Wybrana kategoria

Instruktor pływania: kurs, zarobki, perspektywy pracy

2020-01-23

To praca idealna dla osób które kochają pływanie i sporty wodne. Czym poza pasją musi cechować się dobry trener i jak zostać instruktorem pływania?


Instruktor pływania – zadania, obowiązki


Do głównych obowiązków trenera należą:
    • przygotowywanie i prowadzenie zajęć z uwzględnieniem wieku, potrzeb i stopnia zaawansowania uczniów,
    • wybór skutecznych w danej grupie metod treningowych i ich umiejętne stosowanie,
    • stałe monitorowanie wyników i ocena postępów kursantów,
    • odpowiedzialność za używany podczas zajęć sprzęt,
    • dbanie o to, by kursanci przestrzegali zasad bezpieczeństwa oraz regulaminu pływalni.
Trener pływania może także prowadzić zajęcia grupowe np. aqua fitness, oraz poza lekcjami pracować jako ratownik wodny (jeśli ma uprawnienia).

Instruktor, który traktuje tę pracę przyszłościowo, musi stale doskonalić swoje umiejętności i pogłębiać wiedzę. Wraz z doświadczeniem rosną zarobki i możliwości zawodowe. Dobrze jest śledzić trendy i podążać za potrzebami klientów. Wśród bardziej nietypowych aktywności znaleźć można np. aqua pole czy syrening, czyli coraz popularniejsze lekcje pływania w syrenim ogonie.

 

Cechy dobrego instruktora

 

Firmy, w których ofercie znajduje się nauka pływania z instruktorem, wymagają od kandydatów do pracy przede wszystkim:
    • ukończenia akademii wychowania fizycznego bądź zrobienia kursu instruktora pływania,
    • dobrej kondycji fizycznej,
    • komunikatywności,
    • punktualności,
    • wysokiej kultury osobistej,
    • odpowiedzialności.

Ponieważ lekcje często umawiane są w godzinach popołudniowych, wieczorem albo w weekendy, dobrze, jeśli instruktor jest dyspozycyjny.

Jeśli chodzi o wymogi formalne – podstawowym jest wspomniany kurs instruktora, zakończony egzaminem. Program szkolenia powinien być zgodny z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2013 r.; ustawą o sporcie i prawem oświatowym.

 

Ile zarabia instruktor pływania?


Praca na basenie dla wielu osób jest dodatkowym zajęciem, którego nie traktują jako głównego źródła dochodu. Niemniej, lekcje udzielane kilka razy w tygodniu, po 3-4 godziny pozwalają zarobić i koszty poniesione na kurs mogą szybko się zwrócić. Stawki za godzinę lub 45 minut zajęć są dość zróżnicowane. Zależą od wielkości grupy, wieku i zaawansowania uczniów czy lokalizacji basenu. W ofertach pracy znaleźć można kwoty rzędu 35-37 zł za 45 minut, ale prywatne, indywidualne kursy dla dorosłych, a także nauka pływania dla dzieci (w szczególności dla niemowląt) mogą kosztować około 100 zł za spotkanie. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana zarobków trenerów sportowych wynosi 3890 zł brutto, a 25% najlepiej zarabiających otrzymuje powyżej 5140 zł.


Trener pływania – gdzie znajdzie pracę?


Instruktor pływania oferty pracy znajdzie właściwie w każdym miejscu, w którym działa basen. Trenera zatrudni klub pływacki, stowarzyszenie pływackie, szkoła sportowa, pływalnia czy Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także osoby prywatne. W okresie przedurlopowym pojawiają się również propozycje zagranicznych wyjazdów. Biura podróży poszukują animatorów, którzy w Hiszpanii, Grecji i innych turystycznych destynacjach poprowadzą zajęcia na basenie.

Przeczytaj także: