Kalisz: rynek pracy – jak wygląda? Jakich specjalistów potrzebuje?

 
Kalisz: rynek pracy – jak wygląda? Jakich specjalistów potrzebuje?

Kalisz pod względem wielkości jest drugim po Poznaniu miastem województwa wielkopolskiego. Cały region dynamicznie się rozwija, charakteryzuje się bardzo niskim poziomem bezrobocia, rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników. Kalisz jest jednym z dwóch głównych ośrodków Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, która ma ogromny potencjał inwestycyjny. Bliskość Poznania, Wrocławia i Łodzi, rozbudowana infrastruktura komunikacyjna, dostęp do wykwalifikowanych kadr to bezsprzeczne atuty aglomeracji.

 

Kalisz stanowi centrum przemysłu lotniczego i przetwórstwa spożywczego, działają tu firmy różnej wielkości, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem. Zastanawiasz się, jak szukać pracy w Kaliszu, jakie są najbardziej poszukiwane zawody? Czytaj dalej i poznaj realia kaliskiego rynku zatrudnienia.

 

Kalisz – stopa bezrobocia

 

W ciągu ostatnich lat przyzwyczailiśmy się do tego, że bezrobocie w Polsce maleje, a czas poszukiwania zatrudnienia jest coraz krótszy. W kontekście niektórych branż mówiło się wręcz o „rynku pracownika” – sytuacji, w której poszukiwanie pracy jest dość proste, a pracodawcy muszą dokładać wielu starań, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów. Pandemia COVID-19 w 2020 r. zastopowała rozwój wielu firm. Ograniczenia w działalności przedsiębiorstw, lockdown dotknęły licznych branż. Część przedsiębiorców była zmuszona zamknąć działalność, część ograniczyła wielkość kadry, wstrzymała rekrutację. Skutkami tego były wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, spadek liczby napływających do urzędów pracy ofert. Sprawdźmy, jak zmieniał się rynek pracy w Kaliszu w ciągu ostatnich lat – przed pandemią, w czasie silnych restrykcji i obecnie, gdy pandemia straciła na sile, a większość ograniczeń zniesiono.

 

Stopa bezrobocia w Kaliszu i powiecie kaliskim – dane na koniec lipca każdego roku (źródło: dane GUS):

 • 2021 r.

Kalisz – 3,4%,
powiat kaliski – 2,7%,

 

 • 2020 r.

Kalisz – 3,2%,
powiat kaliski – 2,6%,

 

 • 2019 r.

Kalisz – 2,4%,
powiat kaliski – 2,1%.

 

W 2020 r. zamknięto w Kaliszu francuski supermarket, zwolnienia odnotowano także w dużej firmie z branży lotniczej, w efekcie czego kilkaset osób straciło pracę. Nie zmienia to jednak faktu, że poziom bezrobocia zarówno w Kaliszu oraz powiecie kaliskim, jak i średnia dla województwa wielkopolskiego są o wiele niższe niż wskaźnik wyliczony dla kraju. W lipcu 2021 r. stopa bezrobocia dla Polski miała wartość 5,8%, a dla województwa wielkopolskiego – 3,5%.

 

Analiza poziomu bezrobocia pozwala więc sądzić, że szukanie pracy w Kaliszu i okolicy szybko może przynieść dobre efekty. Osoby bezrobotne, chcące się przebranżowić, skorzystać z poradnictwa zawodowego albo innych form wsparcia na rynku pracy, mogą zgłosić się do powiatowego urzędu pracy:

 

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu

ul. Staszica 47a
62-800 Kalisz
tel. +48 62 768 97 00, +48 62 766 89 40,
e-mail: poka@praca.gov.pl, sekretariat@pup.kalisz.pl.

 

Na praca.pl znaleźć można setki ogłoszeń typu praca Kalisz w wielu obszarach zawodowych m.in. informatyce i programowaniu, sprzedaży oraz obsłudze klienta, branży finansowej, TSL czy oferty dotyczące pracy fizycznej. Warto sprawdzić, co mają do zaproponowania pracodawcy, jak wiele jest ogłoszeń dotyczących określonej profesji. W ocenie ogólnych szans na znalezienie zatrudnienia pomocny jest Barometr zawodów, który zawiera wykaz profesji deficytowych i nadwyżkowych na danym obszarze – w powiecie, województwie czy w skali kraju.

 

Kalisz – zawody nadwyżkowe i deficytowe

 

Jak zatem wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2021 w Kaliszu? Zgodnie z Barometrem w najlepszej sytuacji zawodowej są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. To zawód z największym deficytem kandydatów chętnych do podjęcia zatrudnienia i spełniających wymagania stawiane przez pracodawców. Osoby posiadające odpowiednie uprawnienia mogą więc liczyć na pracę niemal od zaraz i nie grozi im bezrobocie.

 

Lista zawodów deficytowych jest jednak o wiele dłuższa. Znajdują się na niej także:

 • pracownicy branży budowlanej – wakaty czekają na brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
 • pracownicy zakładów przemysłowych – w deficycie są blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, przetwórcy mięsa i ryb, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, magazynierzy, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, spawacze, ślusarze, tapicerzy, mechanicy pojazdów samochodowych, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • pracownicy usług medycznych i opiekuńczych – brakuje chętnych do pracy jako lekarz, pielęgniarka i położna, psycholog i psychoterapeuta, ratownik medyczny, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej,
 • pracownicy branży spożywczo-gastronomicznej – praca w Kaliszu czeka na cukierników, kucharzy i piekarzy,
 • nauczyciele – praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych,
 • pracownicy branży TSL – deficyt dotyczy kierowców autobusów, spedytorów i logistyków,
 • pracownicy branży beauty – poszukiwani są fryzjerzy i kosmetyczki,
 • a ponadto: ogrodnicy i sadownicy, pracownicy służb mundurowych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści i samodzielni księgowi.

Przeciwnością zawodów deficytowych są profesje nadwyżkowe. W tym przypadku liczba kandydatów do pracy – chętnych i spełniających wymagania – jest większa niż liczba dostępnych ofert zatrudnienia.

 

Tego typu profesji w Kaliszu jest jednak o wiele mniej niż zawodów deficytowych. Kto zatem może spodziewać się wzmożonej konkurencji w procesie rekrutacyjnym zgodnie z badaniem Barometr zawodów na 2021 r.? Na liście są przedstawiciele jedynie dwóch grup zawodowych: inżynierowie inżynierii środowiska oraz pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. W pierwszym przypadku nadwyżka kandydatów związana jest z kierunkowym wykształceniem w Kaliszu i dużą liczbą absolwentów napływających na rynek pracy, w drugim trudności wynikają przede wszystkim z ograniczeń działalności firm w związku z pandemią COVID-19.

 

Kalisz – firmy, rozwinięte branże

 

Głównym sektorem kaliskiej gospodarki jest przemysł. Jako kluczowe dla rozwoju miasta wymienia się branże:

 • lotniczą – w mieście produkowane są koła zębate, przekładnie, części silnika, branże reprezentują firmy z zagranicznym i polskim kapitałem,
 • przetwórstwo spożywcze – w mieście produkuje się m.in. słodycze, napoje, mrożonki, majonezy, działają tu marki znane w całej Europie,
 • przemysł lekki – Kalisz wybrali producenci tkanin dekoracyjnych i meblowych, dzianin oraz aksamitów,
 • przemysł meblarski, drzewny,
 • przemysł elektromaszynowy – produkowane są w Kaliszu części do sprzętów AGD, systemy chłodzenia i urządzenia do przetwarzania odpadów,
 • przemysł muzyczny – pracę w Kaliszu oferują firmy zajmujące się produkcją, renowacją i konserwacją instrumentów.

Ponadto wiele miejsc pracy generuje sektor TSL, a także firmy informatyczne. Rozwijają się ponadto handel, usługi. W REGON zarejestrowanych jest 12 178 podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Kaliszu (stan REGON na 31.07.2021, dane GUS). 15 spośród nich to duże zakłady pracy – 13 zatrudnia między 250 a 999 osób, a 2 kolejne generują co najmniej 1000 miejsc zatrudnienia.

 

Najliczniej reprezentowane sekcje PKD to:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 23,5% ogółu podmiotów,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 11,5%,
 • budownictwo – 9,5%,
 • opieka medyczna i pomoc społeczna oraz pozostała działalność usługowa – po 7,4%,
 • przetwórstwo przemysłowe – 7,3%,
 • transport i gospodarka magazynowa – 6,6%.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty