Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

 
Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

Jeśli wydaje ci się, że rekrutacja elektroniczna zwalnia z obowiązku odpowiedniego stroju i zachowania w czasie rozmowy rekrutacyjnej, to jesteś w błędzie. Dobre maniery, swoisty savoir-vivre w biznesie świadczą o profesjonalizmie kandydata i zwiększają szanse na zatrudnienie. O czym trzeba pamiętać?

 

Savoir-vivre podczas rozmowy rekrutacyjnej online

 

Sama rozmowa najczęściej może odbywać się telefonicznie lub poprzez wideorozmowę. W pierwszym przypadku kluczowa staje się kultura wypowiedzi i zdolność do jasnego formułowania myśli. W drugim – dochodzi do tego odpowiednia prezencja, a ta obejmuje nie tylko dbałość o własny strój, ale też przygotowanie otoczenia. 

 

Odpowiedni strój 

Powinniśmy ubrać się tak, jak byśmy wybierali się na rozmowę do siedziby firmy. A to oznacza pełen strój biznesowy, ewentualnie casual smart, w zależności od branży, obowiązującego w danym środowisku zawodowym dress code’u. Mimo że rekruter będzie nas widzieć prawdopodobnie od pasa w górę, spodnie od piżamy i grube skarpety zamiast butów nie wchodzą w grę. W trakcie spotkania rekrutacyjnego online może zajść konieczność wstania – lepiej nie narażać się na kompromitację. 

 

Punktualność

W przypadku rozmowy online powinna być łatwa do zachowania, a jednak… Nieprzewidziane problemy techniczne, konieczność nagłej interwencji w jakichś sprawach domowych mogą wywołać opóźnienie. W tym wypadku należy od razu poinformować rekrutera o zwłoce.

 

Odpowiednia przestrzeń

To bardzo ważna kwestia w czasie wideorozmowy. Otoczenie dostarcza bowiem ważnych informacji rekruterowi. Może powiedzieć wiele o naszej osobowości, zainteresowaniach itp. Przede wszystkim miejsce, w którym prowadzimy rozmowę, o pracę, powinno być utrzymane w czystości i porządku, jasno oświetlone. Dobrze, jeśli tło jest w miarę jednolite, nie znajduje się w nim zbyt wiele rozpraszających przedmiotów. Nie powinno odciągać uwagi od naszej osoby, tego, co mamy do powiedzenia. Ważną kwestią jest też zapewnienie ciszy w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli poprosimy domowników o niehałasowanie i – o ile to możliwe – zamkniemy drzwi. 

 

Kultura wypowiedzi 

Podstawowe zasady, o których warto przypomnieć, to:

  • formalne zwroty grzecznościowe, 

  • odpowiednie tytułowanie rozmówców (np. jeśli wiemy, że w rozmowie uczestniczy osoba z tytułem naukowym, powinniśmy go używać; w innym wypadku pan/pani wystarczy), 

  • nieprzerywanie wypowiedzi rozmówcom, 

  • posługiwanie się pełnymi zdaniami, 

  • powstrzymanie się od nadmiernych dygresji, trzymanie tematu, 

  • nieczytanie z kartki – to zostanie natychmiast wychwycone przez rekrutera. 

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej 

Przed początkiem wideorozmowy poświęćmy czas, by zastanowić się nad odpowiedziami na pytania, które z pewnością się pojawią, np. :

 

  • Dlaczego chce pan/pani u nas pracować?

  • Skąd pan/pani wie o rekrutacji?

  • Proszę opowiedzieć nam coś o sobie.

  • Gdzie pan/pani wcześniej pracował/pracowała i dlaczego zakończył/zakończyła tam pracę?

 

Dobrze również przygotować sobie listę zagadnień, które sami chcemy podjąć. Pytajmy o warunki zatrudnienia, czy np. firma przewiduje w przyszłości przeniesienie pracowników zdalnych do biura.

 

Jak zapytać o wyniki rekrutacji? Najlepiej na zakończenie rozmowy. Zapytajmy wprost, kiedy możemy się ich spodziewać oraz w jakiej formie (telefonicznie, mailowo). 

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty