Biznes z małym kapitałem - jaki biznes otworzyć?

2019-02-14

Wiele osób, podczas długich godzin pracy w biurze, marzy o tym, by przestać zarabiać na czyjś sukces i zacząć rozwijać swój własny, nawet prosty biznes. Czy każdy może to zrobić? Jak się do tego zabrać i co może być opłacalnym interesem w Polsce? O tym poniżej.

 

Pomysł na biznes

 

Osoby zastanawiające się nad tym, jaki biznes otworzyć, często wpadają w pułapkę, by wymyślić coś zupełnie oryginalnego. Popularne powiedzenie, że „wszystko już zostało wynalezione” sprawia, że włącza się blokada nie do przeskoczenia. Dodatkowo pojawiają się nam ograniczenia o charakterze materialnym i w tym momencie większość ludzi, zamiast dalej zastanawiać się, jaką firmę otworzyć, wraca do pracy w czyimś biurze.

 

Wystarczy jednak czasem zrewidować istniejące koncepcje i to je obdarzyć jakimś pierwiastkiem innowacyjności. Nie trzeba być wielkim wynalazcą, czasem może pomóc np. dopasowanie potrzeb jakiegoś sektora działalności do rynku lokalnego.

 

Poniżej kilka propozycji, które mogą zmotywować, zainspirować, by odnaleźć własny pomysł na biznes, na dodatek niewymagający większego wkładu kapitału.

 

W przypadku, kiedy nie mamy środków, by zająć się produkcją, warto zainwestować we własne siły i umiejętności i poprowadzić działalność gospodarczą w kierunku świadczenia usług.

 

Mogą one dotyczyć najzwyklejszych prac domowych - sprzątania mieszkań, mycia okien czy pielęgnacji ogrodów. Nie trzeba wtedy nawet mieć żadnego wykształcenia.
Jeśli jednak męczyliśmy się po kilka lat na studiach, kursach i szkoleniach, to można spróbować otworzyć własny gabinet - rehabilitacji, dietetyki, fizjoterapii. Są to pomysły na biznes z małym kapitałem - największe koszty wygenerują dojazdy, opłaty związane z działalnością (księgowość, podatki, ZUS) i ewentualny sprzęt do pracy.

 

Pomysłem na własny interes są też usługi związane z branżą artystyczną. Rękodzieła wykonywane w domu (dzierganie, malowanie) wymagają jedynie zakupu materiałów oraz odpowiedniej promocji w Internecie.
Dużą popularnością cieszą się cały czas prace związane z fotografowaniem i filmowaniem. Oprócz tego, że można zarobić, oferując dokumentowanie ważnych wydarzeń, czy np. przeprowadzenie sesji artystycznych, to dodatkowo istnieje sposobność, by swoimi pracami zasilać bazy danych (z fotografiami i filmami tematycznymi). Opłaty głównie związane będą ze sprzętem i dojazdami, ewentualnie z zakupem rekwizytów.

 

Dobrą passą cieszą się firmy zajmujące się organizacją eventów: wyjazdy integracyjne, wesela, wieczory panieńskie i kawalerskie, bale dla dzieci. Inicjatorzy tych wydarzeń coraz częściej stawiają na osoby, które za nich podejmą trud wyszukiwania i negocjowania warunków współpracy. To tak naprawdę biznes jednoosobowy, który może prowadzić każdy, kto charakteryzuje się umiejętnością logicznego myślenia.

 

Jaki biznes w domu?

 

Można znaleźć wiele propozycji dla tych, którzy nie mają ochoty wyjeżdżać do klientów i spotykać się w terenie.

 

Na takiej zasadzie pracować mogą np. graficy komputerowi. Projektowanie stron internetowych to wciąż modna branża i z pewnością będzie sposobem na prowadzenie dochodowego biznesu w domu.

 

Inną dziedziną, wymagającą praktycznie tylko dostępu do Internetu i komputera, jest pisanie – copywriting, prowadzenie blogów, funpage’ów, tworzenie opisów produktów. Taki własny, mały biznes będzie wymagał kreatywności i pasji do pisania, ale nakłady finansowe są tu naprawdę bardzo niskie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj