Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Abolicja składek ZUS

Abolicja składek ZUS

 
Abolicja składek ZUS

Zdarza się, że płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne z różnych przyczyn, na przykład kłopotów finansowych przedsiębiorstwa, zalegają z należnościami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS dopuszcza możliwość umorzenia składek, jednak w wyjątkowych okolicznościach.

 

Składki ZUS powinny być opłacane w określonym terminie. W większości przypadków:
• do 5. dnia następnego miesiąca – dotyczy to jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych;
• do 10. dnia następnego miesiąca – termin ten obejmuje osoby fizyczne, które opłacają składki tylko za siebie;
• do 15. dnia następnego miesiąca – wszyscy pozostali płatnicy.

 

W przypadku nieuiszczenia należności naliczane są odsetki. Niemniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza możliwość:
• przesunięcia terminu płatności składek,
• umorzenia składek konkretnego płatnika,
• ustawowej abolicji składek (obejmującej grupę płatników).

 

Kogo dotyczy abolicja składek ZUS

 

Ostatnia ustawowo wprowadzona abolicja składek ZUS miała miejsce w 2012 r. na podstawie Ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Umożliwiła ona umorzenie niezapłaconych składek za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. By skorzystać z tego prawa, płatnik musiał złożyć do ZUS-u wniosek w wyznaczonym terminie (w zależności od okoliczności).

 

O kolejną abolicję składek wnosił w 2019 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Miała ona obejmować należności powstałe po 28. lutego 2009 r. Zespół Roboczy ds. Abolicji ZUS (funkcjonujący w ramach Rady Przedsiębiorców) przygotował roboczy projekt ustawy w tej sprawie. Do kolejnej abolicji jednak nie doszło i jak na razie płatnicy muszą się liczyć z koniecznością zapłacenia zaległych należności.

 

Wniosek o umorzenie składek ZUS – abolicja

 

Choć ustawodawca nie zdecydował się jak na razie na kolejne rozwiązanie systemowe, każdy płatnik może ubiegać się indywidualnie o umorzenie składek w dwóch przypadkach: jeśli ZUS uzna, że ściągnięcie długu jest niemożliwe lub stwierdzi, że płatnik znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej (np. takiej, że po opłaceniu należności dana osoba nie byłaby w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb rodziny).

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS o umorzenie może starać się:
• obecny oraz były płatnik składek (np. przedsiębiorca),
• pełnomocnik dłużnika,
• osoba, na którą przeniesiono odpowiedzialność finansową dotyczącą zaległych płatności (np. spadkobierca, wspólnik, następca prawny),
• małżonek odpowiadający ze wspólnego majątku za zadłużenie współmałżonka.

 

By skorzystać z umorzenia, płatnik składek musi złożyć wniosek i poczekać na decyzję ZUS-u. W czasie oczekiwania na nią odsetki wciąż są naliczane.

 

Abolicja a przedawnienie składek ZUS

 

Warto również pamiętać, że niezapłacone składki ulegają przedawnieniu. Zgodnie z ustawą o ZUS (art. 24 pkt. 4.): „Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne (...)”. Ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków, w ramach których przedawnienie nie zachodzi – warto zapoznać się z pełną listą, uwzględnioną w wymienionym akcie prawnym (art. 24. pkt 5. i 6.).

 

Przedawnienie obejmuje między innymi:
• zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
• odsetki za zwłokę,
• koszty postępowania egzekucyjnego,
• koszty stosowania upomnień.

 

Stosowanie w praktyce przepisów dotyczących przedawnienia może nastręczać sporo trudności, dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych stworzył specjalne stanowisko doradcy do spraw ulg i umorzeń. Płatnicy składek mogą telefonicznie umówić się na spotkanie w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.