Makler – cechy, wymagania, uprawnienia, zarobki

2019-02-21

Makler – co robi


Jeżeli oglądaliśmy filmy, które dotyczą amerykańskiej giełdy, to prawdopodobnie była tam postać maklera. Kim jest osoba pracująca w tym zawodzie i jakie są jej obowiązki? Pracownik zatrudniony na takim stanowisku, pośredniczy w transakcjach zakupu i sprzedaży towarów i usług oraz papierów wartościowych. Reprezentuje on firmy inwestycyjne lub klientów indywidualnych.

Członkowie giełdy muszą wyznaczyć maklera giełdowego, który będzie odpowiedzialny za weryfikację i sprawowanie opieki nad innymi ludźmi pracującymi dla danej instytucji inwestycyjnej. Trochę inaczej wyglądają obowiązki takiej osoby, gdy miejscem pracy jest biuro. W takim przypadku jej główne zadania to: kontakt z klientami oraz sprawdzanie, czy zarezerwowane środki umożliwiają inwestycje.

 Inne obowiązki maklera to:
    • analiza parametrów, które wpływają na kurs akcji,
    • przygotowywanie rekomendacji kupna i sprzedaży akcji,
    • sporządzanie komentarzy do posiedzeń giełdy,
    • doradzanie klientom, którzy chcą rozpocząć inwestowanie. 


Makler giełdowy – uprawnienia


Aby mieć prawo do wykonywania na rynku papierów wartościowych wyżej wymienionych czynności, trzeba zdobyć licencję maklera, a to z kolei wiąże się ze zdaniem egzaminu. Przystąpić do takiego testu może każdy, jednak stopień trudności pytań i zadań jest bardzo wysoki. Ze statystyk wynika, że tylko około 10% kandydatów uzyskuje pozytywny wynik. Taki sprawdzian jest organizowany najczęściej 2 razy w roku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 

Makler giełdowy – wymagania


Jeżeli interesujemy się rynkami inwestycyjnymi oraz papierami wartościowymi, to warto zainteresować się profesją maklera. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby czuć się na giełdzie jak prawdziwy wilk z Wall Street? Nie tylko specjalna licencja może nam pomóc w tym zawodzie.
Najczęściej profesję tę wykonują osoby, które mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej z zakresu nauk ekonomicznych. Kluczowa jest także znajomość mechanizmów giełdy papierów wartościowych. Oprócz tego ważne jest, aby kandydaci do pracy nie byli karani.

 

Makler giełdowy – cechy


Makler giełdowy pracę może znaleźć np. w domu maklerskim. Nie każdy jednak posiada odpowiednie predyspozycje, które sprawią, że będzie się odnosiło sukcesy w tej branży. Pożądane cechy to między innymi: otwartość, przebojowość, komunikatywność. Bardzo ważne są zdolności do analitycznego myślenia oraz opanowanie. Praca na giełdzie wiąże się bowiem z dużym stresem, dlatego nie można „tracić głowy”, ponieważ może to wpłynąć na podejmowanie decyzji. Plusem takiego zawodu mogą być: brak rutyny i monotonii oraz możliwość rozwoju osobistego. Ważne są także zdolności interpersonalne oraz talent do prowadzenia negocjacji, które nierozerwalnie wiążą się z tym stanowiskiem.

 

Makler – zarobki


Ile zarabia makler giełdowy w Warszawie? Takie pytania często zadają sobie osoby, które zastanawiają się nad wyborem tego zawodu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie najczęściej wynosi około 6 500 zł brutto. Grupa najlepiej opłacalnych maklerów otrzymuje pensje rzędu 11 000 zł. Oczywiście są też tacy, którzy potrafią zarobić dużo więcej. Wszystko zależy jednak od predyspozycji do wykonywania tego dość stresującego zawodu.

Przeczytaj także:

Skomentuj