Kolory do biura – czy kolorystyka ma znaczenie?

2019-03-14

Kolory do biura


Dla niektórych wystrój biura jest bardzo ważny. Obecnie coraz częściej pracodawcy podejmują decyzję o aranżowaniu miejsca pracy w taki sposób, aby pomagało się ono skupić na wykonywanych obowiązkach. Psychologowie są zgodni, ze istnieją pewne barwy, które wpływają na nastrój człowieka. Jaki kolor ścian do biura wybrać, aby wspomagał kreatywność podwładnych?

Kolor niebieski

Jest to barwa zaliczana do zimnej grupy odcieni. Pozytywnie wpływa na skupienie, a także uspokaja. Niebieski wzbudza zaufanie oraz symbolizuje wytrwałość, niezawodność i mądrość. Dodatkowo wycisza i sprzyja rozwiązywaniu konfliktowych sytuacji, dlatego dobrze jest używać go w miejscach, w których odbywają się spotkania.

Barwy czerwone i pomarańczowe

Są to zdecydowanie jedne z najbardziej energetycznych odcieni, które pobudzają kreatywność. Jednak z tymi barwami należy uważać, ponieważ w większej ilości mogą zaburzać koncentrację, a czasem nawet wzbudzać agresję. Dlatego nie są to zbyt często stosowane kolory w miejscach pracy.

Kolor żółty

Ciepły i pozytywny kolor, który kojarzy się ze słońcem, radością oraz spokojem. Dzięki niemu pracownicy będą lekko pobudzeniu. Jeżeli zdecydujemy się żółte odcienie w biurze, to warto wybrać jasne, stonowane odcienie niż soczyste, które mogą znacznie męczyć wzrok.

Odcienie zieleni

Zielona barwa w swoim działaniu jest zbliżona do niebieskiej. Zielony uspokaja, wycisza. Powszechnie jest traktowany jako symbol nadziei. W biurach bardzo często są stosowane akcenty zieleni zwłaszcza w postaci roślin.

Barwy szare, odcienie brązu i beże

Te kolory są lubiane w miejscach pracy, Jest to spowodowane ich neutralnością, a dodatkowo dają dużą możliwość do aranżacji. Projektanci wnętrz oraz dekoratorzy nie zalecają jednak urządzania całego biura za pomocą tylko tych barw, ponieważ będzie to wyglądało dość przygnębiająco. Z tego powodu są one najczęściej zestawiane z bardziej żywymi kolorami  np. z czerwonym, pomarańczowym, czy fioletowym.

 

Kolorystyka w miejscu pracy


Przestrzeń biurowa musi być tak zaprojektowana, aby wpływała na efektywność pracowników. Czasami sama zmiana kolorów może mieć duże znaczenie. Warto zatem zapoznać się nie tylko z symboliką barw, ale przede wszystkim z ich oddziaływaniem na ludzi. Obecnie projektanci wnętrz wolą wybierać stonowane odcienie. Coraz częściej odchodzi się od jaskrawych czerwieni czy żółci, które na dłuższą metę mogą denerwować i rozpraszać. Ważna jest także przyjemna aranżacja powierzchni biurowej. Dotyczy to także dodatków oraz mebli biurowych, które powinny być nie tylko ergonomiczne, ale również estetyczne. Wystrój biura będzie w dużej mierze zależał od specyfiki pracy. Inaczej będzie wyglądało miejsce pracy kreatywnych grafików, a inaczej skupionych analityków finansowych. Jeżeli przełożony decyduje się na przearanżowanie firmy, to warto zapytać podwładnych, czy mają jakieś konkretne preferencje. Dzięki temu uda się stworzyć przyjazną przestrzeń, do której chętnie się przychodzi.

Przeczytaj także:

Skomentuj