Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak zostać rzeczoznawcą

Jak zostać rzeczoznawcą

 
Jak zostać rzeczoznawcą

Uprawnienia rzeczoznawcy

 

Rzeczoznawca majątkowy to jeden z zawodów, do których dostęp jest regulowany prawnie. Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się określaniem wartości dóbr materialnych np. nieruchomości. Nie każdy może wykonywać zadania w tej profesji. Najpierw trzeba spełnić pewne wymagania. Są to między innymi:

• wyższe wykształcenie,
• pełna zdolność do czynności prawnych,
• niekaralność.

Do zadań rzeczoznawców majątkowych należą między innymi, wycena nieruchomości, sporządzanie ekspertyz dotyczących rynku nieruchomości, doradztwo w kwestii efektywnego inwestowania, ocena bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości.

 

Rzeczoznawca majątkowy - jak zdobyć uprawnienia

 

Kandydaci na rzeczoznawcę muszą rozpocząć od złożenia wniosku do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o nadanie specjalnych uprawnień. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Oprócz wniosku należy dołączyć wymagane załączniki (dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia lub ukończenie studiów podyplomowych w zakresie wyceny nieruchomości) oraz dowód wpłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Jeśli przesyłane dyplomy są kopiami, to ich zgodność z oryginałem musi być notarialnie potwierdzona. W tym samym piśmie należy zawrzeć informację o rodzaju egzaminu, który będzie kolejnym etapem w rekrutacji. Do wyboru są: obrona 2 projektów lub omówienie 2 wylosowanych zagadnień, dotyczących wyceny nieruchomości.

 

Specjalna komisja ocenia wszystkie wnioski i tworzy listę osób dopuszczonych do egzaminu pisemnego oraz ustnego.

Ważne jest także odbycie praktyk zawodowych. Są one organizowane przez federacje i porozumienia rzeczoznawców. W czasie szkolenia kandydaci uczą się, jak szacować wartość nieruchomości. Każdy praktykant musi prowadzić specjalny dziennik praktyk.

 

Licencja rzeczoznawcy majątkowego

 

Osoby, które pomyślnie przeszły część egzaminacyjną, zostają wpisane do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. W tym momencie kandydaci nabywają uprawnienia do wykonywania zawodu. Dodatkowo sporządzane są świadectwa potwierdzające nabyte kwalifikacje.

 

Warto podkreślić, że ludzie, wyceniający dobra materialne bez powyższych uprawnień, popełniają przestępstwo. Grozi za to grzywna, która może wynosić nawet 50 tysięcy złotych.

 

Rzeczoznawca majątkowy - zarobki

 

Na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które zdecydują się na pracę zawodzie rzeczoznawców nieruchomości? Wynagrodzenie najczęściej wynosi około 5500 zł brutto. Najlepiej zarabiająca grupa rzeczoznawców może liczyć na pensje w wysokości nawet 7310 zł brutto. Wszystko zależy między innymi od miejsca zatrudnienia. Najlepiej opłacani są specjaliści z Warszawy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.