Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak pozyskiwać prywatnych inwestorów?

Jak pozyskiwać prywatnych inwestorów?

 
Jak pozyskiwać prywatnych inwestorów?

Często mówi się, że sukces przedsiębiorcy zależy od tego, czy ma on dobry pomysł na biznes. Jest to oczywiście prawda, jednak aby zrealizować nawet najlepszą, najciekawszą ideę, potrzebne są pieniądze. Co może zrobić ktoś, kto ma pomysł, ale nie dysponuje środkami pozwalającymi wdrożyć go w życie? Jedną z opcji są prywatni inwestorzy. Jak ich znaleźć i jakich argumentów użyć, aby zdecydowali się zaangażować w nowy projekt?


Prywatni inwestorzy – jak szukać


Prywatni inwestorzy to najczęściej doświadczeni właściciele dobrze prosperujących firm. Inwestują swoje pieniądze w mniejsze podmioty z tej samej branży albo branży pokrewnej, ale takiej, na której dobrze się znają i mogą oszacować, czy inwestycja się zwróci. Najczęściej udzielają wsparcia finansowego, nie kontrolując późniejszych działań firmy. Można jednak poszukać także inwestora strategicznego, który włączy się w zarządzanie i podzieli swoją wiedzą albo kontaktami biznesowymi. Niezależnie od stopnia zaangażowania i zainwestowanych pieniędzy, takie przedsięwzięcie musi się inwestorowi opłacać. Dlatego zanim podpisze umowę z poszukującą wsparcia firmą, dokładnie przeanalizuje jej możliwości.

Aby przekonać branżowego giganta, że wsparcie przyniesie zadowalający zysk, trzeba zaprezentować się z jak najlepszej strony. Umożliwi to dobry biznesplan oraz skuteczna autoprezentacja firmy. Warto brać udział w wydarzeniach branżowych, nawiązywać biznesowe kontakty i budować pozytywny wizerunek własnej firmy. Jeśli inwestor zainteresował się ofertą i negocjacje przebiegły pomyślnie, obie strony ustalają warunki współpracy i podpisują umowę.

 

Prywatny inwestor – pożyczka


W sieci bardzo łatwo znaleźć oferty brzmiące mniej więcej następująco: „prywatny inwestor udzieli pożyczki. Duża gotówka” bądź też „Prywatni inwestorzy – kredyty, pożyczki bez BIK”. Wizja szybkich pieniędzy właściwie bez formalności może być kusząca, jednak korzystanie z takich ofert to ogromne ryzyko.

Po pierwsze, zanim bank udzieli komukolwiek kredytu, dokładnie weryfikuje historię kredytową, sprawdza, czy nie wystąpiły zaległości w płatnościach. Prywatni inwestorzy, oferując pożyczkę nawet osobom, wobec których komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne, raczej nie działają charytatywnie i w trosce o kredytobiorcę. Zazwyczaj wpisują w umowy niewspółmierne z pożyczoną sumą zabezpieczenie, np. nieruchomość, samochód, kosztowne maszyny. Po drugie, zawsze należy dokładnie sprawdzać, na jakich warunkach otrzyma się pieniądze – czy pożyczka nie wiąże się ze znaczną prowizją i ogromnymi odsetkami.

Jak zatem nie dać się oszukać? Warto dokładnie zweryfikować uczciwość firmy i sprawdzić, jakie opinie krążą o niej w sieci. Przede wszystkim sprawdźmy, czy prywatni inwestorzy udzielający pożyczek nie figurują na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (nie są podejrzani o popełnienie przestępstwa). Zawsze też należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, zanim zostanie ona podpisana. Jeśli budzi jakiekolwiek wątpliwości i zawiera dwuznaczne zdania, prawdopodobieństwo, że pożyczający ma uczciwe zamiary, jest bliskie zeru.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.