują się: umiejętność pracy w grupie, samodyscyplina, pracowitość, rzetelność, zorientowanie na klienta, samodzielność, komunikatywność i dyspozycyjność. W procesie rekrutacyjnym atutem może okazać się posiadanie prawa jazdy, ponieważ niekiedy spotkania z klientami mogą odbywać się poza budynkiem firmy.


WARUNKI PRACY


Konsultant ds. IT wykonuje w zamkniętej przestrzeni biurowej, w siedzibie zatrudniającej go firmy. Od czasu do czasu możliwe są wyjazdy na spotkania z klientami. Konsultant pracuje w wydzielonym pomieszczeniu lub współdzieli jedną przestrzeń z innymi pracownikami. Praca Konsultanta ds. IT jest pracą siedzącą, umysłową, samodzielną i pod nadzorem. Praca ma charakter indywidualny, a uzyskiwane wyniki są często oceniane i premiowane. Konsultant ds. IT pracuje w systemie ośmiogodzinnym, w oparciu o umowę o pracę. Swe obowiązki wykonuje w tych samych godzinach, co inni pracownicy firmy. Zdarza się, że czasem musi pracować w nocy lub w dni wolne od pracy, dlatego w tym zawodzie wymagana jest pełna dyspozycyjność.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Możliwości zatrudnienia dla Konsultanta ds. IT oferują różnego rodzaju firmy z branży usługowej, głównie przedsiębiorstwa projektowe, informatyczne, telekomunikacyjne, wdrożeniowe, konsultingowe i badawcze. Największe szanse na zatrudnienie w tym zawodzie występują w największych miastach w kraju.


ZAROBKI


Wysokość zarobków Konsultanta ds. IT jest różna i zależy przede wszystkim od wielkości firmy, wysokości premii, kapitału firmy, wykształcenia pracownika, jego stażu pracy i regionu. Według Sedlak & Sedlak średnie wynagrodzenie w zawodzie konsultanta IT wynosi prawie 6 tysięcy złotych.  Najczęściej przyznawanymi benefitami są komputer przenośny (61%), telefon komórkowy (56%) i prywatna opieka medyczna (53%). Najwyższe wynagrodzenie oferują firmy zatrudniające łącznie ponad 250 pracowników.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Konsultant ds. IT

zobacz więcej ofert pracy dla Konsultant ds. IT