Wybrana kategoria

Fobie i lęki w pracy

2019-11-22

Rodzaje fobii w miejscu pracy

 

Zdrowie i poczucie bezpieczeństwa jest w pracy niezwykle ważne. W czasie dorastania i budowania kariery zawodowej uczymy się rozwiązywać trudne sytuacje, radzić sobie ze stresem, minimalizować napięcie. Jednak nie wszyscy są w stanie pokonać problemy, które pojawiają się na ich drodze. Często też cierpią na różne choroby, schorzenia, utrudniające funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Powinniśmy mieć tego świadomość – by pomóc osobom znajdującym się w potrzebie lub podjąć konkretne działania, jeśli sami zauważymy problem w swoim zachowaniu.

 

Nerwica, atak paniki, fobie – lista chorób dotyczących stanów psychicznych, emocjonalnych jest bardzo długa. Poniżej wymieniamy kilka z nich, które mogą utrudniać funkcjonowanie w biurze czy zakładzie. Praca w korporacji czy w rodzinnej firmie – dla osób cierpiących na fobie, każde z tych miejsc może z różnych przyczyn stanowić źródło narastających stresów.

 

Fobia społeczna – strach przed ludźmi, lęk społeczny. Wiąże się ze strachem przed braniem udziału w różnych wydarzeniach, ale też zwykłych sytuacjach społecznych. Osoba cierpiąca na tego rodzaju lęki nie chce znaleźć się w centrum uwagi, boi się kompromitacji. Fobia przyjmuje różne formy np. niechęć do spożywania posiłków w miejscu publicznym, rozmowa z drugą osobą, dyskusja na forum. Równie dobrze jak na miejskim placu, może objawiać się podczas pracy np. w korporacji – zebrania, spotkania, zjazdy mogą wywoływać silne niepokoje.

 

Ergofobia – to lęki związane typowo z pracą. Strach przed wykonaniem zleconych zadań oraz innych czynności zawodowych są paraliżujące dla osoby cierpiącej na tego tę fobie.

 

Agorafobia – to fobia związana ze strachem przed przestrzeniami, tłumem, lęk przed znalezieniem się w sytuacji, z której trudno będzie się wydostać lub ciężko będzie uzyskać pomoc. Osoba cierpiąca na agorafobie boi się, że nie da rady szybko trafić do bezpiecznego miejsca. Nietrudno sobie wyobrazić, że już sama podróż metrem do pracy może okazać się wielkim wyzwaniem.

 

Mizofobia – to lęk przed bakteriami, strach przed widzialnym oraz niewidzialnym brudem i zarazkami. Korzystanie ze wspólnych pomieszczeń, pryszniców, sprzętów kuchennych itp. może dla niektórych okazać się barierą nie do pokonania.

Posiadanie którejś z wymienionych wyżej lub innych fobii często skutecznie paraliżuje funkcjonowanie danej osoby w społeczeństwie, a czasem całkowicie je wyklucza. Metodą radzenia sobie z fobiami jest w bardzo wielu przypadkach unikanie sytuacji, które są przyczyną lęku.

 

Przyczyny ich powstawania

 

Lęki i fobie mogą dotknąć każdego z nas. Często wywołują je jakieś silne wydarzenia z przeszłości, traumy, utrata bliskiej osoby. Jednak na zaburzenia może mieć także wpływ sposób wychowania czy nawet fakt występowania takich problemów w rodzinie (dziedziczność).

 

Objawy charakterystyczne dla lęków i fobii to np. przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie rąk, mdłości, bladość, paraliż, zawroty głowy.

 

Jak z nimi walczyć?

 

Metody leczenia fobii i lęków są uzależnione od rodzaju i nasilenia zaburzeń. Z pewnością potrzebna będzie pomoc specjalistów, wizyta u psychologa lub psychiatry. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Do rozpoznania tego typu problemów potrzebna jest wiedza oraz wykształcenie medyczne. Mimo że utarło się, iż czasem żartobliwie dodaje się zakończenie „fobia” na specyficzne zachowania społeczne (np. korpofobia jako niechęć do pracy w korporacji), to problemu nie należy bagatelizować.

 

Pamiętajmy, że każdy artykuł na temat fobii jest jedynie poglądowy. Nic nie zastąpi fachowej diagnozy lekarskiej ani zalecanego przez niego leczenia.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj