Obsługa komputera w pracy 2019-01-11

Obsługa komputera


Obecnie praktycznie każdy zawód jest związany ze znajomością podstawowych zasad pracy przy komputerze. W niektórych profesjach potrzebne są bardziej zaawansowane i branżowe programy, podczas gdy w innych można ograniczyć się tylko do znajomości pakietu Office. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać, komputer będzie nam towarzyszył. Dlatego podstawy informatyki są nauczane od wczesnych szkolnych lat. Warto oswoić komputer po to, by stał się naszym „przyjacielem” w pracy, dzięki czemu ułatwimy sobie wiele zadań.

 

Obsługa komputera – CV


W procesie tworzenia CV zastanawiamy się, jakie posiadamy umiejętności oraz kompetencje, które przybliżą nas do wymarzonej pracy. Praktycznie cały czas szkolimy swoje dotychczasowe umiejętności, podwyższamy kwalifikacje głównie po to, by stać się bardziej atrakcyjnymi na rynku pracy. Wszystkie najważniejsze informacje staramy się jak najlepiej przedstawić w swoim CV, które ma być kluczem do naszej kariery.

W przypadku obsługi komputera z reguły podajemy, jakie programy umiemy obsługiwać i w jakim stopniu. Może to być poziom zaawansowany lub podstawowy. Oczywiście rodzaj wykorzystywanych programów będzie się różnił w zależności od stanowiska, dlatego jeżeli aplikujemy na stanowisko księgowej z doświadczeniem, to znajomość najważniejszych księgowych programów komputerowych jest nieodzowna. Warto zatem wypisać wszystkie programy, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia. Jeżeli braliśmy udział w specjalnych szkoleniach, które dotyczyły konkretnych programów, i otrzymaliśmy certyfikat, to także należy o tym wspomnieć. Sprawi to, że będziemy się wyróżniać na tle innych kandydatów.

Jednak bardzo kluczowe jest, aby nie podawać żadnych fałszywych informacji w CV. Prawda ma bowiem krótkie nóżki i nawet jeżeli dostaniemy pracę, to szybko wyjdzie na jaw, że tak naprawdę znajomość obsługi danego programu jest nam obca. Może to być powód do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę. Lepiej w takich sytuacjach powiedzieć, że znamy dany program, ale tylko na poziomie podstawowym, natomiast jesteśmy bardzo chętni do nauki oraz poszerzania swoich kompetencji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

 

Znajomość pakietu Office


Praktycznie w każdej pracy biurowej używany jest pakiet Office, dlatego jego znajomość w życiu zawodowym może okazać się kluczowa. Warto sprawdzić, co wchodzi w skład pakietu MS Office, będziemy wtedy mieli ogląd, jak przedstawiają się nasze umiejętności. Tworząc swoje CV warto wyodrębnić poszczególne części, które potrafimy bez problemu obsłużyć. Obecnie najczęściej używane są Microsoft Word, Microsoft Excel, oraz Microsoft Power Point. W pracy biurowej bardzo przydatna jest znajomość podstawowych funkcji programu Excel, dzięki któremu możemy wykonać np. tabele przestawne. Excel jest bardzo rozbudowanych programem, który posiada szereg rozbudowanych możliwości. Program ten najczęściej ma znaczenie podczas pracy w księgowości, banku, finansach, marketingu, czy nawet w dziennikarstwie. Także w pracy, w której przeprowadzamy analityczne badania, Excel może służyć nam do przeanalizowania i zaprezentowania najważniejszych danych.

 

Podstawy obsługi komputera


Obecnie praktycznie każde dziecko umie obsłużyć komputer. Jednak dla starszego pokolenia, które nie wychowywało się z komputerem, jest to duże wyzwanie. Dla osób w przedziale wiekowym 50+ często nawet użycie zwykłej myszy bądź napisanie czegoś na klawiaturze to nie lada wyzwanie. Dlatego wiele firm organizuje specjalne kursy i szkolenia dla takich ludzi, co pozwala im zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy. Często na takie zajęcia mogą zapisać się osoby bezrobotne, które próbują się przekwalifikować. Wiele takich kursów dla seniorów organizują tak zwane Uniwersytety Trzeciego Wieku. Główne informacje przekazywane seniorom w ramach szkoleń komputerowych dotyczą między innymi: podstaw działania komputerów, redagowania dokumentów w różnych edytorach tekstu. Oprócz tego uczą się także wyszukiwać informacje w Internecie

Przeczytaj także:

Skomentuj