Fakturzystka - opis stanowiska, zakres obowiązków, wymagania, zarobki

2019-02-12

Fakturzysta - opis stanowiska

 

Miejscem pracy fakturzystki jest dział księgowości, który odpowiada za rozliczenia finansowe przedsiębiorstwa, ewidencję środków, weryfikację dowodów księgowych i wszystko, co z finansowym aspektem firmy związane. To także codzienność fakturzystki. Zakres obowiązków na tym stanowisku nie jest szczególnie rozbudowany i sprowadza się głównie do wystawiania faktur i wprowadzania ich do systemu. Trzeba także zaznaczyć, że najczęściej zawód ten wybierają kobiety.

 

Fakturzystka zakres obowiązków

 

Do głównych zadań fakturzystki, poza wystawianiem faktur i pracą w programie księgowym, zaliczyć można sprawdzanie poprawności druków księgowych i not korygujących, kontrolę obiegu dokumentacji handlowej, przygotowywanie raportów i wewnętrznej dokumentacji firmy.

 

Panie na stanowisku fakturzystki zajmują się także archiwizacją dokumentacji księgowej, nadzorowaniem rozliczeń z kontrahentami i instytucjami publicznymi. Szczegółowe obowiązki fakturzysty ustala zawsze pracodawca. Z reguły im mniejsza firma i mniejszy dział księgowości, tym szerszy zakres zadań na tym stanowisku.


Fakturzystka - wymagania

 

Fakturzystki pracy mogą szukać w firmach o różnych profilach działalności. Zazwyczaj przedsiębiorcy mają wobec kandydatek podobne wymagania. Podstawą będzie tutaj minimum średnie wykształcenie, najlepiej kierunkowe (finanse, rachunkowość). Kwalifikacje można też zdobyć, uczestnicząc w kursach bądź szkoleniach. Odpowiednia edukacja gwarantuje pracodawcy, że zatrudniona osoba będzie sprawnie poruszać się wśród zagadnień handlowych i zasad fakturowania. Niezwykle przydatna jest także znajomość obsługi komputera, w tym arkuszy kalkulacyjnych i systemów księgowych – bez tego praca fakturzystki byłaby właściwie niemożliwa.

 

Fakturowanie wymaga także kilku umiejętności miękkich. Dobrze, jeśli w swoim CV fakturzystka może pochwalić się komunikatywnością i zdolnością współpracy z zespołem pracowników. Powinna być także niezwykle skrupulatna i szczegółowa, mieć analityczny umysł.

 

Fakturzystka - zarobki

 

To, ile zarabia fakturzystka, w dużej mierze zależy od wielkości firmy, w jakiej pracuje i zakresu przydzielonych obowiązków. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto na tym stanowisku wynosi 2595 zł. Dla najlepszych fakturzystek zarobki mogą oscylować powyżej 3200 zł (25% najlepiej opłacanych osób). Natomiast 25% najsłabiej wynagradzanych pracowników księgowości na tym stanowisku otrzymuje poniżej 2171 zł brutto miesięcznie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj