Wybrana kategoria

Ile można zarobić za granicą?

2019-11-19

Zarobki Polaków – czy warto wyjeżdżać z kraju?

 

Chociaż niskie bezrobocie w Polsce i rosnąca płaca minimalna świadczą o dobrej sytuacji na rynku pracy i skłaniają wielu zarobkowych emigrantów do powrotu, to jednak wyjazd za granicę wciąż może się opłacać. Oprócz tego, ile można zarobić za granicą, liczą się również koszty utrzymania, warunki pracy, opieka socjalna. Wielu nadal uważa, że lepiej będzie im poza granicami kraju.

 

Jak zabrać się za przygotowanie do emigracji zarobkowej? Najlepiej jest szukać pracy i podpisać wstępną umowę z pracodawcą jeszcze przed wyjazdem. Ale można też próbować innych metod. Przebojowym studentom znającym dobrze język obcy, łatwiej będzie znaleźć już na miejscu pracę wakacyjną w pubie czy restauracji. Rotacja personelu w branży turystycznej i gastronomicznej jest tak duża, że nie powinno być większych trudności w znalezieniu zatrudnienia.

 

Praca za granicą dla Polaków – gdzie i jak szukać?

 

Jeżeli staramy się o konkretne stanowisko, mamy sprecyzowane cele co do wyjazdu, warto przygotować CV i list motywacyjny jeszcze w Polsce. Trzeba także koniecznie zorganizować mieszkanie przynajmniej na kilka dni po przyjeździe.

 

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług Europejskich Służb Zatrudnienia Eures. Na stronie www.eures.praca.gov.pl  można znaleźć wiele ciekawych ofert dla pracowników z różnych branż. Przed wyjazdem dobrze przejrzeć strony internetowe i fora w poszukiwaniu podstawowych informacji, takich jak wysokość płacy minimalnej czy prawa pracownicze i wymagane formalności. Wiele przydatnych wiadomości można znaleźć na stronie portalu Eures (www.eures.europa.eu) oraz na stronach placówek konsularnych (adresów szukaj na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych).

 

Praca za granicą - zarobki

 

Według danych opublikowanych przez GUS 15 listopada 2019 r. Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2018 pod koniec ubiegłego roku najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), a dalej w Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) i Irlandii (113 tys.).

 

Na jakie wynagrodzenia można liczyć? Jak kształtują się płace za granicą? Jeżeli chodzi o zarobki w Niemczech, to od początku 2015 roku funkcjonuje tam płaca minimalna za godzinę pracy. W momencie ustalenia wynosiła 8,50 EUR brutto za godzinę pracy. Obecnie jest to 9.19 EUR brutto, a kolejna podwyżka wejdzie wraz z nowym rokiem 2020.


Ile zarabia elektryk w Niemczech? Stawki są różne, przeważnie na początku są bliskie 10 EUR za godzinę, jednak wraz z przepracowanym czasem mogą wzrastać – pojawiają się oferty wynagrodzeń rzędu 13,00 15,00 16,00 EUR za godzinę. Opiekun osób starszych może zarobić ok. 1000 – 1600 EUR netto miesięcznie.

 

Jak wypada Wielka Brytania? Zarobki, a właściwie ich minimalna granica, uzależnione są od wieku pracownika. Najnowsze stawki pochodzą z kwietnia 2019 roku. Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które ukończyły 25 lat, dla nich minimalna stawka godzinowa wynosi 8,21 funtów. Między 21 a 24 rokiem życia to 7,70 funtów, w przedziale 18 lat do 20 kwota wynosi 6,15 funtów. Ponadto ustalono osobne stawki dla osób poniżej lat 18 oraz praktykantów.

 

W ogłoszeniach do pracy w Wielkiej Brytanii na stanowisku elektryka często proponowaną stawką jest 12 funtów za godzinę pracy. Opiekun osób starszy może zarobić ok. 400 – 500 funtów tygodniowo.

 

Podane stawki są wyłącznie orientacyjne. Dużo zależy od doświadczenia, miejsca, do którego się udajemy itp.

Przeczytaj także:

Skomentuj