Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chełm: rynek pracy i jego specyfika

Chełm: rynek pracy i jego specyfika

 
Chełm: rynek pracy i jego specyfika

Zapotrzebowanie na rynku pracy to temat szczególnie interesujący dla osób rozpoczynających poszukiwanie zatrudnienia i takich, które myślą o przebranżowieniu czy zastanawiają się, jaką ścieżkę kariery obrać. Bezrobocie w Polsce, a także poziom zapotrzebowania na poszczególne zawody są zróżnicowane pod względem terytorialnym. Województwo lubelskie, w którym leży Chełm, stanowi obszar typowo rolniczy, nie jest silnie uprzemysłowione. Duże zakłady pracy skupiają się w największych ośrodkach miejskich w województwie.

 

Chełm jest drugim pod względem wielkości miastem w Lubelskiem. Liczy ok. 70 tys. mieszkańców i zajmuje ponad 35 kilometrów kwadratowych terenu. To również największe miasto przy wschodniej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą i Białorusią. Chełm z przejściem granicznym w Dorohusku dzieli 30 km, do przejścia w Zosinie są 72 km, a do przejścia w Hrebennem – 92 km.

 

Miasto jest dobrze skomunikowane. Przebiegają tędy DK nr 12, trzy drogi wojewódzkie i liczne drogi powiatowe oraz gminne. Chełm leży na międzynarodowym szlaku łączącym Paryż, Berlin, Warszawę i Kijów. Atutem, jeśli chodzi o komunikację, jest również bliskość międzynarodowego portu lotniczego w Lublinie – ok. 60 km od Chełma.

 

Jak wygląda profil gospodarczy tego miasta? Chełm stanowi ośrodek przemysłu, usług i tranzytu. Jest również centrum administracyjnym, edukacyjnym i kulturalnym. Chełm stwarza różnorodne możliwości rozwoju zawodowego i z pewnością warto poznać to miasto bliżej. Co o sytuacji na rynku pracy w Chełmie i powiecie chełmskim mówi stopa bezrobocia, jakie są najbardziej poszukiwane zawody? Jak szukać pracy i gdzie znaleźć aktualne ogłoszenia typu praca Chełm?

 

Bezrobocie w Chełmie

 

Analizę zacznijmy od wskaźnika bezrobocia rejestrowanego. Wg definicji GUS stopa bezrobocia to: udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego. Jak wygląda ten udział w Chełmie?

 

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec lipca 2021 r. stopa bezrobocia wynosi:

  • dla Polski – 5,8%,
  • dla województwa lubelskiego – 7,6%,
  • dla Chełma – 10,9%,
  • dla powiatu chełmskiego – 11,7%.

Jak widać, wskaźniki dla powiatu chełmskiego i Chełma przewyższają zarówno poziom wojewódzki, jak i średnią krajową. Trzeba jednak zaznaczyć, że wysokie bezrobocie jest charakterystyczne dla większości terenów przy wschodniej granicy Polski.

 

Pomoc dla bezrobotnych, wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej, poszukiwania pracy świadczy chełmski PUP:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie

pl. Niepodległości 1, 22-100 Chełm

tel.82 562-76-97

e-mail: luch@praca.gov.pl

 

Sytuację na rynku pracy dodatkowo skomplikowała pandemia COVID-19. W ciągu 2020 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Chełmie rosła. Na koniec 2019 r. zarejestrowanych było 3607 osób, w grudniu 2020 r. – 3960 osób. Od stycznia 2021 r. widać stopniowe spadki w rejestrze PUP. W styczniu 2021 r. liczba wynosiła 4171 osób, na koniec lipca już 3525. Można więc wnioskować, że rynek pracy w Chełmie i powiecie chełmskim powoli się stabilizuje.

 

Rozwinięte branże, firmy – Chełm

 

Jak wspomniano na wstępie, Chełm jest ośrodkiem przemysłowo-usługowo-tranzytowym. Najwięcej firm zajmuje się usługami i handlem. Rozwinięte są takie branże jak obsługa nieruchomości, budownictwo, TSL. Jeśli zaś chodzi o przemysł, to najsilniejszymi sektorami są branża mineralna, przetwórstwo spożywcze, przemysł precyzyjny.

 

W mieście działa łącznie 6008 podmiotów gospodarki narodowej (dane GUS, stan REGON na koniec lipca 2021 r.). 5764 z nich to mikrojednostki (0-90 pracujących). W mieście działa również 180 małych podmiotów (10-49 pracujących), 59 średniej wielkości jednostek (50-249 pracujących), 4 duże (250-999 pracujących) i 1 bardzo duży podmiot (co najmniej 1000 pracujących). Duży udział w grupie największych chełmskich pracodawców mają jednostki budżetowe – do sektora publicznego należy największy podmiot w mieście, 3 z 4 dużych i 38 z 59 średniej wielkości zakładów pracy.

 

Najliczniej reprezentowane sekcje PKD w Chełmie to:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 23,2% ogółu podmiotów,
  • budownictwo – 12,7% podmiotów,
  • transport i gospodarka magazynowa – 8,9%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,7%,
  • pozostała działalność usługowa – 7,6%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 6,7%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 6,4%.

Miasto stara się zachęcać inwestorów do ulokowania biznesu właśnie w Chełmie. Niższe niż w metropoliach koszty prowadzenia działalności i zatrudnienia, ulgi podatkowe to niewątpliwe atuty okolicy. Warto też wspomnieć o Podstrefie Chełm, która jest częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC.

 

Barometr zawodów – Chełm

 

Analiza wyników Barometr zawodów daje ogólny pogląd na zapotrzebowanie na rynku pracy w poszczególnych regionach Polski. To badanie realizowane co roku z inicjatywy resortu pracy powstaje na podstawie analizy danych GUS oraz informacji pochodzących z urzędów pracy. W Barometrze znajdziemy wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz profesje będące w równowadze. Co oznaczają te trzy terminy?

  • O zawodach deficytowych mówimy w kontekście sytuacji, w której pracownicy mają trudności ze znalezieniem chętnych do pracy i wykwalifikowanych pracowników. Kiedy liczba ofert na danym obszarze przewyższa liczbę kandydatów.
  • Zawody nadwyżkowe to z kolei takie, których przedstawicieli na rynku pracy jest więcej w porównaniu z dostępnymi ofertami. Taka nadwyżka powoduje wzmożoną konkurencję w czasie rekrutacji. Pracodawcy mają duży wybór pomiędzy kandydatami.
  • Zawody zrównoważone cechuje natomiast podobna liczba chętnych do pracy i dostępnych ofert. W całej Polsce to najliczniejsza ze wszystkich trzech grup.

Jak wyglądają wyniki Barometru zawodów 2021 dla Chełma i powiatu chełmskiego? Kto nie musi martwić się tu o zatrudnienie i komplikacje przy poszukiwaniu pracy?

 

W najlepszej sytuacji zawodowej są:

  • pracownicy budowlani – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego,
  • pracownicy branży usług medycznych i opiekuńczych – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci, logopedzi i audiofonolodzy,
  • kierowcy – autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • nauczyciele – praktycznej nauki zawodu, a także przedmiotów zawodowych,
  • pracownicy branży motoryzacyjnej – diagności samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych,
  • pracownicy branży spożywczo-gastronomicznej – kucharze i piekarze,
  • a także – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, geodeci i kartografowie, monterzy konstrukcji metalowych, pracownicy służb mundurowych, robotnicy obróbki drewna i stolarze.

 

Lista profesji nadwyżkowych jest krótsza, co stanowi bardzo dobrą wiadomość dla osób poszukujących pracy w Chełmie i okolicy. Niemniej trudności w znalezieniu dla siebie ofert lub związanych ze wzmożoną konkurencją na rynku pracy mogą doświadczać:

  • ekonomiści,
  • filolodzy i tłumacze,
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
  • krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
  • pedagodzy,
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
  • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
  • specjaliści rolnictwa i leśnictwa,
  • specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • technicy budownictwa,
  • technicy mechanicy.

 

Fakt, że wykonujemy jeden z zawodów deficytowych, to znaczne ułatwienie, ale niezależnie od tego, w której grupie się znajduje nasza profesja, warto napisać dobre CV, solidnie przygotowywać się do każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Na praca.pl znajduje się kilkaset ofert pracy w Chełmie i okolicy. Warto sprawdzić swoje możliwości, wybierając obszar zawodowy, który nas interesuje. W wyszukiwarce ogłoszeń możemy także zawęzić wyniki – np. do pracy na etacie, na umowę o pracę, rekrutacji online itd.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.