Wybrana kategoria

Jak dostać się na studia MBA? – skuteczne ubieganie się o przyjęcie na studia

2019-10-17

Master of Business Administration – dla kogo?

 

Studia MBA to rozwiązanie dla osób chcących poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę z zakresu zarządzania. Są organizowane dla kandydatów posiadających już doświadczenie zawodowe i mogących podzielić się własnymi obserwacjami na temat różnych biznesowych zagadnień.

 

Ze względu na swój charakter MBA są przeznaczone dla ograniczonej grupy ludzi. Mimo to uczelnie nie przyjmują każdego chętnego kandydata. Na wydziałach prowadzi się złożoną rekrutację mającą wyłonić najlepsze osoby.

Proces aplikacyjny na studia MBA może się wydawać nużący, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie wymagania uczelni. Od punktów GMAT, listów referencyjnych po rozmowy kwalifikacyjne – ważne jest, aby wyróżniać się wśród innych kandydatów.


Aby dostać się do wymarzonej uczelni biznesowej, trzeba mieć konkretną i jasną wizję tego, co można zaoferować z własnych doświadczeń i co chce się osiągnąć podczas nauki.

 

Studia dla specjalistów od business administration

 

Zanim przystąpisz do rekrutacji, dokładnie zbadaj program MBA, na który aplikujesz. Mając na uwadze koszt studiowania MBA, istotne jest, aby dowiedzieć się czy wybrany program jest tym, czego szukasz, nie tylko w ramach obranego celu w karierze, ale również kultury studiowania na kampusie i jakości środowiska akademickiego.

 

By dostać się w szeregi uczelni oferujących naukę w zakresie MBA trzeba przedstawić świadectwa ukończenia studiów wyższych oraz wykazać doświadczenie zawodowe (z reguły powinny to być 2-3 lat pracy na stanowiskach kierowniczych).

 

Bardzo często uczelnie wymagają przedłożenia listu polecającego/opiniującego. Należy dobrze zastanowić się nad doborem osób, które mogą zarekomendować twoje osiągnięcia i mocne punkty oraz potwierdzić to, o czym mówisz.

 

Studia MBA – test GMAT

 

Na uczelniach amerykańskich jednym z ważniejszych etapów rekrutacji jest test GMAT (Graduate Management Admission Test). Wypełniany jest przy pomocy komputera, składa się z trzech części. W pierwszej wymagane jest napisanie wypracowań (Analytical Writing Assessment), w drugiej kandydat musi wykazać się wiedzą matematyczną (Quantitative Section), a w trzeciej lingwistyczną (Verbal Section).


Trend szkół z USA rozszerzył się również na inne kraje. Polskie uczelnie także wymagają wypełnienia testu – określanego jako „wzorowany na GMAT”. Przykłady arkuszy można znaleźć na stronach uczelni prowadzących rekrutację i portalach poświęconych studiom MBA w Polsce i za granicą.


Wykształcenie MBA – koszty

 

Studia podyplomowe MBA są odpłatne. Koszy sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz przygotowania teoretycznego, doświadczenia niezbędne będzie więc też zgromadzenie odpowiednich środków. Kandydat może poszukiwać dofinansowania na przykład z środków Unii Europejskiej lub spróbować otrzymać pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

 

Przeczytaj także: