Motorniczy – jak zostać, kurs, wymagania, zarobki

2019-08-14

Jak zostać tramwajarzem

 

Motorniczy tramwajów pracę może znaleźć w 15 polskich miastach, na terenie których znajduje się rozbudowana sieć tramwajowa. Podstawą do podjęcia zatrudnienia np. w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie jest ukończenie specjalnego kursu oraz uzyskanie odpowiednich uprawnień.

 

Bycie kierowcą tramwaju to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Każdego dnia przewozi on setki osób, a w wielkich aglomeracjach nawet kilka tysięcy. Pracę rozpoczyna się dość wcześnie. Pobudka z reguły jest o 3 rano, ponieważ pierwsze dzienne kursy rozpoczynają się już o 4. Motorniczy wykonuje swoje obowiązki 8 godzin dziennie, jeżdżąc po wyznaczonej trasie od pętli do pętli.

 

Przed II Wojną Światową na posady motorniczych tramwaju byli przyjmowani tylko mężczyźni. Obecnie nie ma już ograniczeń związanych z płcią, dlatego coraz więcej pań decyduje się na taką formę kariery.

 

Kurs na motorniczego

 

Kurs na motorniczego jest obowiązkowym wymogiem w momencie przyjmowania na stanowisko kierowcy tramwaju. Aby móc w nim uczestniczyć, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. Szkolenia są organizowane w poszczególnych miastach przez zarządy tramwajowe. Kurs składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Liczba godzin może różnić się w zależności od miasta. Tak samo jest w przypadku płatności. Najwyższe ceny są w Warszawie – około 6500 zł. Podczas szkolenia kandydaci muszą zapoznać ze wszystkimi przepisami ruchu drogowego. Ostatni etap na drodze do kariery motorniczego to egzamin państwowy.

 

Kierowca tramwaju – wymagania

 

W związku z tym, że jest to odpowiedzialna praca, kandydaci muszą przejść badanie lekarskie oraz psychotesty. Dzięki temu będzie można ocenić, czy przyszli kierowcy nie wykazują żadnych przeciwwskazań do podjęcia zadań. Od kandydatów wymaga się również minimum wykształcenia średniego. Obostrzenia dotyczą także wzrostu - od 160 do190 cm oraz maksimum 130 kg wagi. Po pomyślnym przejściu weryfikacji można rozpocząć szkolenie.

 

Motorniczy – zarobki

 

Osoby, które już kilka lat pracują w tym zawodzie, podkreślają, że jest to stresująca profesja. Prowadząc pojazd, trzeba wykazać się czujnością oraz wysokim stopniem koncentracji. Niestety na drodze może zdarzyć się wszystko. Dodatkowo często pasażerowie wylewają swoją złość na kierowców np. za spóźnienia, które mogą być spowodowane awarią pojazdu bądź korkami. W związku z tym trzeba mieć nerwy ze stali.

 

Jak wyglądają zarobki tramwajarzy? Pensja początkującego motorniczego wynosi około 3000 zł brutto. Wraz z doświadczeniem rośnie wynagrodzenie, które czasem dochodzi do 4500 zł. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Na najwyższe wypłaty mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w Warszawie lub Krakowie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj