Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

 
Hikikomori – definicja, objawy, leczenie

Każdy z nas potrzebuje prywatności, czasu dla siebie, oddechu od natłoku codziennych spraw. Bywa jednak, że wycofanie społeczne przedłuża się i zaczyna być pułapką dla osoby, która nie tylko nie chce, ale i nie potrafi powrócić do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi. Skrajną formę izolacji społecznej japończycy nazwali hikikomori. Co to jest, jakie ma symptomy? Czy osoby wykonujące pracę zdalną są bardziej narażone na ten syndrom?

 

Hikikomori – co to? Jakie ma objawy?

 

Hikikomori to zaburzenie, którego charakterystycznym symptomem jest izolowanie się od innych osób. Odcinanie się od otoczenia ma wymiar zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Człowiek dotknięty hikikomori pozostaje w zamkniętym pomieszczeniu, np. pokoju czy mieszkaniu – umownie przyjmuje się, że w przypadku hikikomori odcięcie od świata trwa co najmniej pół roku. Osoba z syndromem unika jakichkolwiek spotkań, choć z uwagi na okoliczności życiowe – np. mieszkanie z rodziną – czasami komunikuje się z bliskimi. Nie chodzi do pracy lub do szkoły. Może wykonywać np. pracę w trybie home office, uczyć się zdalnie. Wyraźnie preferuje rozmowy online ponad bezpośrednią komunikację.

 

Należy podkreślić, że hikikomori to coś zupełnie innego niż świadoma przerwa w karierze zawodowej czy na studiach. Osoby cierpiące na ten syndrom często odczuwają lęk przed kontaktem z innymi ludźmi. Wchodzenie w sytuacje społeczne jest dla nich źródłem silnego stresu. Czują, że nie są w stanie sprostać oczekiwaniom. Mają zaburzenia samooceny. Osoby takie cierpią często też na inne zaburzenia psychiczne, depresję.

 

Do wystąpienia syndromu przyczyniają się także zewnętrzne okoliczności, np. silna presja społeczna nakładana na młode osoby, niepewność na rynku pracy i tzw. wyścig szczurów. Nie bez znaczenia jest też zmiana modelu życia rodzinnego, rozluźnienie relacji między członkami rodziny pochodzącymi z różnych pokoleń, pogłębiająca się samotność np. osób w podeszłym wieku, ale też trudności w znalezieniu partnera / partnerki życiowej przez osoby młode.

 

W Japonii hikikomorii stało się przedmiotem badań już w latach 90. ubiegłego wieku. Syndrom statystycznie częściej dotyka mężczyzn. Szacuje się, że aż 1,2% populacji Japonii to hikikomori (za: Identifying Social Withdrawal (Hikikomori) Factors in Adolescents: Understanding the Hikikomori Spectrum, Child Psychiatry & Human Development, vol. 52, str. 808–817 (2021)). Problem dotyczy nie tylko Japonii – przypadki osób z syndromem notowane są na całym świecie.

 

Wzrostowi statystyk sprzyja narzucona izolacja społeczna, wywołana pandemią. Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów, przeniesienie życia towarzyskiego i zawodowego do internetu, pozostawanie w domu nieraz tygodniami, zakupy z dostawą online, zaburzenia cyklu czuwania i snu – po jakimś czasie mogą prowadzić do powstania obaw przed ponownym wchodzeniem w relacje społeczne.

 

Hikikomori – jak sobie z nim radzić?

 

Osoby z syndromem hikikomori potrzebują specjalistycznej pomocy psychiatrycznej, psychoterapeutycznej. Często stosuje się na przykład terapię poznawczo-behawioralną. W wielu przypadkach niezbędne jest także leczenie farmakologiczne. W wychodzeniu z hikikomorii istotne jest wsparcie najbliższego otoczenia, ale też zrozumienie społeczne dla tego syndromu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.