Praca.pl Poradniki Rynek pracy
BHP pracy przy komputerze – ergonomia, zasady, przerwy

BHP pracy przy komputerze – ergonomia, zasady, przerwy

 
BHP pracy przy komputerze – ergonomia, zasady, przerwy

Ergonomia pracy przy komputerze


Ergonomia stanowiska pracy to dziedzina, której głównym celem jest przygotowanie miejsca pracy tak, aby jak najlepiej dopasować je do warunków psychofizycznych człowieka. Dzięki temu pracownik może zachować zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. Pozwala mu to skupić się na wypełnianiu swoich obowiązków, ponieważ nic nie rozprasza jego uwagi.  

Podstawowe zasady ergonomii powinny być zastosowane w każdym zakładzie pracy, niezależnie od tego, czy jest to praca przy linii produkcyjnej, czy siedząca praca w biurze.

Praca w biurze wcale nie jest taka łatwa i przyjemna, jak może wydawać się wielu ludziom. Także przy takiej pracy ważne jest, aby zachować wszystkie zasady BHP pracy przy komputerze.

 

BHP przy komputerze


Warto podkreślić, że prawo pracy mówi, iż pracodawca ma obowiązek prawidłowo zorganizować miejsce pracy każdego pracownika i musi to być zrobione zgodnie ze wszystkimi wymogami BHP. Pracownik natomiast jest zobowiązany przestrzegać wszystkich zasad BHP w pracy, które zostały mu przekazane podczas obowiązkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku niedopełnienia przez pracodawcę obowiązku przeprowadzenia szkolenia BHP lub zorganizowania miejsca pracy, można spodziewać się kontroli oraz nałożenia kar przez Państwową Inspekcję Pracy.

 

Zasady bezpiecznej pracy przy komputerze


Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze pozwoli nam zniwelować skutki wpatrywania się w monitor przez kilka godzin, co może bardzo obciążać wzrok. Właśnie dlatego są wykonywane wstępne badania, żeby sprawdzić, czy pracownik nie ma czasem wady wzroku, która mogłaby mu uniemożliwiać wykonywanie swoich obowiązków. Okuliści często przepisują w takich sytuacjach specjalne okulary z antyrefleksem.

W przypadku siedzącej pracy przed komputerem bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Dotyczy to zarówno, biurka, jak i krzesła. Biurko powinno być na tyle szerokie i głębokie, żeby zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak monitor, klawiaturę, telefon.

Kluczowe jest, aby krzesło pracownika biurowego miało regulowaną wysokość. Jest to o tyle ważne, że każdy z nas jest innego wzrostu. Niżsi pracownicy mogą poprosić także o podnóżek, którego pracodawca nie będzie mógł odmówić. Oprócz regulowanej wysokości, fotel biurowy powinien mieć także regulowane odchylenie oparcia. Niektóre modele mają także zagłówek, który pozwoli dać chwilę wytchnienia zmęczonemu odcinkowi szyjnemu.

Mówiąc o BHP pracy przy komputerze należy także wspomnieć o tym, że odległość twarzy od monitora powinna wynosić około 40-70 cm. Przestrzeń biurowa powinna być tak podzielona, że na każdego pracownika powinno przypadać 2m2.

 

Przerwy w pracy przy komputerze


Ośmiogodzinny dzień pracy może być bardzo uciążliwy podczas pracy przy komputerze. Dlatego, jeżeli pracodawca nie zapewnił nam różnorodności zadań (tzn, jeżeli nie możemy zmienić wykonywanych obowiązków, bo wszystkie wiążą się z wpatrywaniem się w monitor komputerowy), to mamy prawo do 5 minut przerwy co godzinę. Warto wtedy dać wytchnienie oczom oraz kręgosłupowi, przejść się na krótki spacer. Musimy tylko pamiętać, że nie możemy tych pięciominutowych przerw kumulować w jedną dłuższą. Oprócz tego każdy z nas ma prawo do 15 minut przerwy, która jest wliczana do czasu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.