Wybrana kategoria

Operator kamery – kim jest? Co robi?

2019-11-22

Zawsze marzyłeś albo marzyłaś o pracy na planie filmowym, a jednocześnie nigdy nie pociągała cię kariera aktora albo reżysera? Masz dobrze rozwinięty zmysł estetyczny? W kinie fascynują cię przede wszystkim kwestie techniczne?

Przekonaj się, czy praca operatora kamery jest dla ciebie.

 

Operator kamery – charakterystyka zawodu

 

Operator kamery, czasami zwany potocznie kamerzystą, to osoba odpowiedzialna za wykonywanie zdjęć filmowych podczas realizacji filmu, programu telewizyjnego, projektu audiowizualnego itp. Osoba na tym stanowisku obsługuje kamerę do nagrywania (może to być również kamera podwodna, kamera bezprzewodowa wykorzystywana do realizacji zdjęć ulicznych czy w warunkach trudnych terenowo etc.) i dodatkowy sprzęt umożliwiający mu pracę zgodnie z zaleceniami reżysera, realizatora programu oraz wytycznymi zawartymi w scenopisie.

 

Czym się zajmuje operator kamery?

 

Operator przede wszystkim:
• konsultuje się z reżyserem lub realizatorem programu w kwestii kompozycji kadru, ruchu kamery, przeprowadza próby,
• współpracuje z asystentem reżysera/realizatora programu, nadzorującego sposób prowadzenia kamery,
• realizuje zdjęcia na planie/w terenie, z uwzględnieniem wytycznych, wcześniej uzgodnionej strategii w przypadku realizacji programów na żywo etc.,
• bierze udział w próbach zdjęciowych,
• dba o powierzony sprzęt.

 

Możliwości zatrudnienia

 

Pracę z kamerą można wykonywać na planach filmowych i w studiach telewizyjnych. Prócz tego operatorów kamery zatrudniają agencje reklamowe, instytucje kultury, artyści audiowizualni oraz wszelkie firmy realizujące projekty filmowe/reklamowe.

 

By zacząć pracę w tym zawodzie, niezbędne jest odpowiednie wykształcenie. Czy wystarczy kurs operatora kamery? I tak, i nie – wiele zależy od umiejętności oraz rodzaju projektów, w jakie chcemy się angażować. Pracodawcy preferują kandydatów, którzy ukończyli wyższe studia na kierunku operator kamery, sztuka operatorska lub pokrewnym, bądź przynajmniej są absolwentami kierunkowych studiów podyplomowych. Niemniej pracy możemy nauczyć się również podczas kursu zawodowego i doskonalić warsztat, realizując początkowo drobne projekty oraz doszkalając się już w trakcie pracy w zawodzie.

 

Operator kamery – zarobki

 

Operator kamery jest profesją zdominowaną przez mężczyzn (84% pracowników to panowie). Zarobki na tym stanowisku mogą być bardzo różne, w zależności od doświadczenia i wykształcenia pracownika, a także wielkości i lokalizacji zatrudniającej go firmy. Ich wynagrodzenia są też ściśle uzależnione od wielkości produkcji, liczby dni zdjęciowych. Czy to opłacalna praca? Przykładowo, osoba zatrudniona w popularnej stacji telewizyjnej może osiągnąć płacę rzędu od 500-1000 zł dniówki. Warto przy tym pamiętać o wszelkich niedogodnościach związanych z ta profesją – pracą wieczorami, w weekendy i czasami nawet przez 12 godzin dziennie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj