CV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawcówWięcejWybierzCV / ŻyciorysList motywacyjnyRozmowa kwalifikacyjnaZmiana pracyUtrata pracyStudenciRynek pracyTemat dniaLista stanowiskDla pracodawców

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Górnik kopalni podziemnej jest osobą zatrudnioną przy wydobyciu złóż węgla kamiennego metodą podziemną. Podobnie jak w przypadku górników zatrudnionych w kopalniach odkrywkowych zakres prac dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na przygotowywaniu złoża do eksploatacji – w tym przypadku drążeniu szybów wgłąb ziemi, ich zabudowywanie i drążenie poziomych chodników na poszczególnych poziomach wydobycia. Szyby i chodniki zabezpieczane są ciężkimi, stalowymi konstrukcjami w trosce o bezpieczeństwo górników przebywających pod ziemią. Urabianie węgla to główny proces wydobycia, okruchy są wybierane metodą mechaniczną, a pozostałe luki wypełnia się tak zwanymi podsadzkami, aby korytarz nie zawalił się. Podobnie też jak w przypadku górnika kopalni odkrywkowej, poszczególni pracownicy korzystają z różnych maszyn i urządzeń, a każdy z nich jest odpowiedzialny za określony etap wydobycia lub przygotowywania eksploatacji złoża.


WYMAGANIA

Dostęp do zawodu górnika kopalni podziemnej, bez względu na zakres wykonywanych obowiązków jest możliwy po ukończeniu jednej z górniczych szkół zawodowych, na kierunku związanym z eksploatacją podziemną złóż. Operatorzy specjalistycznych maszyn ciężkich muszą ponadto posiadać uprawnienia do ich obsługi, a każdy spośród pracowników, obecnych w kopalni musi przejść szkolenie BHP i poznać wewnętrzne normy i procedury, obowiązujące na terenie kopalni. Tężyzna fizyczna to nieoficjalny wymóg, który jest nieodzowny w ciężkiej pracy górnika.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy górnika jest teren kopalni, umiejscowionej na terenie obfitującym w dany surowiec. Teren ten obfituje w liczne sprzęty i urządzenia ciężkie, osobna ekipa pracowników zajmuje się zabezpieczaniem złoża. Praca górnika, bez względu na rodzaj kopalni, czy złoża jest ciężką pracą fizyczną.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Stanowisko górnika funkcjonuje oczywiście na terenie kopalni odkrywkowych i podziemnych, poszczególni pracownicy specjalizują się w realizowaniu określonych etapów prac wydobywczych.


ZAROBKI

Zarobki górnika rozpoczynają się od kwoty 1300 złotych netto miesięcznie, a w zależności od rodzaju i umiejscowienia kopalni mogą przekraczać nawet 5000 złotych netto miesięcznie. Kwota ta jest także ściśle uzależniona od stażu i specjalności danego pracownika.