Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czy młodzi chcą pracować w rodzinnych firmach?

Czy młodzi chcą pracować w rodzinnych firmach?

 
Czy młodzi chcą pracować w rodzinnych firmach?

Praca w firmie rodzinnej

 

Przed młodymi ludźmi stawiającymi pierwsze kroki zawodowe pojawia się wiele barier, często na długie miesiące blokujących rozwój kariery. Jednym z rozwiązań, które część z nich może zastosować, to praca w firmie rodzinnej. CV czy list motywacyjny nie muszą być aż tak oficjalne i wypełnione po brzegi, jak w przypadku wielkich korporacji, proces rekrutacyjny jest krótszy i mniej oficjalny. Często łatwiej jest przekonać pracodawcę do współpracy z powodu mniejszego dystansu, jaki jest zauważalny między nim, a kandydatem do pracy.

 

Praca w rodzinnej firmie – wady i zalety

 

Niezależnie, czy jesteśmy osobami z zewnątrz, czy krewnymi właścicieli przedsiębiorstwa, zatrudniając się w rodzinnej firmie, możemy zyskać bardzo wiele. Powinniśmy jednak pamiętać także o minusach takiego pracodawcy i rozważyć oferty pracy pod względem naszych osobistych potrzeb i oczekiwań.

 

Do korzyści tego typu zatrudnienia zalicza się fakt, że właśnie firmy rodzinne stanowią gwarancję stabilizacji zawodowej oraz dają bezpieczeństwo zatrudnienia. Wśród zalet przedsiębiorstw rodzinnych wymienia się również to, że charakteryzują się one niskim stopniem biurokracji i formalizacji procedur. Bardzo częstym bonusem pracy w rodzinnej firmie jest także wyższe wynagrodzenie, a przynajmniej większa swoboda w jego negocjacji.

 

Z jakimi minusami wiąże się zatrudnienie u takiego pracodawcy? Pracownik z zewnątrz może obawiać się tego, czy będzie tak samo akceptowany i traktowany jak inni pracownicy, należący do rodziny pracodawcy. Mniejsze firmy rodzinne to także ograniczona rozpoznawalność na rynku i ograniczone drogi rozwoju (brak możliwości awansu ze względu na nisko rozbudowaną strukturę).

 

Praca w rodzinnej firmie – dobra dla młodych ludzi

 

Firmy rodzinne powinny korzystać z dobrej opinii, jaką cieszą się na rynku i w jak największym stopniu podkreślać swoje atuty, by przyciągać potencjalnych kandydatów do pracy. Będzie to przede wszystkim dobre miejsce dla młodych osób, których oczekiwania odnośnie pracy są inne niż starszych pracowników, potrzebujących nieco bardziej skomplikowanych wyzwań niż proponowane w omawianym sektorze. Ci, którzy spróbują zatrudnić się w rodzinnej firmie, mogą wiele zyskać, zdobyć doświadczenie, które pomoże w dalszej karierze. To bardzo ciekawy etap w procesie rozwoju zawodowego młodego pracownika.

 

Firmy rodzinne – statystyki

 

Jaki udział w polskiej gospodarce mają rodzinne firmy? Z publikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z 13.09.2019 możemy dowiedzieć się, iż ich liczba wynosi ok. 830 tys. na ponad 2 mln prywatnych przedsiębiorstw. Poziom wytwarzanego przez nie PKB wzrósł z 10 % w roku 2009 do 18% w roku 2017.

 

Jednym z istotniejszych problemów sektora firm rodzinnych jest jej dziedziczenie. Jak czytamy we wspomnianym artykule: „Tylko 8,1% następców przedsiębiorców deklaruje, że chce prowadzić w przyszłości firmy rodziców. W praktyce drugie pokolenie przejmuje jedynie co trzecią firmę rodzinną, a niewielki procent z tych firm przekazuje się trzeciemu pokoleniu”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.