Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Freelancing - praca na nowe czasy

Freelancing - praca na nowe czasy

 
Freelancing - praca na nowe czasy

Wolność, elastyczność, brak ciągłej kontroli szefa – to zalety freelancingu. Z czego wynika jego rosnąca popularność? Czy taki tryb pracy może przynieść satysfakcję? Jakie są jego wady? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Freelancing – zlecenia zdalne

 

Rosnąca popularność freelancerów (w Polsce nazywanych również „wolnymi strzelcami”) zbiegła się z upowszechnieniem łatwego dostępu do komunikacji online oraz możliwości realizowania zadań w rzeczywistości wirtualnej. Pozwoliło to przełamać konieczność stałego przebywania w miejscu pracy ustalonym przez pracodawcę oraz znacznie uprościło realizację projektów na każdym etapie.  Łatwo znaleźć zlecenia dla freelancerów, a ich realizacja często nie wymaga nawet wychodzenia z domu – wystarczy szybkie łącze internetowe.

 

Freelancing zlecenia – nowe wyzwanie na dziś

 

Zlecenia freelancerskie są też uważane za świetny sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Nie wszyscy młodzi ludzie potrzebują stabilizacji związanej z pracą na etacie. Dla osób, których priorytetem są ciągłe nowe wyzwania i związany z nimi rozwój, freelancing może być świetnym rozwiązaniem. Daje bowiem wiele wolności, przede wszystkim wyboru miejsca i formy realizacji obowiązków, o której nie może być mowy w pracy na etacie.

 

Freelancing – jak połączyć szkołę z pracą?


Osoby, które z powodów ograniczeń czasowych nie mogą pozwolić sobie na pracę w pełnym tygodniowym wymiarze (np. studenci) chętnie przyjmują zlecenia freelance. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sami decydują o tym, ile czasu mogą poświęcić na wykonanie zadania, zdobywają często pierwsze doświadczenia zawodowe, a jednocześnie mogą liczyć na zarobek i możliwość zaprezentowania swoich kwalifikacji.

Freelancing na kryzys

 

Freelancing to czasem nie wybór, ale konieczność. Poszukiwanie zleceń może okazać się jedyną szansą na zarobek w sytuacji, np. gdy w małej miejscowości nie udaje się znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie. Np. polonista, który nie znajduje zatrudnienia w szkole, może przyjmować oferty freelance i z powodzeniem realizować zlecenia zdalne, jako copywriter.

 

Freelancer, praca w domu – czy się opłaca?

 

Bycie „wolnym strzelcem” łączy się często z benefitami, których próżno szukać w przypadku pracy na etacie. Przede wszystkim pozwala samodzielnie tworzyć grafik pracy, dostosować go do bieżących wydarzeń tak, by efektywnie realizować zlecone projekty i nie zaniedbywać spraw prywatnych.

Zleceniobiorca może pracować wszędzie tam, gdzie czuje, że jest mu wygodnie – w domu, kawiarni lub też w ramach coworkingu w gronie innych wolnych strzelców, z którymi wynajmuje się wspólny lokal. Praca zleceniowa łączy się również często z atrakcyjnością finansową. Freelancerzy, który posiadają pożądane przez pracodawców kwalifikacje oraz mogą się poszczycić bogatym portfolio często mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki.

Czy freelancing w Polsce się opłaca? Tak naprawdę wszystko zależy od zaangażowania i umiejętności. Nie sposób określić nawet widełek wynagrodzenia. Trudno bowiem porównać zapłatę za niemal mechaniczne uzupełnianie baz danych, pisanie krótkich tekstów na stronę internetową z np. wykonaniem aplikacji mobilnej, napisaniem branżowego poradnika czy zaprojektowaniem firmowego logotypu.

 

Biuro w kuchni


Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że zlecenia pracy przez internet realizowane w domu nie dla każdego są dobrym wyborem. Na pewno wymagają ogromnej samodyscypliny i umiejętności zarządzania swoim czasem. Równie istotne są warunki pracy. Nie wszyscy potrafią skupić się w zatłoczonej kawiarni, a konieczność opieki nad dzieckiem, czy problemy z oddzieleniem domowej sfery prywatnej od zawodowej mogą stanowić poważne przeszkody w oddawaniu projektów na czas.

 

Freelancing, zlecenia zdalne – trudności


Wolność ustalania planu dnia pracy może się również zemścić odkładaniem spraw na później, brakiem planu działań. To wszystko ma wpływ na terminowość i jakość wykonywanych prac, a co za tym idzie wizerunek freelancera w oczach zleceniodawców. Dlatego tak istotne jest ustalenie i konsekwentne realizowanie zamierzonych celów, nieuleganie przekonaniu o posiadaniu dużej ilości wolnego czasu, który może się w bardzo szybkim czasie skurczyć i wywołać niepotrzebny stres.

 

Wolny strzelec – praca, zarobki


Ten typ pracy wiąże się z brakiem stabilności finansowej. Nawet realizacja dużych, dobrze płatnych projektów nie gwarantuje, że okres prosperity będzie trwał zawsze. Osoba decydująca się na zarabianie jako freelancer musi bardzo uważnie gospodarować swoimi zarobkami oraz zawsze mieć plan B i wizję, jak przetrwać trudny czas, kiedy nie uda się zdobyć zleceń.

 

Własny specjalista ds. promocji


Nauka skutecznego promowania własnych dokonań jest niezbędna przy wyborze tej formy zatrudnienia. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby, które marzą o freelancingu, porzucają dla niego stabilną pracę na etacie, przeżywając potem potężny stres. Przed podjęciem decyzji o przejściu na własny rachunek warto poważnie przemyśleć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.