Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

 
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Nagła choroba, konieczność odebrania dziecka z wycieczki lub inne sytuacje powodują, że rodzic musi niekiedy „urwać się” z pracy i zająć się potomkiem. Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość – sprawdź, ile wolnego ma rodzic z tytułu opieki nad dzieckiem.

 

Kodeks pracy – opieka nad dzieckiem

 

O prawie do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem mówi art. 188. Kodeksu pracy. Czytamy tam:
„Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

 

By skorzystać z wolnego na dziecko, musi złożyć stosowny wniosek. W niektórych firmach funkcjonują gotowe druki. Jak napisać wniosek o opiekę nad dzieckiem samodzielnie – o tym w dalszej części artykułu.

 

Opieka nad dzieckiem – ile dni

 

Zgodnie z przepisami, rodzic może więc wykorzystać w roku na opiekę:
• 2 dni,
• 16 godzin.

Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas zwolnienie w wymiarze godzinowym jest przyznawane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Niepełne godziny są zaokrąglane „w górę” do pełnych godzin.

 

Prawo pracy przewiduje zarówno możliwość skorzystania z całego dnia wolnego, jak i rozbicia zwolnienia na krótsze okresy, ponieważ niekiedy rodzic potrzebuje tylko kilku godzin, by załatwić jakąś sprawę związaną z opieką nad dzieckiem i nie ma powodu, by potem wrócić do miejsca pracy.

 

Niewykorzystane dni czy godziny na opiekę nie są przenoszone na kolejny rok kalendarzowy.

 

Komu przysługuje opieka nad dzieckiem

 

Wolne na opiekę należą się osobom wychowującym dzieci do 14. roku życia, przy czym oboje rodzice czy opiekunowie dzieci mają do dyspozycji pulę 2 dni/16 godzin. Przykładowo, jeśli ojciec dziecka wykorzystał na opiekę 13 godzin w roku kalendarzowym, matce pozostają już tylko 3 godziny do wykorzystania.

 

Należy też pamiętać, że liczba dzieci nie ma wpływu na wymiar wolnego. Niezależnie od tego, czy pracownik wychowuje 1, 2 czy 5 dzieci – nadal przysługują mu łącznie 2 dni/16 godzin w roku kalendarzowym na wszystkie dzieci.

 

Opieka nad dzieckiem – ile płatna

 

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem obliczane jak płaca za urlop wypoczynkowy, przy zastrzeżeniu, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (§ 5. 1. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

 

By obliczyć wysokość wynagrodzenia za wolne na opiekę, należy zatem podzielić składniki zmienne wynagrodzenia z miesiąca, w którym wykorzystano zwolnienie, przez liczbę przepracowanych godzin w tym miesiącu. Otrzymaną sumę następnie mnożymy przez liczbę godzin wykorzystanego wolnego bądź liczbę godzin, w których pracownik świadczyłby pracę, gdyby nie skorzystał z uprawnienia na opiekę.

 

Ponadto, jeśli zaszła konieczność osobistego opiekowania się dzieckiem, np. w wyniku jego choroby, pracownik ma dodatkowo prawo do zasiłku opiekuńczego.

 

Wniosek o przyznanie opieki nad dzieckiem – wzór

 

Należy podkreślić, że zatrudniony sam decyduje, w jaki sposób wykorzystać czas na opiekę – pracodawca nie ma prawa tego weryfikować.

 

By uzyskać wolne, konieczne jest złożenie wniosku. W pierwszym podaniu w danym roku kalendarzowym opiekun wskazuje tryb korzystania z uprawnienia – godzinowy bądź dzienny. Jeśli zdecyduje się na wolne liczone w godzinach, wówczas system ten będzie obowiązywać również drugiego opiekuna dziecka.

 

Co jeszcze powinno znaleźć się we wniosku? Prócz bieżącej daty, miejsca, danych osobowych wnioskującego, adresata (firmy), a na końcu odręcznego podpisu są to:
• tytuł, np. „Wniosek o udzielenie zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia”;
• treść, w której wskazuje się tryb oraz dzień/godziny korzystania z uprawnienia, np. Wnoszę o udzielenie zwolnienia z pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na podst. art. 188. Kodeksu pracy) w wymiarze 6 godzin dnia…”
• oświadczenie dotyczące drugiego opiekuna dziecka (jeśli dotyczy), np. „Oświadczam, że drugi opiekun nie korzysta z uprawnienia do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem...”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.