Firma cateringowa – pomysł na biznes

2019-08-13

Firma cateringowa – jak zacząć

 

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup gotowych posiłków. Nie każdy z nas ma bowiem czas i chęci codziennie przygotowywać śniada, obiady oraz inne posiłki. Równocześnie firmy i szkoły szukają rozwiązań, by wprowadzać odpowiednie menu dla pracowników czy uczniów, do tego pojawia się konieczność obsługi imprez okolicznościowych, czy większych wydarzeń. Dlatego powstaje dużo firm cateringowych, które oferują klientom zdrową żywność.

 

Czy rozpoczęcie swojej działalności w tej branży jest trudne? Na początku należy przygotować szczegółowy biznesplan, który będzie zawierał między innymi: misję firmy, opis oferowanych produktów, grupę docelową, analizę SWOT (mocne i słabe strony pomysłu), analizę konkurencji, przewidywane wydatki, prognozy finansowe oraz plan marketingowy. W przypadku każdej działalności warto ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej lub z urzędów pracy.

 

Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy. Na początku trzeba złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej – CEIDG. Można to zrobić osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy albo wypełnić elektronicznie i przesłać listem poleconym. Jeśli biznes będzie miał formę spółki, to należy ją zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego (KRAS).

 

Istotny jest także wybór sposobu rozliczania się. W przypadku rejestracji VAT należy wypełnić specjalny formularz VAT-R i wysłać go do urzędu skarbowego. Wymogiem jest także wypełnienie wniosku ZUS ZUA lub ZUS ZZA w terminie do 7 dni od momentu założenia działalności.

 

Firma cateringowa – wymagania

 

Założenie firmy cateringowej wiąże się w pewnymi wymaganiami nałożonymi przez sanepid. Każda działalność gastronomiczna musi być tak prowadzona, aby nie doszło do zatrucia pokarmowego klientów. Dlatego sanepid rejestruje wszystkie zakłady, które zajmują się produkcją żywności. Rozpoczynając pracę w usługach cateringowych należy wypełnić wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających kontroli weterynaryjnej lub sanitarnej, który zawiera imię i nazwisko właściciela, numer NIP, określenie rodzaju i zakres działalności. Trzeba także podać rodzaj żywności, z jakiej będziemy produkować posiłki. Formularz musi być dostarczony do odpowiedniej placówki sanepidu.

 

Catering w domu – wymogi

 

Z reguły gdy ktoś chce założyć lokal gastronomiczny, musi pamiętać o wynajęciu odpowiedniego lokalu. Coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy cateringowej we własnym domu, co może wpłynąć na znaczne zmniejszenie kosztów. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że pomieszczenia muszą być odpowiednio przygotowane, zgodnie z wymogami sanepidu. Przede wszystkim w miejscu produkcji wymagana jest umywalka z gorącą i zimną wodą. Nie może także zabraknąć mydła oraz środka do dezynfekcji rąk. Pomieszczenie musi być wentylowane, a okna wyposażone w specjalne zabezpieczenia przeciw owadom.

 

Wymagane jest także zapewnienie odpowiednich urządzeń, które będą zapobiegać szybkiemu psuciu się żywności. Są to między innymi lodówki oraz zamrażarki. Wszystkie informacje dotyczące wymogów przy usługach cateringowych można uzyskać na stronie sanepidu lub w placówkach powiatowych.

 

Usługi cateringowe – czy to się opłaca

 

Zakładając działalność gospodarczą, kluczową kwestią są zarobki. Na pewno na początku trzeba się liczyć ze sporymi inwestycjami. Warto przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na dobrą reklamę. Można założyć fanpage w różnych mediach społecznościowych i opłacić reklamę. Wtedy informacja o naszej firmie dojdzie do większej liczby osób.

 

Branża gastronomiczna nie jest łatwa. Zarobki w niektórych miesiącach mogą być znikome, podczas gdy w innym okresie ciężko będzie zdecydować, co zrobić na początku, ponieważ zleceń jest tak dużo.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj