Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej: jak prowadzić?

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej: jak prowadzić?

 
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej: jak prowadzić?

Najczęściej jako dowód sprzedaży wystawia się fakturę bądź drukuje na kasie fiskalnej paragon. Służą one m.in. udokumentowaniu przychodu w Księdze Przychodów i Rozchodów i są rozliczane. Część przedsiębiorców jest jednak zwolniona z konieczności posiadania kasy fiskalnej. Mimo tego, na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wykazania przychodu ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Służy do tego ewidencja sprzedaży bezrachunkowej. Co warto o niej wiedzieć? Jak się ją prowadzi?

 

Co to jest ewidencja sprzedaży bezrachunkowej?

 

Warto zacząć od tego, kiedy może się odbywać sprzedaż bezrachunkowa. Mówimy o niej, jeśli sprzedawca nie jest zobowiązany do księgowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej, a nabywca to osoba prywatna, która nie domaga się faktury. Ewidencję bezrachunkowej sprzedaży towarów lub usług mogą prowadzić zarówno czynni podatnicy VAT, jak i nievatowcy. Od tej kwestii zależy jednak sposób dokumentowania sprzedaży.

 

Ze sprzedaży bezrachunkowej można korzystać (o ile spełnia się ustawowe wymagania, co do zwolnienia z kasy fiskalnej) przykładowo w przypadku sprzedaży wysyłkowej czy sezonowego handlu na targowisku.

 

Jak prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej?

 

Wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT:

  • ewidencja sprzedaży bezrachunkowej bez VAT i bez kasy fiskalnej – w tym przypadku przedsiębiorca ma dwie możliwości. Po pierwsze, codziennie, na koniec dnia (przed rozpoczęciem sprzedaży kolejnego dnia), może wystawiać dowód wewnętrzny i księgować go w KPiR. Ten sposób bywa jednak nieco uciążliwy dla osób, którym księgowość prowadzi zewnętrzne biuro rachunkowe. Drugą opcją jest prowadzenie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej i księgowanie jej na koniec każdego miesiąca w KPiR (najpóźniej do 20. dnia kolejnego miesiąca).
  • ewidencja sprzedaży bezrachunkowej dla vatowca – kiedy sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT, ale nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a nabywca nie żąda faktury, transakcje zapisuje się w rejestrze sprzedaży VAT, a następnie dane umieszcza w KPiR.

 

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej – jak wypełnić?

 

Szczegóły dotyczące zasad ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej – jak wypełnić dokumenty, jak je zaksięgować itd. znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

 

Ewidencja przychodów powinna zawierać numer porządkowy bądź okres (miesiąc), datę uzyskania przychodu oraz jego kwotę. Dane klienta nie są wymagane. Ewidencję należy zbroszurować i ponumerować jej karty.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.