Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Optometrysta

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Optometrysta to osoba zajmująca się korygowaniem wad wzrokowych pacjentów. Pierwszym zadaniem wykonywanym przez osobę zatrudnianą w tym charakterze w stosunku do pacjenta jest dogłębna analiza stanu organu wzrokowego pacjenta i interpretacja pozyskanych informacji przeprowadzana w oparciu o posiadane przez optometrystę wiedzę i doświadczenie. W razie stwierdzenia podstawowych zaburzeń w funkcjonowaniu zmysłu widzenia – krótkowzroczności, czy dalekowzroczności optometrysta przekazuje pacjentowi diagnozę wzbogaconą o zalecenie stosowania soczewek lub okularów o określonych wartościach. Kiedy jednak wykryte przez optometrystę nieprawidłowości dotyczą innych, bardziej skomplikowanych funkcji czy cech organu wzrokowego, optometrysta ma obowiązek skierowania pacjenta do lekarza specjalisty, celem dalszej diagnozy i leczenia.


WYMAGANIA

Pierwszym i zarazem najważniejszym wymogiem stawianym przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze optometrysty jest konieczność posiadania przez nie adekwatnego wykształcenia, pozyskanego w jednej ze szkół zawodowych, kształcących techników optyki okularowej. Optometria jest realizowana w charakterze odrębnego kierunku studiów podyplomowych akademii medycznej, na wydziale lekarskim, wyższe wykształcenie tego typu pozyskać można także na politechnice, na wydziale fizyki, kierunku optyka okularowa. Optometrysta w każdym jednak przypadku musi legitymować się wyższym wykształceniem kierunkowym, a przekrojowa wiedza z zakresu medycyny ogólnej i zainteresowanie tą dziedziną nauki będą dodatkowym atutem. Profesja optometrysty wymaga od osób ją podejmujących dużej precyzji i cierpliwości, oraz zaangażowania w wykonywaniu powierzonych obowiązków.


WARUNKI PRACY

Optometrysta wykonuje serię pomiarów i badań, także tych wykorzystujących możliwości specjalistycznej aparatury w przestrzeni prywatnego gabinetu, lub pracowni przyległej do salonu, zajmującego się sprzedażą okularów i soczewek kontaktowych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na stanowisku optometrysty stwarzają, jak wcześniej wspomniano, salony sprzedające okulary i soczewki kontaktowe, a alternatywną drogą wykonywania zawodu jest praktyka prywatna.


ZAROBKI

Zarobki optometrysty są określane na średnim poziomie od 1600 do 2300 złotych brutto miesięcznie.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Optometrysta

zobacz więcej ofert pracy dla Optometrysta