Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Maszynista - uprawnienia, jak zostać, kurs, zarobki

Maszynista - uprawnienia, jak zostać, kurs, zarobki

 
Maszynista - uprawnienia, jak zostać, kurs, zarobki

Maszynista

 

Na portalach branżowych pojawia się wiele informacji dotyczących deficytu w zawodzie maszynisty. Może więc przy planowaniu przyszłej kariery zainteresować się tym stanowiskiem. Czym zajmuje się maszynista i na czym polega jego praca?

 

Najprościej można określić maszynistę, jako osobę obsługującą lokomotywy i pociągi o różnym przeznaczeniu – do prac budowlanych, przewożenia towarów i usług. Maszynista do wykonywania swojego zawodu powinien posiadać odpowiednie uprawnienia oraz kompetencje. Stanowisko maszynisty wiąże się z pracą w nocy, weekendy oraz święta.

Zawód maszynisty to nie tylko prowadzenie pociągów. Kontrola techniczna obsługiwanego pojazdu trakcyjnego, wypełnianie poleceń kierownika pociągu, a także wydawanie poleceń pomocnikom to kolejne aspekty pracy na kolei.

 

Maszynista - uprawnienia

 

Podstawowe uprawnienia maszynisty to licencja i świadectwo. Uzyskiwane są po zdaniu specjalnych egzaminów.
Do ich zdania potrzebne są między innymi szkolenia na maszynistę (w ściśle określonej liczbie godzin). Prowadzą je profesjonalne podmioty, posiadające odpowiednie uprawnienia.
Wykaz instytucji prowadzących szkolenia i egzaminy na poszczególnych etapach znajduje się na stronie Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Jak zostać maszynistą

 

Wskazówki do tego, jak zostać maszynistą można również znaleźć na stronie wyżej wspomnianej instytucji.

 

Podstawowe wymagania dla kandydata to:

• wiek – ukończone 20 lat,
• wykształcenie - minimum zasadnicze zawodowe,
• niekaralność z tytułu przestępstw popełnionych umyślnie,
• szkolenia i badania odpowiednie do dokumentu które chcemy uzyskać (najpierw na licencje, potem na świadectwo maszynisty).

 

W przypadku badań lekarskich na maszynistę podstawowymi są badania wzroku i słuchu oraz test obecności na narkotyki. Sprawdzane są również predyspozycje psychologiczne. Są to badania, które wykonuje się okresowo. Występują też choroby, które wykluczają kandydata do pretendowania na stanowisko maszynisty (np. cukrzyca).

Praca maszynisty wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Trzeba być przygotowanym na nietypowe zdarzenia związane z wypadkami na torach (przeszkody, problemy związane z czynnikiem ludzkim, usterki techniczne itp.).


Kurs na maszynistę

 

Do zdania egzaminów na licencję i świadectwo maszynisty potrzebna jest odpowiednia wiedza teoretyczna i praktyczna. Można ją zdobyć na odpowiednich kursach i szkoleniach w wymiarze niecałych 300 godzin na licencję i maksymalnie 2480 na kolejnym szczeblu.


Do zawodu maszynisty przygotowują również niektóre szkoły zawodowe o odpowiedniej specjalizacji. Absolwenci o tytule zawodowym technika transportu kolejowego oraz technika elektroenergetyka transportu szynowego podczas edukacji mają w podstawie programowej poruszane wszelkie zagadnienia, których wymaga ustawa o transporcie kolejowym, nie muszą więc przystępować do kursów na maszynistę. Mogą przystąpić do egzaminu na licencję w trybie eksternistycznym.

 

Ile zarabia maszynista

 

Według raportu opublikowanego przez Sedlak & Sedlak całkowite miesięczne wynagrodzenie na stanowisku maszynisty lokomotywy wynosi 5178 PLN brutto. To, ile zarabia maszynista, będzie zależało między innymi od miejsca zatrudnienia. Pracę można znaleźć w kolejach państwowych, ale także wśród prywatnych przewoźników.
W związku z tym, że aktualnie (grudzień 2018) panuje duży deficyt w tym zawodzie, a transport kolejowy nadal się rozwija, można powiedzieć, że praca maszynisty jest zawodem przyszłościowym.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • ProPoint S.A.
    pracownik fizyczny
    4 godz.
    Opis stanowiska montaż elementów instalacji elektrycznych w branży automatyki przemysłowej i robotyki, uruchamianie nowych i modyfikowanie istniejących maszyn i urządzeń oraz gniazd i linii produkcyjnych, analizowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych, prace ślusarskie i...
  • Product Manager w branży wędkarskiej

    Abramis Sp. z o.o.   Łomianki, ul. Łąkowa 52a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Aktywny udział przy wprowadzaniu nowych produktów. Monitorowanie trendów na rynku oraz potrzeb i wymagań klientów. Tworzenie zamówień w fabrykach, w oparciu o analizy sprzedaży. Samodzielne testowanie produktów przed wprowadzeniem do sprzedaży. Analiza działań...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.