Lista stanowisk - Projektant Mody

Polecane oferty - Media / Sztuka / Rozrywka

Projektant Mody

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt. Projektant mody bywa bardzo wąsko wyspecjalizowany: jeden specjalizuje się w projektowaniu płaszczy, inny w projektowaniu bielizny.

Odbiorcą zaprojektowanej odzieży są ludzie. Punktem odniesienia są tu ich potrzeby, zatem jest to w pewnym sensie także zawód o charakterze usługowym.

Aby wykonać swój projekt, projektant musi mieć pomysł, wyobrażenie, wizję. Dopiero potem przekuwa to w projekt (najczęściej odręczny rysunek), który następnie zostaje zrealizowany. Pracując w firmie odzieżowej projektant współpracuje z wieloma osobami, które pomagają wybrać projekty będące częścią kolekcji, a następnie je zrealizować.

Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji. Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami. W tym celu śledzi to, co dzieje się w świecie mody, zwłaszcza w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork, Paryż czy Londyn, które uchodzą za najważniejsze ośrodki mody.


WARUNKI PRACY

Sam proces projektowania odbywa się zwykle w biurze, pracowni, ale niejednokrotnie także w domu. Nie oznacza to jednak, że praca projektanta jest ściśle związana tylko z jednym pomieszczeniem. Wręcz przeciwnie. Współpraca przy produkcji kolekcji czy przygotowaniu pokazu wiąże się z częstym przemieszczaniem. Niejednokrotnie w celu znalezienia odpowiedniej tkaniny odwiedza wielu producentów. Ponadto odwiedza targi mody, sklepy, pokazy mody.

Praca projektanta może mieć zarówno charakter indywidualny jak i zespołowy. Wszystko zależy od etapu tworzenia kolekcji. Projektowanie zwykle odbywa się indywidualnie, gdyż projektant ma swoją wizję, którą chce jak najdokładniej zrealizować. Jeżeli kolekcja składa się z projektów kilku projektantów, to potrzebna jest współpraca między nimi w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu końcowego.

Niezależnie od charakteru praca ta wiąże się z intensywnymi kontaktami z ludźmi i to zarówno na etapie tworzenia kolekcji, jak i przygotowywania pokazów mody czy promowania kolekcji. Wymaga to umiejętności przekazywania swoich myśli zarówno słownie, jak i przy pomocy rysunku.

Trudno określić godziny pracy projektanta. Zazwyczaj są one zmienne i zależą od etapu tworzenia kolekcji.


WYMAGANIA

Ze względu na twórczy charakter tej pracy podstawowymi cechami projektanta są kreatywność i wyobraźnia. Niezbędne są także uzdolnienia artystyczne umożliwiające projektowanie. Ponadto powinien się charakteryzować spostrzegawczością oraz zwiększoną wrażliwością, która pozwoli np. dobrać właściwa tkaninę. Ważne są też: zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność, cierpliwość, umiejętność pracy pod presją.

Projektant jest w swych działaniach niezależny, stąd musi potrafić organizować sobie czas i pracę oraz posiadać samodyscyplinę. Współpraca z ludźmi sprawia, że musi potrafić współpracować w zespole.

Poza tym muszą być prawdziwymi obywatelami świata, muszą znać języki, bardzo łatwo się porozumiewać, a wreszcie mieć sporą wiedzę z marketingu, ponieważ to rynek decyduje o tym, co przyjmie, nie zaś projektant. Inaczej projektuje się dla dzieci, inaczej dla nastolatków w wieku 15, a inaczej dla tych w wieku 18 lat. Projektant musi uwzględnić specyfikę subkultur młodzieżowych i często z nich czerpie inspirację oraz naturalne dążenie do kupowania ubiorów niepowtarzalnych. Dlatego powinien być wszechstronnie wykształcony. Przyda mu się znajomość socjologii, psychologii i historii kultury.

W zasadzie jedynym poważnym przeciwwskazaniem do podjęcia tej pracy jest wada wzroku, której nie można skorygować. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą z powodzeniem wykonywać ten zawód, gdyż pod względem obciążeń fizycznych praca projektanta zalicza się do lekkich.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Najważniejszym uwarunkowaniem pozwalającym na podjęcie tej pracy jest talent. Dobrze, gdy jest on wsparty wykształceniem kierunkowym, które daje szeroką wiedzę o projektowaniu i przemyśle tekstylnym. Uznaną uczelnią kształcącym w tym kierunku jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Niezbędnym jest też umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym, gdyż projektant musi śledzić i uczestniczyć w bieżących wydarzeniach międzynarodowego świata mody.

Projektantami zostają zazwyczaj osoby młode, które charakteryzuje większa kreatywność. Nie zamyka to drogi osobom starszym, jeśli potrafią sprostać oczekiwaniom pracodawcy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Istnieją dwie drogi rozwoju. Pierwsza, to praca dla firmy odzieżowej, w której często artystyczne wizje młodego projektanta zderzają się z twardą rynkową rzeczywistością. Druga wiąże się z większą swobodą działania, jednak prywatne atelier młodego projektanta, który nie zaistniał do tej pory w świecie mody ma na starcie bardzo trudne warunki.

Praca projektanta nie daje dużych możliwości awansu. Właściwie najistotniejszym jest promowanie własnego nazwiska, które z czasem staje się marką.


ZAROBKI

Projektant pracujący w firmie odzieżowej na początku nie może liczyć na wysokie zarobki. Te są możliwe wraz z „wyrobieniem” sobie nazwiska. W przypadku uznanego projektanta prowadzącego własne atelier sięgają nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Są to jednak mało precyzyjne wyliczenia, gdyż zazwyczaj projektant otrzymuje wynagrodzenie za konkretna kolekcję, więc jego zarobki są nieregularne. 

Lista stanowisk