Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

 
Mielec: jak wygląda rynek pracy? Jakich specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Mielec to jedno z miast południowej Polski, zlokalizowane w województwie podkarpackim, nad Wisłoką, na północny-zachód od Rzeszowa. Miejscowość znana jest w kraju i zagranicą jako klaster lotniczy, w którym produkowane są samoloty między innymi na potrzeby wojska. Przemysł napędza lokalną gospodarkę, a tutejsze firmy, działające między innymi w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, tworzą tysiące miejsc pracy.

 

Warto jednak pamiętać, że Mielec to także miasto przyjazne do życia, bardzo stare – o średniowiecznym rodowodzie – pełne zabytków i ciekawych miejsc. Do dyspozycji mielczan są ośrodki kultury (Dom Kultury, Muzeum Regionalne i inne), a także infrastruktura sportowa. W Mielcu działa między innymi aeroklub, klub żeglarski, piłkarski, kluby sztuk walki. Narzekać nie mogą także wielbiciele wypoczynku na łonie natury. Miasto położone jest bowiem w wyjątkowo malowniczej okolicy, na skraju Rezerwatu Przyrody Pateraki i w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Bagno Przecławskie. Rozległe lasy, pobliskie górskie szczyty zachęcają do wycieczek, aktywnego wypoczynku.


Miasto ma bez wątpienia wiele do zaoferowania, i jeśli chodzi o turystykę, rekreację, i rozwój zawodowy. Do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Mielec?

 

Mielec – firmy, rozwinięte branże

 

Jak wspomniano na wstępie, filarem mieleckiej gospodarki jest przemysł – nie tylko lotniczy, ale także maszynowy, motoryzacyjny, elektroniczny, materiałów budowlanych, hutniczy, meblowy, spożywczy. Mielecka strefa ekonomiczna jest najstarsza w Polsce. Dzieli się na pięć kompleksów o łącznej powierzchni ponad 605 ha. W mieście rozbudowane jest także zaplecze technologiczno-biznesowe. Działają tu Mielecki Park Przemysłowy, inkubator przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A i inne instytucje.

 

Mielec to także duży ośrodek handlowo-usługowy. Działają tu także liczne przedsiębiorstwa budowlane, placówki specjalistyczne i badawcze.

 

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec lipca 2021 r.) Mielec jako siedzibę działalności wybrało łącznie 6801 podmiotów gospodarki narodowej. 1 z nich to bardzo duża firma zatrudniająca co najmniej 1000 pracowników. Kolejne 9 to duże jednostki tworzące 250-999 miejsc pracy. W mieście jest też 78 podmiotów średniej wielkości (50-249 pracowników), 215 małych (10-49 pracowników) i 6498 mikrojednostek (0-9 pracowników).

 

Pod względem liczebności podmiotów w poszczególnych branżach na pierwszym miejscu są w Mielcu punkty handlowe i zakłady naprawy pojazdów, które łącznie stanowią 24,2% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki. Zakłady przemysłowe to kolejne 12%, jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 11,2%, a przedsiębiorstwa budowlane – 10,9%.

 

Bezrobocie – Mielec

 

Czy trudno znaleźć w Mielcu pracę od zaraz? O dobrej sytuacji na lokalnym rynku zatrudnienia świadczy chociażby niska stopa bezrobocia rejestrowanego. Fluktuacje tego wskaźnika dobrze oddają ogólne tendencje lokalnego rynku pracy. W okresie spowolnienia gospodarczego bezrobotnych rejestrowanych w urzędach pracy szybko przybywa. Liczba bezrobotnych szukających wsparcia w urzędzie zmniejsza się, gdy gospodarka przyspiesza. Taką gwałtowną zmianę w sytuacji na rynku pracy w Polsce, obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy. Po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 i wprowadzeniu ograniczeń gospodarczych bezrobocie szybko wzrosło, gdyż wielu przedsiębiorców zmuszonych było redukować stan zatrudnienia lub nawet zakończyć działalność. Obecnie, po zniesieniu obostrzeń, zauważalna jest stabilizacja w wielu branżach, co również oddają słupki stopy bezrobocia.

 

Jak zatem zmieniała się sytuacja na mieleckim rynku zatrudnienia i jak jest teraz? Porównajmy dane GUS dla powiatu mieleckiego, województwa i kraju z trzech lat – 2019 (przed pandemią), 2020 (w roku największych ograniczeń gospodarczych) i obecnie:

 

Stopa bezrobocia w Polsce:

  • lipiec 2019 – 5,2%,
  • lipiec 2020 – 6,1%,
  • lipiec 2021 – 5,8%.

 

Stopa bezrobocia w województwie podkarpackim:

  • lipiec 2019 – 7,8%,
  • lipiec 2020 – 9,0%,
  • lipiec 2021 – 8,4%.

 

Stopa bezrobocia w powiecie mieleckim:

  • lipiec 2019 – 4,0%,
  • lipiec 2020 – 5,8%,
  • lipiec 2021 – 4,9%.

 

Jak widać, w silnie uprzemysłowionym i dobrze rozwiniętym powiecie mieleckim bezrobocie jest niskie zarówno na tle województwa, jak i kraju. Mimo że wskaźnik w powiecie wyraźnie wzrósł po wybuchu pandemii koronawirusa, w porównaniu do sytuacji sprzed roku widoczna jest już tendencja spadkowa.

 

Mielec – jak znaleźć pracę?

 

Główną instytucją rynku pracy, oferującą pomoc dla bezrobotnych, jest Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu:

 

PUP Mielec
Adres: ul. Chopina 16A, 39-300 Mielec
E-mail: sekretariat@pup.mielec.pl
Telefon: +48 17 788 00 50

 

Jeśli nie jesteśmy aktualnie nigdzie zatrudnieni i spełniamy inne ustawowe wymagania, rejestracja jako osoba bezrobotna to dobry pomysł. Dzięki temu możemy skorzystać z pomocy finansowej (zasiłku dla bezrobotnych, różnego rodzaju bonów, dodatku aktywizacyjnego), zostajemy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, PUP pomaga nam znaleźć pracę, staż czy wysyła na bezpłatne szkolenie.

 

Pamiętajmy jednak, że do urzędu pracy trafia tylko część ofert zatrudniania dostępnych na rynku, gdyż wielu pracodawców woli samodzielnie prowadzić rekrutacje. Żeby zwiększyć swoje szanse na dotarcie do najbardziej atrakcyjnych propozycji posady, warto więc szukać pracy na własną rękę w internecie. Najwięcej ogłoszeń znajdziemy na profesjonalnym portalu pracy, właśniem takim jak praca.pl. Jak szukać pracy w Mielcu na praca.pl? To proste – wystarczy wpisać nazwę miasta w pasku wyszukiwania i kliknąć Szukaj.

 

Korzystanie z dobrej platformy rekrutacyjnej ma też inne zalety. To gwarancja bezpieczeństwa – wszystkie ogłoszenia są bowiem weryfikowane, maleje więc ryzyko natknięcia się na oszustów chcących wyłudzić nasze dane lub pieniądze. Ponadto po zalogowaniu się na praca.pl (rejestracja jest bezpłatna), możemy brać udział w rekrutacjach za pośrednictwem strony, modyfikować swój Profil Kandydata, stworzyć CV w kreatorze, ustawić Job Alert wysyłający powiadomienia, gdy pojawi się ogłoszenie na interesujące nas stanowisko, zapisać się do newslettera, dzięki któremu nie umkną nam najlepsze rekrutacje. Portal z ogłoszeniami to nowoczesne narzędzie znacznie ułatwiające poszukiwanie pracy.

 

Korzystajmy też z innych narzędzi i metod, które pomogą nam ocenić swoje szanse na rynku pracy i wytyczyć dalszą ścieżkę kariery. Warto na przykład sprawdzać coroczną prognozę Barometru zawodów. Jest to badanie zapotrzebowania na rynku pracy, wykonywane w każdym powiecie i województwie oraz w skali ogólnopolskiej.

 

Zgodnie z Barometrem w 2021 r. w powiecie mieleckim najbardziej poszukiwane zawody to:

  • kierowca ciężarówki,
  • pielęgniarka i położna,
  • specjalista ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

 

Ponadto w deficycie jest 27 kolejnych grup profesji. O znalezienie oferty pracy nie powinny martwić się osoby szukające posady w:

  • opiece zdrowotnej, pomocy społecznej i usługach opiekuńczych – lekarze, operatorzy aparatury medycznej, fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
  • branży TSL – listonosze i kurierzy, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, spedytorzy i logistycy,
  • handlu – przedstawiciele handlowi, pracownicy sprzedaży internetowej,
  • branży IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
  • gastronomii i przetwórstwie spożywczym – szefowie kuchni, piekarze, przetwórcy mięsa i ryb,
  • branży beauty – fryzjerzy,
  • budownictwie – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • różnego rodzaju zakładach przemysłowych – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, spawacze,
  • oświacie – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

 

W powiecie mieleckim notuje się też nadwyżkę przedstawicieli kilku zawodów na rynku pracy. Największych trudności ze znalezieniem etatu mogą spodziewać się ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

 

W nadwyżce są ponadto:

  • pracownicy ogrodnictwa i rolnictwa – ogrodnicy i sadownicy, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, rolnicy i hodowcy,
  • pracownicy biurowi – sekretarki i asystenci, pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej,
  • pracownicy socjalni, pedagodzy,
  • specjaliści o różnych kwalifikacjach – filolodzy i tłumacze, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści technologii żywności i żywienia,
  • technicy – budownictwa, informatycy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.