Imprezy integracyjne a oszczędności w firmie

2019-09-11

Imprezy integracyjne a optymalizacja kosztów

 

Z uwagi na oszczędności, pracownikom pewnej firmy kazano przynieść na imprezę integracyjną własne kubeczki, a każdemu przysługiwało tylko jedno piwo. Na jaki pomysł wpadli? Przynieśli kubki wielkości wiader! Kreatywność pracowników nie zna granic, jeśli grupa jest zgrana, a tematem są imprezy integracyjne.

 

Jednak imprezy firmowe, w momencie kiedy przeprowadzana jest optymalizacji kosztów w firmie – to często duży problem dla przedsiębiorców. Chęci i pomysły zbudowania głębszych relacji z pracownikami często porzucają na rzecz gromadzenia oszczędności lub z powodu braku odpowiednich środków. Czy jednak koniecznie trzeba wydawać ogromne sumy na spotkanie integracyjne? Optymalizacja kosztów nie musi wiązać się z rezygnacją z imprez pracowniczych. Wystarczy tylko dobrze wszystko przemyśleć i zorganizować.

 

Warto zorientować się w ofertach firm organizujących tego typu eventy – być może trafimy na ciekawe zniżki i promocje. Nie trzeba też wynajmować drogich sal ani rezerwować weekendów w hotelach za miastem. Rozrywki w terenie mogą być i tańszą, i ciekawszą alternatywą.

 

Jak oszczędzać w firmie?

 

W razie kłopotów finansowych oszczędności w firmie można znaleźć także w innych obszarach, niekoniecznie rezygnując ze spotkań integracyjnych. Poniżej kilka propozycji.
• Wirtualne rozmowy – czasem potrzebujemy porozmawiać z klientami, dostawcami, czy pracownikami w filiach. Warto zastanowić się, czy wszystkie rozmowy muszą zostać przeprowadzone osobiście i czy należy wysyłać przedstawiciela firmy w delegację. Czasem do załatwienia spraw mogą wystarczyć wideokonferencje.
• Zaproszenie klientów do biura – zamiast na wystawny obiad czy kolację. Jeśli mamy odpowiednio reprezentatywne pomieszczenia, można spotkać się w siedzibie firmy.
• Kiedy myślimy o długofalowych oszczędnościach, rozwiązaniem będzie też obniżenie kosztów wynajmu biura – w jaki sposób? Jeżeli część pracowników jest w stanie pracować zdalnie i wysyłać efekty swojej pracy w postaci plików itd., to warto przeanalizować takie rozwiązanie.

 

To tylko kilka pomysłów na to, jak oszczędzać w firmie, ich dobór uzależniony jest od sytuacji przedsiębiorstwa. Warto jednak postarać się, by mimo wszystko nie rezygnować ze wspólnych spotkań z pracownikami. Jeśli organizacja imprez integracyjnych była coroczną tradycją, to całkowita likwidacja może wpłynąć negatywnie na nastroje zatrudnionych. Poczują się zagrożeni – skoro firma nie ma pieniędzy na wspólne wyjście, to za chwilę nie będzie jej stać na opłacanie pensji. Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie nie jest łatwym zadaniem. Dlatego trzeba bardzo uważnie przyjrzeć się aktualnym potrzebom i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj