Operator koparki - kurs, praca, zarobki

2018-12-06

Operator koparki to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej. Praca operatora koparki często dostępna jest „od ręki”, jeśli tylko osoba ubiegająca się o zatrudnienie ma odpowiednie uprawnienia na sprzęt budowlany, w tym przypadku koparkę. Zarobki operatora koparki są wysokie, ze względu na ogromne zapotrzebowanie i brak odpowiednio wykwalifikowanych osób.

 

Kurs na koparkę

 

Jeśli chcesz podjąć pracę na koparce, musisz mieć odpowiednie uprawnienia. W tym przypadku należy zrobić tzw. kurs na koparkę. Chcesz nieco poszerzyć ten zakres? Wybierz kurs koparko-ładowarki lub inne kursy na maszyny budowlane. Dzięki kursom zdobędziesz uprawnienia na koparkę, uprawnienia na koparko ładowarkę, lub uprawnienia na minikoparkę, bądź koparki jednonaczyniowe.

 

Ile kosztują uprawnienia na koparkę? Jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy, możesz postarać się o sfinansowanie/dofinansowanie takiego kursu w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jeżeli chcesz odbyć kurs operatora koparki na własną rękę, należy zainwestować około 2 000 PLN.

 

Operator koparki - praca

 

Operator koparki może pracować na różnorodnych budowach związanych z drogami, obiektami, mostami itp., ale także w składach materiałów, takich jak: piaskownie, materiały sypkie i węglowe, kamieniołomy.

 

Praca wymaga ogromnej spostrzegawczości oraz zachowania płynności ruchów. Ze względu na obsługę dużego sprzętu, jakim jest koparka, łatwo uszkodzić np. chwytak koparki lub elementy otoczenia, jeżeli operowanie pojazdem nie jest dobrze opanowane. Teren pracy bywa trudny i głośny. Dlatego, aby ułatwić komunikację pomiędzy jednostkami np. na budowie, często stosuje się określone gesty, mające swoje znaczenie.

 

Operator koparko ładowarki - zarobki

 

Zarobki operatora koparko ładowarki mogą sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych zwłaszcza za granicą. Według raportu płacowego Sedlak&Sedlak mediana zarobków operatora koparko-ładowarki wynosi 2 859 PLN. Jednak jak przyznają osoby zatrudnione w branży, średnie zarobki wynoszą około 4000-5000 PLN netto. Wynagrodzenie jest także uzależnione od delegacji operatora koparki. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że praca nie zawsze będzie odbywać się w miejscu zamieszkania. Jeśli masz kurs koparko ładowarki i chcesz pracować w delegacji, oprócz wynagrodzenia masz także zagwarantowane zakwaterowanie oraz posiłki.

 

Operator koparki - praca za granicą

 

Operator koparki za granicą może liczyć na zarobki podobne jak w Polsce, tylko w innej walucie. Co oznacza, że system wynagrodzeń jest nieporównywalnie wyższy. Przykładowo w jednym z ogłoszeń na portalu Praca.pl (operator koparki Niemcy) podano informację, że zarobki mogą sięgać nawet 15 000 PLN.

Przeczytaj także:

Skomentuj