Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

 
Kontrola sanepidu: gdzie, kiedy, jak się przygotować

Niewysterylizowane przybory w salonie kosmetycznym, przeterminowane produkty na sklepowych półkach czy przechowywane po terminie przydatności do spożycia, otwarte paczki z mięsem na zapleczu restauracji. To nie tylko zaniedbanie, ale poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia klientów. Kontrola z sanepidu ma na celu wykrycie takich sytuacji.


Kogo kontroluje Państwowa Inspekcja Sanitarna?

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Tak rozpoczyna się Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sanepid nadzoruje warunki higieny: radiacyjnej, środowiska, pracy, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji. Sprawdza też warunki zdrowotne żywności, żywienia i produktów kosmetycznych, a także warunki higieniczno-sanitarne te, które powinien spełniać personel medyczny, sprzęt i pomieszczenia, gdzie udziela się świadczeń zdrowotnych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna, wypełniając te zadania, przeprowadza kontrole firm. Wizyty powinni spodziewać się przede wszystkim właściciele aptek i przedsiębiorstw świadczących usługi medyczne, firm z branży gastronomicznej, chemicznej, transportowej, ale też kosmetyczki, tatuażyści czy fryzjerzy. Wszyscy, których niewłaściwe praktyki i lekceważenie procedur przy wykonywaniu usług może zaszkodzić zdrowiu klientów, np. przez zatrucia czy zakażenia.


Kontrola sanepidu bez powiadomienia – kiedy


Z reguły przedsiębiorca otrzymuje informację o planowanej wizycie minimum 7 dni przed wizytą. Jeśli w ciągu 30 dni nie pojawią się inspektorzy, zawiadomienie przestaje obowiązywać. Kontrola sanepidu bez powiadomienia także jest zgodna z prawem, kiedy zachodzi podejrzenie, że warunki w przedsiębiorstwie zagrażają życiu lub zdrowiu. Nie ma też obowiązku zapowiadania rutynowych kontroli żywności. Jeśli przedsiębiorca dostanie mandat, to musi zlikwidować nieprawidłowości w ciągu tygodnia. Po 7 dniach powinien spodziewać się ponownego spotkania z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrola sanepidu po donosie musi być przeprowadzona w ciągu 2 dni.


Kontrola sanepidu w firmie: jak się przygotować?

 

Kontrola sanepidu w gabinecie stomatologicznym z oczywistych względów będzie weryfikować warunki higieny pod nieco innym kątem niż np. kontrola sanepidu w stołówce szkolnej czy restauracji – wszystko zależy od wymogów sanitarnych, jakie powinien spełniać dany zakład. Niemniej, przedsiębiorca powinien przygotować się na sprawdzenie:
    • czy orzeczenia lekarskie pracowników są aktualne,
    • czystości w lokalu,
    • stanu urządzeń sanitarno-higienicznych,
    • daty ważności produktów spożywczych i kosmetycznych,
    • przestrzegania przepisów BHP,
    • stanu wody do spożycia,
    • systemu wentylacji oraz jakości powietrza.
      
Inspektorzy mogą pobrać próbki żywności do badań. Mają też prawo wymagać przedłożenia dokumentów, np. orzeczeń lekarskich pracowników czy ocen ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk. Co ważne, nie można utrudniać czy uniemożliwiać pracy inspektorom. Kontrola sanepidu jest obowiązkowa i odbywa się, nawet jeśli przedsiębiorcy nie ma w zakładzie. W takich sytuacjach uczestniczy w niej wyznaczony zastępca.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Specjalista ds. Logistyki

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Koordynacja procesu zarządzania zamówieniami, w tym np. tworzenie zamówień sprzedaży w ERP, potwierdzanie terminów realizacji zamówień; Organizowanie i koordynowanie wysyłek produktów (Polska, Europa) we współpracy z firmami spedycyjnymi i agencjami celnymi;...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.