Mikrofaktoring - co to jest i na czym polega?

2019-07-11

Zastanawiając się nad tym, co to jest mikrofaktoring, nie sposób nie zauważyć powiązań z innym pojęciem obszaru finansowania - faktoringiem. 

 

Mikrofaktoring - co to

 

Zacznijmy więc od definicji faktoringu. Jest to przejęcie przez firmę zewnętrzną, świadczącą właśnie usługi faktoringu, nieprzeterminowanych wierzytelności powstałych w stosunku do danego przedsiębiorstwa. To znaczy, że jeśli jako właściciele wystawiliśmy fakturę, zamiast oczekując na jej spłatę, możemy przekazać ją faktorowi. Co się wtedy stanie? Firma faktoringowa za opłatą przejmie na siebie obowiązek ściągnięcia należności i wiążące się z tym ryzyko. Natomiast przedsiębiorstwo może natychmiastowo korzystać z należnych pieniędzy (albo ich części - w zależności od umowy).

 

Faktoring z reguły proponowany był większym przedsiębiorstwom. Coraz większa jest jednak potrzeba, by z takiej pomocy mogły korzystać mniejsze firmy. Stąd właśnie wzięła się nazwa. Mikrofaktoring to faktoring stosowany przez właśnie takie przedsiębiorstwa.

 

Tłumaczyć pojęcie można jeszcze inaczej, mianowicie jako faktoring wierzytelności o małej wartości. Z reguły kryteria zawierania umowy z firmą faktoringową zakładały, by przedsiębiorstwo osiągnęło pewne progi - minimalnego obrotu miesięcznego lub rocznego, liczby klientów itd. Stąd też z opcji faktoringowania wyłączone były nawet i średniej wielkości organizacje. Wprowadzenie usług mikrofaktoringu otworzyło dostęp do takiego finansowania wielu nowym jednostkom. Obecnie firmy faktoringowe oferują możliwość wykupu faktur o małej wartości, nawet 100 zł.

 

Mikrofaktoring - korzyści

 

Jakie korzyści niesie za sobą mikrofaktoring? Dlaczego przekazywać innej firmie nieprzeterminowane wierzytelności, co do których istnieją duże szanse spłaty? Otóż przesłanek może być wiele. Jak już wytłumaczono wcześniej - odkupienie wierzytelności pozwala przedsiębiorcy prawie od razu korzystać z finansów, na które musiałby czekać czasem dwa lub trzy miesiące.

 

Dzięki szybkiej wypłacie, dana firma może pokrywać powstające należności składkowe (podatki, ZUS) lub zdecydować się na większą inwestycję. Często klienci, by nawiązać współpracę z naszym przedsiębiorstwem, będą wymagali dłuższego terminu spłat. Natomiast w organizacji powstaje wtedy zator finansowy, który uniemożliwia funkcjonowanie. Korzystając z mikrofaktoringu, przedsiębiorstwo utrzymuje płynność finansową.

 

Mimo że mikrofaktoring to skup nieprzeterminowanych wierzytelności, to jednak może zdarzyć się tak, że dłużnik będzie zalegał z wpłatami. Wtedy z przedsiębiorcy spada obowiązek wdrożenia działań windykacyjnych. Tę rolę przejmuje firma faktoringowa, która ma większe możliwości finansowe, czasowe, niezbędne do podjęcia odpowiednich kroków.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj