Czy będą zmiany w urlopach? 2017-10-12

Komisja kodyfikacyjna prawa pracy opracowuje nowe regulacje, które mogą się znaleźć w kodeksie pracy. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim urlopów, a także premiowania pracowników. O tym, że żadnych rewolucyjnych zmian nie będzie informuje zaś minister pracy, Elżbieta Rafalska.

 

O założeniach przyszłych zmian mówił na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister pracy prof. Marcin Zieleniecki. Najwięcej dyskusji wzbudziły jego słowa o wymiarze urlopu, który na mocy umowy między pracodawcą a pracownikami, mógłby zostać skrócony do 20 lub wydłużony do 30 dni.

 

Inne miałyby być też zasady dotyczące zaległego urlopu. Teraz możemy go wykorzystać do końca września roku następnego. W nowych regulacjach takiej możliwości nie będzie. Może to stanowić spore utrudnienie dla dużej części pracowników. Przeprowadzone przez Praca.pl badanie wykazało, że jedynie 12 proc. pracowników wykorzystuje urlop zgodnie z planem. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim nadmiar pracy (27 proc.) oraz fakt, że termin urlopu pokrywa się z planami innych pracowników (26 proc.)

 

Na zmianach skorzystać mogą natomiast osoby zaczynające dopiero karierę zawodową, które nie skończyły studiów i podjęły pierwszą pracę. Obecnie przepisy przewidują, że po roku przysługuje im 20 dni urlopu. Wymiar wolnego miałby się zwiększyć do 26 dni.

 

Duże zmiany zaproponowano jeśli chodzi o wykonywanie pracy w trakcie urlopu. Obecnie nie ma ograniczeń w podejmowaniu w tym czasie dodatkowego zajęcia, o ile nie narusza to interesu pracodawcy. Po zmianach urlop ma zaś służyć wyłącznie wypoczynkowi, a pracownik w trakcie jego trwania nie będzie mógł podejmować innej pracy. Być może część osób będzie więc musiała zrezygnować z dorabiania. Z badania Praca.pl wynika, że w tym roku 6 proc. spośród badanych zdecydowało się na taki krok i wykorzystało wolne na pracę dodatkową.

 


 Czytaj także: Pracowite wakacje


 

Oprócz urlopów, nowe regulacje miałyby objąć także kwestie wynagrodzeń, a konkretnie wypłacanie premii dla pracowników. Resort pracy chce zerwać z dotychczasowymi zasadami, zgodnie z którymi premia uznaniowa zależy w całości od woli pracodawcy. Przedstawione zmiany miałyby określić najwyższy możliwy procentowy udział premii w wynagrodzeniach.

 

Od przedstawionych na łamach DGP propozycji odcięło się kilka dni później minister pracy określając je jako „autorski dorobek komisji” i podkreślając, że obecnie nie ma żadnych projektów ustaw w tym zakresie.

 

„Zapewniam, że ani Komisja Kodyfikacyjna, ani kierowany przeze mnie resort, nie ma najmniejszego zamiaru określać sposobu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez pracowników, w tym ograniczać możliwości aktywnego spędzania przez nich czasu wolnego - podkreśliła minister Elżbieta Rafalska, w oświadczeniu na oficjalnej stronie MRPiPS.

Przeczytaj także:

Skomentuj