Wybrana kategoria

Księgowość online – rozwiązanie dla oszczędnych

2019-10-11

Księgowość online

 

Mimo że przepisy dotyczące fakturowania, obliczania podatków, odliczenia zwolnień i ulg są dostępne dla wszystkich, nie każdy czuje się na tyle pewnie, by samodzielnie prowadzić księgowość. Część przedsiębiorców korzysta więc z biur księgowych, do których dostarczają wszelkie wymagane dokumenty.

 

Obecnie jednak coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się księgowość online lub biuro rachunkowe online. Czym różnią się od działalności tradycyjnego biura? Czy to rozwiązanie dla każdego?

 

Księgowość internetowa

 

Dla osób, które decydują się na samodzielne prowadzenie ewidencji kosztów i przychodów, przygotowywaniu deklaracji podatkowych stworzono specjalne programy, ułatwiające te procesy. Platformy dostosowywane są do rodzajów prowadzonej działalności (np. ze względu na to, czy ktoś jest płatnikiem VAT-u, na jakich zasadach się rozlicza). Może być na nich prowadzona księgowość uproszczona, jak i pełna księgowość online. W programie dostępne są opcje wystawiania faktur, ich księgowania, dokonywania korekty. Dokumenty do systemu przesyła się za pomocą internetu (maile, skany itd.). Księgowanie przychodów i wydatków odbywa się niemal automatycznie.

 

Z reguły księgowość elektroniczna jest wyposażona w narzędzie przypominające o płatnościach składek ZUS, oblicza wysokość podatków dochodowych miesięcznych lub kwartalnych, wysyła informacje o zbliżającym się terminie płatności tych zobowiązań. W programie można również wygenerować roczne zeznania podatkowe.

 

Biuro księgowe online

 

Kolejną możliwość prowadzenia dokumentacji księgowej oferują biura rachunkowe online. To niejako forma łącząca dwie poprzednie wersje. Polega na tym, że to właśnie biuro wprowadza do systemu wszelkie przesłane przez przedsiębiorcę dokumenty.

 

Przeniesienie księgowości do zautomatyzowanego systemu daje wiele korzyści. Przesyłka dokumentów możliwa jest praktycznie 24 godziny na dobę. Z reguły biura księgowe udostępniają usługę czatu ze specjalistą, z którym można konsultować się do późnych godzin wieczornych. To bardzo duża oszczędność czasu dla przedsiębiorców. Platformy pozwalają usystematyzować działania, osoba prowadząca firmę może bardzo łatwo rozwiązać napotkane problemy księgowe.

 

Usługi księgowe online często dostosowywane są bardzo szybko do pojawiających się w prawie zmian. Nawet jeśli ktoś nie będzie na bieżąco z nowymi przepisami, to z reguły w jakiś sposób przez zmiany w systemie zorientuje się w aktualizacjach.

 

Z reguły też e-księgowość jest tańsza niż współpraca z tradycyjnym biurem księgowym. Można dostosowywać pakiety do rodzaju działalności – np. ceny usługi uzależnione są od ilości przesyłanych dokumentów kosztowych.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj