Czy praca w banku jest dla mnie - blaski i cienie kariery w bankowości 2019-04-19

Na portalach z ogłoszeniami o pracę można znaleźć mnóstwo ofert skierowanych do osób chcących rozwijać ścieżkę kariery w bankowości. Instytucje finansowe to bardzo złożone struktury, dlatego wybór stanowisk jest naprawdę szeroki. Jakie są blaski i cienie takiej pracy i co wchodzi w zakres obowiązków bankowca?

 

Jak zrobić karierę w bankowości?

 

Rynek pracy w Polsce jest otwarty na ludzi chcących swoją zawodową przyszłość związać z sektorem finansowym. Poszukiwani są specjaliści na różnych szczeblach kariery, od kasjerów, poprzez analityków, aż po dyrektorów banku. Pracą, która daje dobry start do rozwoju jest doradca klienta. Na tym stanowisku odnaleźć się mogą ludzie młodzi, ambitni absolwenci, którzy szukają swojej pierwszej pracy. Rekruterzy zazwyczaj nie kładą dużego nacisku na doświadczenie zawodowe, a zamiast tego sprawdzają predyspozycje kandydata do pracy z klientem.

 

Aby obsadzić wyższe stanowiska, wiele banków prowadzi rekrutację wewnętrzną. A to daje możliwość zadowalającego poprowadzenia ścieżki kariery w strukturach banku. Warto poza wiedzą rozwijać swoje kompetencje miękkie. Dyrektor regionalny banku musi nie tylko być profesjonalistą z ugruntowaną merytoryką - powinien także umieć zarządzać zespołem, rozwiązywać konflikty, motywować.

 

Praca w banku - kwalifikacje i umiejętności

 

Praca w banku wymaga zdolności analitycznego myślenia oraz wiedzy z zakresu finansów. Rekruterzy cenią kandydatów, którzy ukończyli studia wyższe na kierunkach związanych z gospodarką albo matematyką. Poza finansami i bankowością dobrym wyborem jest rachunkowość czy też ekonomia. Osoby z wykształceniem średnim także mają szansę znaleźć zatrudnienie. Trzeba jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazać się odpowiednimi predyspozycjami.

 

Skrupulatność, cierpliwość, rzetelność i asertywność są niezbędne niezależnie od charakteru pracy w bankowości. Na stanowiskach doradczych liczą się także zdolności interpersonalne - komunikatywność, umiejętność jasnego argumentowania swoich racji - a także optymizm i odporność na stres. Znajomość technik sprzedażowych to również ceniony atut kandydatów do pracy w banku. Warszawa, Kraków, Poznań i pozostałe duże miasta dają spore możliwości na znalezienie zatrudnienia w sektorze finansowym.

 

Praca w bankowości - wady i zalety

 

Praca w banku ma swoje blaski i cienie. Co można zaliczyć do bezsprzecznych zalet? Stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego w obrębie instytucji to niewątpliwe auty tego wyboru. Z kolei codzienna obsługa klienta, stres związany z presją realizacji planów sprzedaży, odpowiedzialność związana z obracaniem dużymi kwotami, a także konieczność raportowania wyników i przestrzegania ściśle określonych procedur dla wielu osób mogą być bardzo obciążające psychicznie.

 

Dlatego, zastanawiając się, kto pracuje w banku i czy warto dołączyć do grona bankowców, warto na plusy i minusy spojrzeć przez pryzmat osobistych umiejętności i oczekiwań względem życia zawodowego. To, co przynosi satysfakcję innym, niekoniecznie będzie dobrym wyborem dla nas.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj