Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

 
Najem okazjonalny – co to? Jak działa?

Umowa o najem okazjonalny to coraz częściej stosowana alternatywa dla zwykłej umowy najmu mieszkania i domu. Podpisanie jej wiąże się z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności u notariusza oraz poniesienia pewnych kosztów. W zamian gwarantuje wiele korzyści właścicielowi nieruchomości, jednak uznawany jest za mniej korzystny dla lokatora. A zatem czym się różni wynajem okazjonalny od zwykłego najmu i jaki wygląda wypowiedzenie umowy w przypadku najmu okazjonalnego lokalu? Jakie obowiązki ma w związku z nim lokator, a jakie prawa zyskuje właściciel wynajmowanego lokalu? 

 

Spis treści

Czym jest najem okazjonalny?

 

Najem okazjonalny jest jedną z form umów związanych z wynajmem mieszkania. Choć okazjonalna umowa najmu lokalu ma dokładnie taką samą moc prawną, jak prosta umowa najmu, wynajmujący zyskuje dzięki niej pewnego rodzaju przewagę nad lokatorem. Najem lokalu w trybie okazjonalnym ogranicza nieco wymogi Ustawy o ochronie praw lokatorów, gwarantując jednocześnie właścicielowi nieruchomości możliwość szybkiej egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu oraz usunięcia najemcy. Umowa o najem okazjonalny wiąże się bowiem z obowiązkiem złożenia przez najemcę oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, dzięki czemu wynajmujący może uniknąć postępowania sądowego chociażby w przypadku, gdy lokator po wygaśnięciu umowy najmu nie chce opuścić mieszkania. 

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny to typ najmu nieruchomości, który charakteryzują szczególne zapisy w umowie. Dotyczą one możliwości ominięcia długotrwałego procesu sądowego i podjęcia egzekucji komorniczej, opróżnienia lokalu oraz eksmisji, której osoba wynajmująca mieszkanie musi poddać się we wskazanym terminie. 

 

Czytaj także: Akademik, a może mieszkanie – co lepiej wybrać w trakcie studiów? 

 

Najem okazjonalny – dla kogo? 

 

W świetle przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów najem okazjonalny jest formą najmu, który dotyczy jedynie najmu prywatnego. Z tytułu najmu okazjonalnego nie mogą więc skorzystać firmy, spółki czy podmioty wynajmujące mieszkania w ramach działalności gospodarczej. Stronami najmu okazjonalnego mogą być jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności związanej z wynajmem nieruchomości. 

 

Warto więc pamiętać, że najem lokalu w formie okazjonalnej przysługuje tylko i wyłącznie właścicielom lokali służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, że z tej formy najmu nie mogą skorzystać chociażby osoby profesjonalnie zajmujące się rynkiem nieruchomości czy właściciele lokali usługowych. Dla nich, jedną z możliwości pozyskania lokalu może być chociażby leasing nieruchomości

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny to rozwiązanie przysługujące tylko i wyłącznie właścicielom lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. W świetle prawa osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (nie związaną z rynkiem nieruchomości) są osobami fizycznymi, które mają swoje potrzeby mieszkaniowe. W związku z tym w ich przypadku dopuszczalny jest najem okazjonalny. 

 

Umowa najmu okazjonalnego – co powinna zawierać? 

 

Każda umowa najmu mieszkania czy umowa najmu pokoju – by w świetle prawa była ważna – powinna uwzględniać kilka istotnych kwestii, tak w przypadku zwykłej umowy najmu, jak i umowy najmu okazjonalnego lokalu. Najczęściej do zawierania umowy najmu zwykłego dochodzi na piśmie, natomiast zdarzają się przypadki zawarcia umowy ustnej. Warto jednak wiedzieć, że najem okazjonalny rządzi się swoimi prawami. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. To jednak nie wszystko. Aby umowa najmu mieszkania w trybie okazjonalnym miała moc prawną, musi składać się ona z kilku niezbędnych załączników do umowy. 

 

Przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów przewidują, że umowa okazjonalna składa się z takich elementów jak: 

 

  • oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu,

  • wskazania przez najemcę lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie przeprowadzenia egzekucji,

  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu zastępczego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących we wskazanym w oświadczeniu lokalu.

 

W przypadku, jeśli umowa najmu okazjonalnego nie uwzględnia któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów, w świetle prawa zostanie uznana za prostą umowę najmu uniemożliwiającą chociażby eksmisję lokatora.

 

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Dokument ten jest gwarancją dla właściciela lokalu. Zaświadcza on, że lokator będzie musiał dobrowolnie poddać się eksmisji, jeśli nie będzie przestrzegał warunków umowy czy będzie odpowiedzialny za jakiekolwiek szkody powstałe w wynajmowanej nieruchomości. Innymi słowy, lokator zobowiązuje się do opróżnienia mieszkania i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym.

 

Najem lokalu mieszkalnego i podpisanie odpowiedniej umowy nie wyczerpuje formalności, jakich dopełnić musi właściciel mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest również opodatkowanie najmu okazjonalnego. Umowa najmu a urząd skarbowy – co trzeba wiedzieć w tej kwestii? Wynajmujący powinien zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Na dopełnienie tego obowiązku ma dokładnie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu lokalu. 

 

Pamiętaj! 

 

Obowiązkiem wynajmującego lokal mieszkalny jest zgłoszenia najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego. 

 

Czytaj także: Dochód pasywny – co to?

 

Najem okazjonalny mieszkania – kto pokrywa koszty usługi u notariusza? 

 

Wiemy już, najem okazjonalny różni się od zwykłego najmu, a zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu oznacza dla właściciela mieszkania wiele korzyści. Tego rodzaju najem daje bowiem pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z lokatorem i jego sposobem użytkowania mieszkania, ten będzie musiał dobrowolnie poddać się egzekucji i opuścić nieruchomość. To, co jednak przez niektórych uznawane jest za wadę tego rozwiązania, to koszty, z jakimi wiąże się podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Podpisanie jej wymaga wizyty u notariusza. W tym momencie powstaje więc pytanie – kto pokrywa koszty takiej wizyty? Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: najem okazjonalny – koszty?

 

Co najważniejsze – prawo w żaden sposób nie określa, do kogo należy dokonanie opłaty za obsługę notarialną. W związku z tym jest to kwestia, która pozostaje do ustalenia jedynie pomiędzy stronami umowy. W praktyce bardzo często to właściciel mieszkania decyduje się na pokrycie kosztów, jednak równie często te dzielone są na pół – połowę ceny za usługę płaci najemca, a drugą połowę wynajmujący. 

 

Wynajem okazjonalny – na jaki okres?

 

Najem okazjonalny jest specyficznym rodzajem umowy, który w odróżnieniu od prostej umowy najmu wymaga dokładnie określonego czasu. Umowa taka zawierana jest w formie pisemnej na czas określony. Ten nie może być jednak dłuższy niż 10 lat. 

 

Pamiętaj! 

 

Najem okazjonalny musi być zawarty na czas określony. Jeśli w umowie nie został sprecyzowany czas najmu, ta pozostaje nieważna.

 

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego – czy można wyrzucić lokatora?

 

Wokół najmu okazjonalnego narosło już wiele mitów. Jeden z nich dotyczy ułatwionej procedury ekmisji lokatora. Ta wbrew pozorom możliwa jest jedynie w kilku określonych prawem przypadkach.

 

Według Ustawy o ochronie praw lokatorów, rozwiązanie umowy o używanie lokalu możliwe jest jeżeli lokator: 

 

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,

  • jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,

  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela

  • używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

 

Co jednak w sytuacji, jeśli pomimo podpisanej umowy najmu okazjonalnego, która teoretycznie ułatwia proces pozbycia się niechcianego lokatora, ten nie chce opuścić wynajmowanego lokalu? Jakie prawa ma wówczas właściciel? 

 

W sytuacji, gdy lokator nieruchomości nie chce opuścić mieszkania, właściciel musi wręczyć mu żądanie opróżnienia lokalu z dokładnie wskazanym dniem, do którego powinno to nastąpić. Bardzo ważne jest uzyskanie potwierdzenia dostarczenia takiego dokumentu lokatorowi. W przypadku, gdy ten nie zareaguje na wezwanie do opróżnienia nieruchomości, właściciel powinien złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Kopię takiego wniosku należy wysłać również do lokatora. Dopiero po rozpatrzeniu takiego wniosku, sąd może uruchomić procedurę uzyskania nakazu eksmisji. 

 

Czytaj także: Księgi wieczyste – czym są? Jak wyrobić? Jakie są koszty?

 

Jak rozliczyć najem okazjonalny nieruchomości?

 

Z zagadnieniem: umowa najmu a urząd skarbowy nierozerwalnie związany jest także podatek od najmu. Ten może przyjąć dwojaką postać – podatek może zostać opłacony w formie ryczałtu lub na zasadach ogólnych. 

 

W przypadku ryczałtu rozliczenie najmu objęte jest stawką 8,5 proc. lub 12,5 proc. od uzyskanych przychodów z najmu nieruchomości. Pierwsza obowiązuje w przypadku dochodów nie przekraczających 100 tys. zł rocznie, natomiast druga, gdy dochody te są wyższe. 

 

A jak wygląda to w przypadku podatku na zasadach ogólnych? Wówczas stawka wynosi 17 proc. (w przypadku, gdy dochody z wynajmu nie przekraczają 120 tys. zł) lub 32 proc. całkowitego dochodu.

 

Pamiętaj!  

 

Od początku 2023 roku obowiązkiem będzie rozliczanie się z wynajmu mieszkania tylko i wyłącznie w formie ryczałtu.

 

Czytaj także: Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

 

Czy najem okazjonalny się opłaca? Wady i zalety 

 

Co do zasady, najem okazjonalny chroni właściciela nieruchomości przed najemcą, który nadużywał swoich praw. Jakie jeszcze korzyści płyną z zawarcia umowy okazjonalnej? Czy tego rodzaju najem ma jakieś wady? 

 

Zalety najmu okazjonalnego:

 

  • zdecydowanie łatwiejsze egzekwowanie praw właściciela lokalu w przypadku konieczności eksmisji lokatora (korzyść dla wynajmującego),

  • właściciel lokalu może zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia tylko w sytuacji, gdy lokator rażąco naruszył warunki porozumienia (korzyść dla najemcy).

 

Wady najmu okazjonalnego: 

 

  • skomplikowana forma zawarcia umowy,

  • konieczność notarialnego potwierdzenia umowy i poniesienie związanych z nią kosztów, 

  • obowiązek dostarczenia oświadczenia podpisanego przez właściciela mieszkania zastępczego,

  • brak możliwości podpisania umowy na czas nieokreślony. 

 

Zawarcie umowy o najem okazjonalny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest najem okazjonalny?

 

Najem okazjonalny, zwany także krótkoterminowym, to forma wynajmu lokalu, która zabezpiecza interesy najemcy, gwarantując mu, że lokator dobrowolnie podda się eksmisji w przypadku łamania zapisów umowy, szczególnie dotyczących sposobu użytkowania nieruchomości i uiszczania czynszu. 

 

  • Jak powinna wyglądać umowa o najem okazjonalny?

 

Umowa o najem okazjonalny, w przeciwieństwie do zwykłego najmu, musi być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Konieczne są też odpowiednie załączniki do umowy najmu okazjonalnego, w szczególności oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się rygorowi egzekucji i oświadczenia osoby mającej tytuł prawny do lokalu zastępczego o zamieszkaniu tam najemcy w przypadku eksmisji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    13 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Spedytor międzynarodowy z doświadczeniem

    STM Group Sp. z o.o.   Olsztyn, Wyszyńskiego 1    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 25 000 zł brutto/mies.
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja transportów FTL/LTL na trasach międzynarodowych; Planowanie przewozów oraz ustalanie warunków transportu; Przygotowywanie wycen dla klientów firmy; Dbanie o wysoką jakość usług oferowanych klientom; Współpraca z działem administracyjnym; Aktywne...
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków bieżące wsparcie Pracowników we wszystkich kwestiach związanych ze szkoleniami i rozwojem; współpraca z komórkami merytorycznymi Banku, Poczty Polskiej S.A. i spółek z GK PP w organizowaniu szkoleń; analiza i definiowanie potrzeb szkoleniowych Pracowników...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.