Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Brak anestezjologów – gdzie emigrują polscy lekarze?

2020-02-26

Zawód lekarza uznawany jest za bardzo prestiżowy. Jednak wynagrodzenie i warunki pracy specjalistów znacznie różnią się w zależności od stażu pracy, rodzaju placówki i wielkości miasta, w którym prowadzi praktykę. Niezadowolenie z poziomu płac popycha polskich lekarzy do szukania zatrudnienia poza granicami kraju.


Więcej zwykle zarabiają też lekarze, którzy reprezentują mniej popularne specjalizacje lub których praca wiąże się ze szczególnie dużą odpowiedzialnością. Należą do nich anestezjolodzy – pracujący przede wszystkim na oddziałach intensywnej terapii. Praca anestezjologa polega między innymi na:
• znieczulaniu pacjentów przed operacją,
• badaniu i rozpoznawaniu przyczyn zagrożenia życia,
• określaniu źródła bólu u pacjenta i prowadzeniu leczenia,
• wykonywaniu zabiegów, w tym z podawaniem środków znieczulających, przetaczaniem krwi, EKG,
• zlecaniu badań laboratoryjnych i innych,
• unieruchamianiu chorych w tzw. pozycji bezpiecznej, resuscytacji, prowadzeniu akcji ratowniczej, nadzórze nad transportem osoby po wypadku do szpitala.

 

 

Dlaczego lekarze emigrują?

 

Podobnie jak w przypadku lekarzy o innych specjalnościach, decyzja o emigracji zarobkowej anestezjologów jest podyktowana znacznie wyższym wynagrodzeniem oferowanym w placówkach zagranicznych, przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej.

 

Lekarze emigrują również z uwagi na lepsze warunki zatrudnienia – mniej godzin pracy, bogatsze pakiety socjalne. Część osób decyduje się na wyjazd ze względu na prestiż pracy w uznanej placówce zagranicznej, możliwość zdobycia unikatowego doświadczenia i poznania nowych sposobów leczenia z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu medycznego.

 

Gdzie emigrują polscy lekarze?

 

Gdzie chętnie zatrudniani są polscy anestezjolodzy? Zapotrzebowanie wyspecjalizowanej kadry obserwuje się w całej Unii. Na polskich stronach z ofertami pracy bez trudu można znaleźć ogłoszenia dotyczące stanowisk w takich krajach jak:
• Niemcy,
• Dania
• Włochy,
• Szwajcaria,
• Wielka Brytania,
• Norwegia,
• Francja.

 

Od lekarzy chcących podjąć pracę za granicą wymaga się znajomości języka obowiązującego w danym kraju. Zazwyczaj niezbędne jest też uzyskanie pozwolenia na wykonywanie zawodu. Dotyczy to na przykład takich państw jak Niemcy, Norwegia, Szwajcaria czy Dania. W celu uzyskania szczegółowych informacji warto zapoznać się z zakładką Uznawanie kwalifikacji zawodowych w krajach UE w Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy biznes.gov.pl.

 

Przed decyzją o emigracji do konkretnego państwa dobrze jest sprawdzić również informacje podawane przez EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia. Po wpisaniu nazwy wybranego kraju potencjalni emigranci zarobkowi dowiedzą się, o jakie podstawowe procedury muszą zadbać np. w kwestii legalnego zamieszkania za dłuższy okres, ubezpieczenia społecznego itp.

 

Warto też pamiętać, że dotkliwy brak anestezjologów dotyczy większości powiatów w Polsce. Placówki medyczne czekają na chętnych do pracy. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów duży deficyt anestezjologów notuje się m.in. w Gdyni, Bydgoszczy, Siedlcach, Toruniu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Opolu, Sosnowcu, Katowicach, Wrocławiu czy Szczecinie.

 

Przeczytaj także: