Content marketer – czym się zajmuje? Czy to taki sam zawód jak copywriter?

 
Content marketer – czym się zajmuje? Czy to taki sam zawód jak copywriter?

W czasach, kiedy Internet zdominował życie prywatne i zawodowe, widoczność w sieci to najlepszy sposób na przyciągnięcie klientów. Marketing internetowy skupia się nie tylko na zwróceniu ich uwagi, ale przede wszystkim na budowaniu trwałych relacji, które oznaczają długofalową współpracę. To właśnie content marketer (content marketing manager, content marketing specjalist bądź content manager) odpowiada za działania związane z publikacją treści marketingowych i zarządzanie komunikacją danej marki. Jakie obowiązki ma osoba pracująca w tym charakterze? Gdzie może znaleźć pracę? Sprawdź, jak wygląda praca marketingowca ds. treści internetowych.

 

Spis treści

Content marketer – jak zostać? Predyspozycje zawodowe

 

Idealny kandydat na stanowisko content marketera to osoba, która ukończyła studia kierunkowe: wie, na czym polega online marketing i jest w stanie zadbać o strategię marki. Jednocześnie pracodawcy zwracają uwagę na kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz chęć do dalszego rozwoju.

 

Aby zostać content writerem, przydatne będą takie predyspozycje jak:

 

 • kreatywność;
 • znajomość zasad SEO;

 • znajomość systemów CMS i narzędzi marketingowych;

 • doświadczenie w zarządzaniu projektami marketingowymi;

 • kompetencje z takich obszarów jak copywriting, redakcja, webwriting;

 • biegła znajomość języków obcych (w mowie i piśmie).

 

W pracy content marketing managera liczą się także: dobra organizacja pracy i umiejętność zarządzania swoim czasem, otwartość na nowe technologie, znajomość danej branży, wyczucie względem PR, umiejętności interpersonalne przydatne podczas współpracy z działem marketingu i innymi działami w firmie oraz w kontaktach z klientami. Mile widziane jest doświadczenie na podobnym stanowisku. Zdarza się jednak, że przedsiębiorstwa zatrudniają osoby z niewielkim doświadczeniem w marketingu na posadach juniorskich i organizują dla nowicjuszy szkolenia. Dlatego warto aplikować nawet mimo braku stażu pracy.

 

Praca content marketera – jakie ma obowiązki zawodowe?

 

Content marketer to osoba odpowiedzialna za zarządzanie komunikacją marki oraz planowanie poszczególnych działań tak, aby strategia content marketingowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Jego rolą jest nadzorowanie pracy innych osób i kontrolowanie efektywności prowadzonych działań. Celem pracy content marketingu jest zbudowanie zaangażowanej społeczności. Wzrost zainteresowania i aktywności użytkowników sieci z danej grupy docelowej przekłada się bowiem na zyski firmy.

 

W gestii specjalisty jest nie tylko reklama i działania promocyjne, ale również:

 

 • działania content marketingowe (planowanie i kontrola);

 • nadzorowanie kalendarza publikacja w social mediach;

 • dbałość o teksty wysokiej jakości i ich promocję;

 • optymalizacja tekstów w zgodzie z SEO;

 • opracowywanie newsletterów oraz ich dystrybucja;

 • analiza danych.

 

Można ogólnie powiedzieć, że pracownik jest odpowiedzialny za tworzenie i zarządzanie treściami reklamowymi. Warto jednak pamiętać, że w większych firmach mogą funkcjonować oddzielne stanowiska np. content writer specialist, redaktor SEO/SEM (osoba tworząca teksty marketingowe) i digital marketing specialist (osoba odpowiedzialna za promocję) czy project managera (kierownik zarządzający całym zespołem marketingowym). Dlatego odpowiedź na pytanie, co robi i kim jest content marketer naprawdę nie jest łatwa. Zależnie od posady, a nawet miejsca pracy, zakres obowiązków danego pracownika może się bowiem znacząco różnić.

 

Content marketer – gdzie można znaleźć zatrudnienie?

 

Content marketer może samodzielnie współpracować z wybraną marką (najczęściej w ramach b2b) albo dołączyć do agencji marketingowej czy redakcji online. Ze względu na rolę, jaką w rozwoju biznesu odgrywają działania contentowe, są one prowadzone w większości firm, co pozwala znaleźć zatrudnienie niemal w każdej branży. Dlatego też warto szukać pracy zgodnie z Twoimi pasjami, wykorzystać swoje zainteresowania i wiedzę do zdobycia posady.

 

Content marketer a copywriter – różnice

 

Wiemy już, że content marketer, copywriter, content editor, content strategist, content specialist czy stanowisko content marketing specialist  – każda z tych posad jest ze sobą powiązana. Łączy je wspólny cel, czyli marketing treści online, a różni zakres obowiązków i umiejętności, jakie trzeba posiadać, aby wykonywać powierzone zadania.

 

Co ważne, wymienieni specjaliści współpracują ze sobą przy prowadzonych projektach, aby skutecznie wzbudzać zainteresowanie i zwiększać świadomość marki w sieci. W przypadku content marketera i copywritera nierzadko obowiązki obu specjalistów pełni jedna osoba. W takiej sytuacji do obowiązków należy nie tylko strategia content marketingowa, ale także przygotowywanie treści zoptymalizowanych pod kątem SEO (e-booki, artykuły blogowe, posty do social mediów itp.).

 

Warto przy tym wiedzieć, że jako osobne posady content marketer odpowiada za przygotowanie materiałów i udzielanie wskazówek copywriterom, a copywriter zgodnie z wytycznymi i zasadami SEO tworzy teksty na strony online.

 

Content marketer – zarobki

 

Kampania content marketingowa wymaga sporo zaangażowania oraz odpowiednich kompetencji i to w dużej mierze od tego zależą zarobki, na jakie może liczyć content marketer. Oczywiście znaczenie ma także zakres obowiązków pracownika i jego doświadczenie oraz firma, w jakiej pracuje.

 

Jednak jeśli interesuje Cię content marketing, warto znać widełki wynagrodzenia, jakie oferują pracodawcy. Według badania z 2021 roku przeprowadzonego na podstawie ofert pracy z platformy Rocket Jobs zarobki content marketera w Polsce wahają się od 4 do 6,5 tysiąca złotych brutto dla juniora oraz do 9 tysięcy złotych brutto dla pracowników z dłuższym stażem pracy. Wyższe stawki, bo nawet 3,5-6.5 tysiąca dolarów miesięcznie, oferują zagraniczne marki.

 

Z kolei Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) pokazuje, że mediana wynagrodzenia brutto specjalisty ds. marketingu internetowego wynosi 6060 zł. W przypadku seniorów mediana to 8540 zł brutto miesięcznie.

 

Chcesz rozwijać swoją karierę w pracy zdalnej? Zobacz, czym jest work-life fit.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis – definicja, dla kogo, limit, warunki

Pomoc de minimis to wsparcie udzielane przez państwo małym i średnim przedsiębiorstwom. Zobacz, jakie musisz spełnić warunki, by je otrzymać oraz jaka jest wysokość świadczenia.

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Asystent zdrowienia – na czym polega praca w tym zawodzie?

Zapotrzebowanie na asystentów zdrowia będzie się zwiększać. Żeby zdobyć pracę w tym nowym zawodzie w ochronie zdrowia, trzeba jednak spełnić jeden bardzo istotny warunek. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.