Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – od czego zacząć

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – od czego zacząć

 
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – od czego zacząć

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – od czego zacząć


Jak się dobrze przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Trzeba przede wszystkim być świadomym, że podczas spotkania nie ma miejsca na improwizację. Wiele osób szukających pracy szermuje argumentem: „A jaki sens mają przygotowania? I tak nie da się przewidzieć wszystkich pytań!”. Mają oczywiście rację. Można natomiast doskonale – w większości przypadków – przewidzieć zakres rozmowy.

Zacznijmy więc przygotowania od zgromadzenia jak najbogatszych zasobów wiedzy o uczestnikach spotkania – czyli o pracodawcy. Sięgnijmy do internetu, pism branżowych, prasy codziennej, obiegowych opinii czy wiedzy osób, które się z firmą zetknęły. Zwłaszcza te plotki mogą okazać się cenne, pozbawione lukru oficjalnych doniesień. Bądźmy jednak ostrożni – jeśli zapytamy kogoś, kto się w firmie nie sprawdził – może opowiadać nam niestworzone historie, wybielając siebie. Pamiętajmy też, że jeśli przedsiębiorstwo było słabo zarządzane pięć lat temu – a nadal istnieje – to jest szansa, że kierują nim już zupełnie inni ludzie.

Wszystkie te informacje pozwolą nam ocenić filozofię firmy, jeśli chodzi o traktowanie klientów i pracowników, jej zasobność, pomysł na inwestowanie, kulturę. Dobrze obserwujmy wszystkie szczegóły, zaczynając już od od frontowych drzwi. Jeśli budynek firmy jest urządzony bardzo dostatnio i widać w wystroju rękę drogiego dekoratora – śmielej negocjujmy zarobki. Jeśli firma chwali się podziękowaniami za działalność charytatywną – zastanówmy się, jaki pomysł możemy mieć na takie działania.

Zatem obserwacje i wyciąganie wniosków – to pierwszy człon odpowiedzi na pytanie: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne, abyśmy przeanalizowali w kontekście zgromadzonej o firmie wiedzy interesujące nas stanowisko. Jaki powinien być pracownik? Nie wystarczy wiedza, że poszukiwany jest handlowiec. Jedne branże i firmy preferują marketing agresywny, a handlowiec to prawdziwy wojownik, inne – stawiają na długotrwałe budowanie partnerskich relacji z potencjalnymi klientami.

Czasem przedstawiciel ma oczarować swoim urokiem, a niekiedy odegrać rolę opiekuna przynoszącego pewność i bezpieczeństwo inwestycji. Mamy pewne stereotypy dotyczące stanowisk – ale niekoniecznie muszą być one zawsze prawdziwe. Zastanówmy się, o co my, będąc na miejscu rekrutera, chcielibyśmy zapytać kandydata. Kogo poszukiwalibyśmy jako pracownika, co nam się wydaje istotne w wykonywaniu konkretnego zawodu. To ćwiczenie, wykonywane z osobami szukającymi pracy, często prowadzi do zaskakujących rezultatów.

Trzeba też uważnie przestudiować swój – oczywiście dobrze napisany – życiorys. Po pierwsze, musimy pamiętać wszystkie daty, nazwy, stanowiska, zakresy obowiązków. Bądźmy też krytyczni – co może rekrutera zaniepokoić? Luki w historii zatrudnienia, krótkie okresy pracy, nieukończona edukacja – wszystko to należy umieć uzasadnić.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – pytania i odpowiedzi


Są pytania, które na rozmowach padają standardowo. Wielu rekruterów sięga do sprawdzonych zestawów kwestii do omówienia. Możemy się więc spodziewać prośby o podsumowanie doświadczenia zawodowego, wyjaśnienie niejasnych, niepełnych czy szczególnie frapujących punktów CV.

Pytanie o naszą wizję pracy, pomysły, plany, zainteresowania, dyspozycyjność – wydają się zasadnione. Łatwo się do nich przygotować. Pamiętajmy, aby nasze odpowiedzi zawsze były spójne. W pewnej firmie postanowiono stworzyć dział kontroli wewnętrznej. Zaproszono kandydatkę o stosownym doświadczeniu. Padło pytanie: „Jak pani sądzi, dlaczego w firmie taki dział jest potrzebny?”. Pani szeroko i pięknie rozwodziła się nad pożytkami, podkreślając zwłaszcza kwestie znacznych oszczędności. Zapytana dalej, dlaczego zredukowano jej stanowisko u poprzedniego pracodawcy, wyznała szczerze: „Z racji oszczędności”.

W odpowiedziach warto zachować ostrożność i nie wypowiadać skrajnych, kontrowersyjnych poglądów. Tym bardziej starajmy się nie używać dużych kwantyfikatorów, czyli „każdy”, „zawsze”, „wszędzie” itp. Wyobraźmy sobie np., że pracodawca mężczyzna pyta kandydata mężczyznę: „Czym się pan interesuje?”, a ten odpowiada: „Oczywiście, jak każdy prawdziwy mężczyzna, interesuję się sportem i motoryzacją”. Czy nie pomyślał, że jego rozmówca może jak najbardziej czuć się stuprocentowym mężczyzną, ale nienawidzić sportu i ryku silników, za to kochać akwarystykę i archeologię?

Nie należy się również dziwić, jeśli na rozmowie kandydat, od którego wymaga się znajomości języka obcego, zostanie poproszony o wypowiedź w tym właśnie języku. Nie można się wtedy zasłaniać argumentami typu: „Nikt mnie nie uprzedził, że będzie po angielsku!”.

Oczywiście, rekruter może zadać też zupełnie niekonwencjonalne pytanie, które będzie miało sprawdzić nasz sposób myślenia, kreatywność, otwartość. Postarajmy się interesująco mówić o naszych zainteresowaniach – nawet, gdy wydają się nam one całkiem zwyczajne. Pełne pozytywnych emocji opowiadanie o pielęgnowaniu roślin doniczkowych i sukcesach w tym zakresie jest o wiele bardziej frapujące niż bezbarwne streszczenie poglądów na rozwój myśli politycznej w XIX-wiecznej Anglii.

Niezdrowo w każdym pytaniu rekrutera wietrzyć podstęp – pewna pani wpadła w panikę, kiedy dyrektor zapytał ją, jak jej się jechało na spotkanie. Zaczęła się domyślać, że może chodzić o to, czy jest zdeterminowana do podjęcia pracy za wszelką cenę. A pan dyrektor chciał po prostu nieco rozluźnić atmosferę.

Podsumowując, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Należy podejść do zadania poważnie, jednak nie popadając w skrajności. Nie uczmy się na pamięć gotowych odpowiedzi na potencjalne pytania. Ich wyrecytowanie raczej nie będzie dobrym pomysłem. Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i naturalności. Nie chodzi o to, aby z rozbrajającą szczerością opowiadać o tym, jacy jesteśmy spóźnialscy i jak nam trudno zebrać się do pracy. Ale nie warto też tworzyć mitów na temat własnej osoby, kłamać czy odpowiadać zdaniami wprost z materiałów szkoleniowych. O wiele skuteczniejsze okazuje się uczciwe przemyślenie najważniejszych zawodowo kwestii, podjęcie trudu refleksji nad nimi i nad sobą samym. Potem pozostaje już tylko oczarować sobą rozmówcę.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier Sprzedaży

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
    14 godz.
    Twoje zadania: inspirowanie klientów do rozwijania nowych projektów wykorzystujących unikalne cechy oferowanych przez HSV rozwiązań; prowadzenie projektów we współpracy z przydzielonym zespołem projektowym; pozyskiwanie możliwości współpracy z klientami, budowanie długotrwałych...
  • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta - branża weterynaryjna

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    18 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • UK Finance Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    What the day will look like Responsibilities of Finance Administrator include: Monitoring the Finance Team’s mailbox; Updating the forecast documents; Providing with the necessary information to the Consultants’ Team; Being the point of contact for Cracow-based colleagues, Debt and Finance Team...
  • Laborant- diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    19 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Senior Recruiter with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    What the day will look like It is an off-shore recruitment role, where you will be responsible for end to end recruitment processes for specialist and managerial positions for our organization in the Netherlands. Within your daily tasks there will be: Supporting Hiring Managers throughout the whole...
  • Młodsza księgowa / Młodszy księgowy

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
    22 godz.
    Zakres obowiązków transfer plików dokumentów do programu ksiąg handlowych; sprawdzanie prawidłowości przetransferowanych dokumentów pod względem merytorycznym i formalnym; wprowadzanie dokumentów do rejestrów zakupu i sprzedaży VAT z uwzględnieniem ustawy o podatku od towarów i usług;...

Najnowsze artykuły

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy 2024

Mimo że ustawa zakłada rocznie 13 dni świątecznych wolnych od pracy, w praktyce w 2024 roku będziemy mogli skorzystać tylko z 11. Są jednak także dobre wieści: czeka nas kilka długich weekendów, korzystnie wypadają także majówka, Święto Niepodległości oraz przyszła Gwiazdka razem z Nowym Rokiem. Sprawdź kalendarz dni wolnych 2024 i jak najlepiej zaplanuj swoje urlopy na przyszły rok!

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Czy chwalenie się wiedzą i osiągnięciami to próżność i egoizm? Absolutnie nie! Jeśli czujesz się niezręcznie, gdy ktoś Cię komplementuje, sama nie umiesz mówić o swoich zaletach, sprawdź, co Ola Gościniak, ekspertka w dziedzinie prowadzenia biznesu online, radzi kobietom i wszystkim osobom wybierającym się na rozmowę o pracę. Liczy się nie tylko to, co mówisz o sobie, ale też jak to mówisz!

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Już wkrótce rozpocznie się sezon rozmów rocznych z pracownikami. Tego typu spotkania to okazja nie tylko do oceny efektywności pracy podwładnych, ale także do zebrania cennego feedbacku i zaplanowania lepszych rozwiązań organizacyjnych na kolejny rok. Jak manager powinien zaplanować rozmowy oceniające? I jak sami pracownicy mogą się przygotować do spotkania z szefem?

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może kontrakt menedżerski lub powołanie? Nawet osoby z doświadczeniem na rynku pracy miewają kłopoty z rozróżnieniem typów kontraktów, jakie może zaproponować pracodawca. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat umów etatowych, cywilnoprawnych oraz tzw. umów nienazwanych. Sprawdż, jakie prawa i obowiązki wynikają z każdej z nich.