Kurier - praca, warunki, zarobki

2018-12-06

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z usług kurierów. Jest to związane między innymi z rozwojem sprzedaży internetowej, dlatego kurierzy nie mogą narzekać na brak zajęcia. Firm kurierskich jest coraz więcej, tak samo jak wzrasta liczba przewożonych przez nie przesyłek. Jak tak naprawdę wygląda praca kuriera? Czy jest to bardzo stresujące zajęcie, a przy tym dobrze płatne?

 

Praca jako kurier


Młodzi ludzie, którzy wybierają swój przyszły zawód, coraz częściej decydują się na zatrudnienie w firmie kurierskiej. Nie trudno zauważyć, że branża ta zdominowana jest raczej przez mężczyzn. W kwestii wymagań, to najważniejszym kryterium przyjęcia do firmy kurierskiej jest posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B. Dobrze widziane są też inne kategorie, dzięki czemu kurier może prowadzić większe pojazdy. W pracy kuriera ważne są przede wszystkim punktualność oraz odporność na stres. Warto także dodać, że w przypadku złamania przepisów ruchu drogowego kurier musi opłacić mandat. Jeżeli taka osoba prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwym, to momentalnie traci prawo jazdy, a tym samym prawo wykonywania swojego zawodu.

 

Praca w firmie kurierskiej


W Polsce jest kilka wiodących firm kurierskich. Zaczynając swoją pracę, kurier otrzymuje listę zleceń, czyli miejsc do których musi dostarczyć paczki lub je odebrać. Następny etap to planowanie trasy tak, aby przejazdy zajęły jak najmniej czasu. Podstawowym zadaniem kuriera jest dostarczenie przesyłek w nienaruszonym stanie. Często kurier musi też zabezpieczyć otrzymane od klientów pieniądze (w przypadku paczek za pobraniem), co wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością. Nie można także ukryć, że często od kuriera wymaga się przeniesienia ciężkich paczek, dlatego siła fizyczna także może mieć tutaj duże znaczenie. Coraz częściej w firmach kurierskich preferowani są pracownicy, którzy posiadają prywatne busiki, dzięki czemu mogą przewozić pakunki o większych gabarytach. Kurier jest także pośrednikiem między firmą, a klientami, dlatego powinien dbać o jak najlepszy wizerunek firmy. Z tej przyczyny, pomimo zmęczenia i stresu, jego kontakt z odbiorcą powinien być kulturalny i pozytywny.

 

Godziny pracy kuriera


Najczęściej praca rozpoczyna się o godzinie 8, czasem 7. Najpierw kurier musi pojechać do magazynu, aby odebrać zlecenia oraz ustalić kolejność dostarczenia. Tutaj przydaje się zmysł logistyczny i znajomość terenu, na którym rozwozimy paczki. Niestety, często 8 godzin to za mało na dostarczenie wszystkich przesyłek. Poczta kurierska jest obecnie bardzo popularna, głównie za sprawą bardzo szybko rozwijającego się e-handlu, co wpływa także na coraz większość ilość paczek przypadających na jednego kuriera. Dlatego zdarza się, że jest to praca od wczesnych rannych godzin do późnego wieczora.

 

Praca w kurierce – zarobki


Podstawowe pytanie, które zadajemy sobie rozpoczynając pracę w każdym zawodzie, dotyczy zarobków na danym stanowisku. Praca kuriera nie jest pracą łatwą. Bywa stresująca i wymaga od pracowników koncentracji oraz odpowiedzialności (zwłaszcza przy prowadzeniu samochodu). Niestety, raczej nie przekłada się to na zarobki kurierów. Z reguły pensja kuriera wynosi od 2000 do 2500 zł brutto. Warto także sprawdzić, czy nie bedzie to dobry sposób na pracę dodatkową, szczególnie w okresie wakacyjnycm.

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj