Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dochód pasywny – co to?

Dochód pasywny – co to?

 
Dochód pasywny – co to?

„Jak wzbogacić się bez wychodzenia z domu?”, „Jak dorobić się, nie pracując?”, „Jak zarabiać w internecie?” – każdy z nas nie raz spotkał się z tego typu hasłami. Za każdym z nich stoi tak zwany dochód pasywny, który bardzo często promowany jest jako dochód bez angażowania swojego czasu i pieniędzy. Jak jest w rzeczywistości? Czy w życiu możliwe jest generowanie zysków bez konieczności inwestowania energii i czasu? Nie do końca. Wyjaśniamy, na czym polega dochód pasywny i czy jest on przeznaczony dla każdego.

 

Spis treści

Czym jest dochód pasywny?

 

Dochód – zyski osiągane z różnych źródeł. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zarabianie pieniędzy jest doskonale nam znany dochód aktywny, który przez wielu definiowany jest jako zamiana czasu i energii poświęconej pracy na pieniądze. Jego istotą jest wynagrodzenie otrzymane za wykonane zadania. Co jednak najważniejsze – wymaga on ciągłego zaangażowania i codziennej gotowości do działania, najczęściej w wyznaczonych godzinach i konkretnym miejscu pracy – w takim wypadku jest to typowa praca na etat. Po drugiej stronie barykady stoi natomiast dochód uzyskiwany w sposób pasywny, bez stałego angażowania własnej pracy. Regularny dochód pasywny oznacza, że po spełnieniu określonych warunków na początku drogi, w późniejszym czasie będziemy zarobkować bez ciągłej aktywnej i systematycznej pracy. A jak wygląda to w praktyce?

 

Innymi słowy, raz wykonana praca na początku staje się źródłem pasywnego dochodu w przyszłości. Warto zatem mieć na uwadze, że ten pomysł na biznes wymaga poniesienia początkowo kosztów i inwestycji oraz wykonania określonych czynności, które później „pracują same na siebie”, generując w ten sposób systematyczne zyski. 

 

Pamiętaj! 

 

Dochód pasywny to zyski, które nie wymagają regularnej i aktywnej pracy. Warunkiem ich osiągnięcia jest jednak wcześniejsze wniesienie kapitału w postaci pracy, czasu czy środków pieniężnych.

 

Definicja dochodu pasywnego jest jasna, trudniej znaleźć dobry sposób na osiągnięcie dochodu pasywnego. Jak się do tego zabrać i zminimalizować ryzyko ponoszone przez inwestora?

 

Jak uzyskać dochód pasywny? Od czego zacząć inwestowanie?

 

Początkiem wszystkiego jest pomysł. Pomysł na zarobek, pomysł na biznes, pomysł na siebie. Mając pewnego rodzaju stabilność finansową wynikającą z aktywnych dochodów, możesz zacząć rozważania dotyczące przedsięwzięć pozwalających na dochód pasywny. Sposoby zarobku w ten sposób dla wielu z nas mogą okazać się niezwykle ważne, mogą na przykład zapewnić stabilność w późniejszym okresie życia, w wieku emerytalnym itp. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję, musisz rozważyć, czy dane rozwiązanie oby na pewno sprawdzi się w Twoim przypadku. 

 

Zacznij więc od celu. Tym jest oczywiście dochód pasywny. Zastanów się, jakie masz możliwości, by zacząć generować zyski. Każdy dochód, w tym osiąganie dochodu pasywnego, wymaga pewnego kapitału na początek – niektóre sposoby na dochód pasywny będą wiązały się z koniecznością poniesienia niemałych inwestycji pieniężnych czy czasowych. Inne będą wymagały konkretnej i specjalistycznej wiedzy.

 

Sprawdź, na jaki biznes pozwalają Twoje predyspozycje i jak duża jest Twoja poduszka finansowa. Niektóre ze sposobów na pasywne zarabianie mogą wymagać niemałych nakładów pieniężnych, co często może okazać się barierą nie do pokonania. Zastanów się też, ile czasu i pracy jesteś w stanie zainwestować na początek, by później zbierać tego owoce. Dochód pasywny bez inwestycji, finansowej bądź pozafinansowej, jest mało prawdopodobny.

 

Generowanie zysków na zasadzie pasywnego zarobku zacznij więc od poszerzenia swojej wiedzy o różnych jego rodzajach. Sprawdź wady i zalety konkretnych rozwiązań, prawdopodobieństwo zysków. Dopiero odpowiadając sobie na pytanie: ile tak naprawdę jesteś w stanie zainwestować, możesz podjąć decyzję o konkretnym działaniu. A jakie są najpopularniejsze sposoby na pasywne zarabianie? W bardzo dużym skrócie, te możemy podzielić na działalność, której efektem jest pasywny dochód w internecie i pasywny dochód poza siecią. Zacznijmy od tej ostatniej grupy.

 

Dochód pasywny z nieruchomości – wynajem

 

Jedna z najpopularniejszych metod generowania dochodu pasywnego to wynajmowanie nieruchomości i dzierżawa gruntu. Wynajem długoterminowy, wynajem mieszkania okazjonalny czy nawet krótkoterminowy wynajem dla turystów – to stosunkowo proste sposoby generowania dochodu pasywnego, które gwarantują rentierowi także dużą stabilność finansową. Po zakupie, ewentualnym remoncie obiektu i znalezieniu najemców, właściciel nieruchomości zwykle nie musi ciągle angażować się w związane nią sprawy, szczególnie, jeśli decyduje się na wynajem długookresowy lub zleci opiekę nad nieruchomością agencji – po prostu odbiera czynsz i opłaca podatki. Dochód pasywny z nieruchomości nierozerwalnie wiąże się jednak z koniecznością niemałych inwestycji startowych. Zakup nieruchomości, jej przystosowanie do użytkowania, koszty utrzymania czy chociażby podatek od mieszkania, a także potencjał lokalizacyjny i sytuacja prawna nieruchomości – to wszystko należy wziąć pod uwagę, by oszacować ogólną opłacalność tego rodzaju dochodu. 

 

Zarabianie na reklamach

 

Zarabianie na przestrzeni reklamowej to kolejny częsty sposób generowania dochodu pasywnego. Jesteś właścicielem domu? Masz na własność samochód? To Twoja cenna przestrzeń, którą możesz wykorzystać w celach reklamowych. Ogrodzenie działki i zawieszenie na nim baneru reklamowego czy oklejenie samochodu billboardem to jedne ze sposobów na dodatkowe źródło dochodu. Nie wymaga żadnych nakładów pracy i zaangażowania, a jedynie udostępnienia przestrzeni. 

 

Dochód pasywny z funduszy inwestycyjnych

 

Fundusze inwestycyjne, konta oszczędnościowe, lokaty także generują dochód pasywny. Wydają się wręcz najbardziej oczywistym i najprostszym źródłem dochodu pasywnego.  Odsetki z lokat i kont oszczędnościowych to pewny zarobek pod warunkiem, że najpierw będziesz w stanie zainwestować sporą ilość gotówki. O ile zysk z tego rodzaju aktywności nie będzie tak imponujący jak chociażby ze sprzedaży specjalistycznych kursów online, nie będzie wymagał jednak praktycznie żadnego zaangażowania. 

 

Pasywne źródło dochodu a automaty

 

W pędzącym świecie i ciągłym życiu w biegu automaty samoobsługowe sprzedające kawę, kanapki czy słodkie przekąski stały się nieodzownym elementem codzienności. Dziś obecne są w szkołach, na lotniskach, stacjach benzynowych, w firmach, galeriach handlowych czy na dworcach autobusowych. Choć początkowo ten pomysł na dochód pasywny będzie wymagał nakładów pieniężnych, w przyszłości będzie przynosił spore zyski. 

 

Pomysły na dochód pasywny – na czym zarabiać pasywnie w internecie?

 

Dochód pasywny możemy budować także w sieci, inwestując swój kapitał na różne sposoby. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod w kontekście dochodu pasywnego z internetu, wyróżnić możemy: 

 

  • Marka własna, strona internetowa i social media 

 

Bloger, vloger, influencer… Absolutni faworyci cieszący się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa cyfrowego. Świat, który przeniósł się do internetu, daje ogromne możliwości pasywnego zarobku. Pomysłów na tego rodzaju dochód można doszukiwać się praktycznie w każdym zakamarku internetu. Przykład? Założenie własnej strony internetowej, kanału YouTube czy profili na różnego rodzaju mediach społecznościowych – zostanie blogerem i oferowanie przestrzeni do reklamowania się różnego rodzaju firm. Do tego możliwość zamieszczania linków partnerskich i artykułów sponsorowanych – to codzienność nowoczesnego społeczeństwa, które swoją karierę buduje właśnie w sieci.

 

Warto jednak mieć na uwadze, że ten sposób zarabiania – choć nie wymaga ogromnych nakładów finansowych – będzie wiązał się z koniecznością dużego zaangażowania w wykonywaną pracę. Praca przez internet to dziś bez wątpienia jedno z najbardziej dochodowych przedsięwzięć. 

 

Czytaj także: Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

 

  • Aplikacje mobilne

 

Kolejny pomysł na dochód pasywny w internecie to stworzenie własnej aplikacji, z której później mogą korzystać tysiące użytkowników. Próg wejścia do tego świata zarobków jest jednak dość wysoki – musisz być programistą i posiadać specjalistyczną wiedzę, a także oryginalny pomysł. Jeśli jednak trafisz na niszę na rynku aplikacji, zyskasz kolejne źródło stałego dochodu pasywnego, a stopa zwrotu może być wysoka.

 

  • Kursy, audiobooki i e-booki

 

Kolejny sposób generowania dochodu pasywnego w internecie. On także będzie jednak wymagał nie tylko dużych nakładów czasowych, ale także konkretnej wiedzy – nie wspominając o dobrym pomyśle na tego rodzaju biznes. Przygotowanie specjalistycznego kursu internetowego, nagranie audiobooka czy sprzedaż własnej książki w formie e-booka – choć w pierwszej fazie konieczne jest duże zaangażowanie, ale także konkretne predyspozycje – na końcu tej drogi możemy liczyć na stałe zyski.

 

  • Fotografia 

 

W sieci znajdziemy wiele platform, które służą sprzedaży własnych projektów. Jednymi z najbardziej pożądanych wydają się dziś zdjęcia. Jeśli masz oko do fotografii i potrafisz robić dobre zdjęcia, możesz je sprzedawać na tzw. stockach. Mechanizm zarabiania jest bardzo prosty – robisz jedno zdjęcie, które sprzedaje się wielokrotnie. Stawki za zdjęcie bywają niskie, niemniej przy dużej liczbie zdjęć i trafieniu w gusta klientów (częstych pobraniach) może być to stałe źródło przychodów.

 

Czytaj także: Pracodawcy chcą kresu pracy zdalnej? RTO, czyli powrót do biur: czy warto, wyzwania i perspektywy

 

Pasywny dochód – dlaczego warto go posiadać?

 

Zalety płynące z dochodu pasywnego wydają się oczywiste – jest to przede wszystkim źródło dodatkowych środków pieniężnych, które są niezależne od naszego zaangażowania i aktywnej, systematycznej pracy. Dla wielu są one dodatkowym źródłem pozwalającym zwiększyć swoje oszczędności, zbudować swego rodzaju poduszkę finansową bądź zabezpieczyć przyszłość. Warto jednak wiedzieć, że dziś coraz więcej przedsiębiorczych jednostek jest w stanie osiągnąć za pomocą źródeł dochodu pasywnego absolutną wolność finansową. Co więcej – niektórzy rezygnują ze stałej pracy, oddając się w pełni chociażby działalności w internecie. Na koniec warto wspomnieć także o tym, że dochód pasywny, który jest pochodną wcześniej poczynionych inwestycji, umożliwia nam inwestowanie w kolejne przedsięwzięcia przynoszące pasywne zarobki, a tym samym potęgować zyski.

 

Osiągnięcie dochodu pasywnego – jak rozliczyć? 

 

Dochód pasywny nie jest zwolniony z rozliczenia podatkowego. Z wszystkich zysków uzyskanych w ten sposób musimy zapłacić podatek. Warto jednak wiedzieć, że zarówno sposób odprowadzenia podatku, jak i jego stawka, będą uzależnione od sposobu zarobku. Inaczej opodatkowany jest dochód pasywny z wynajmu nieruchomości, inaczej dochód z bloga, a jeszcze inaczej zyski uzyskane z lokat. 

 

Dla przykładu – od 2023 roku wszystkie umowy z tytułu najmu prywatnego nieruchomości rozliczane są w formie ryczałtu, czyli podatku odprowadzanego od przychodu. W przypadku przychodów z najmu, które nie przekroczą 100 tys. zł rocznie – stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. Dla dochodów powyżej 100 tys. zł rocznie – stawka rośnie już do 12,5 proc. Z kolei zyski z lokat odprowadzane są bezpośrednio przez bank i obciążone są 19 proc. podatkiem Belki. 

 

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

 

Dochód pasywny może okazać się świetnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu bez konieczności podejmowania dodatkowej pracy. Istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają nam zyski niewymagające regularnej i aktywnej pracy. Faktem jest, że dochód pasywny może osiągać praktycznie każdy. Wszystko zależy jednak od naszych predyspozycji oraz kapitału, jaki jesteśmy w stanie zainwestować na początek. 

 

Z zupełnie innymi kosztami musi liczyć się osoba, która chce zarobić na wynajmie nieruchomości, a z innymi ta, która zamierza zarabiać na własnym podcaście. Drugie rozwiązanie będzie jednak wymagało znacznie większego nakładu pracy i zaangażowania w rozbudowywanie projektu. Warto więc na początek odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań dotyczących własnych możliwości i oczekiwań, a dopiero po tym podjąć decyzję co do formy zarabiania bez angażowania swojej pracy.

 

Czytaj także: Przedsiębiorca a wypalenie zawodowe – objawy, pomoc

 

Dochód pasywny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest dochód pasywny?

 

Dochód pasywny – w przeciwieństwie do dochodu aktywnego – jest jednym ze sposobów zarabiania, który nie wymaga stałego zaangażowania, regularnej i aktywnej pracy. Bardzo często jednak, by działalność generowała zyski w przyszłości, konieczne jest zainwestowanie czasu i pieniędzy na początek. 

 

  • Jak zarabiać pasywnie w internecie? 

 

Zarabianie w internecie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów dochodu pasywnego. Imponujące zyski może generować bloger, który zdecyduje się na założenie własnej strony internetowej i będzie prowadził marketing afiliacyjny czy twórca webinarów, audiobooków bądź e-booków. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka HR (HR Biznes Partner)

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; prowadzenie rekrutacji na...
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.